נתניהו בטקס המשואות: להגן על עצמנו בעצמנו - זוהי תמצית העצמאות

באירוע שפתח את חגיגות ה-70 לישראל הוסיף רה"מ: "יש מי שרוצה לכבות את האור הבוקע מציון. אני מבטיח לכם שזה זה לא יקרה". אדלשטיין: "לעתים אנחנו בוחרים בפיצול במקום במרחב ישראלי משותף"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בטקס בהר הרצל, הערב
לוגו הארץ
הארץ

"להגן על עצמנו בכוחות עצמנו זוהי תמצית העצמאות" - כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפני שהדליק משואה בטקס שפתח הערב (רביעי) את אירועי יום העצמאות ה-70 לישראל. לאחר שהזכיר את חורבן בית המקדש, הוסיף: "גם היום יש מי שרוצה לכבות את האור הבוקע מציון. אני מבטיח לכם, זה לא יקרה - מפני שהאור שלנו תמיד יגבר על החושך שלכם".

בהתייחסו להחלטתו של דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל, קרא נתניהו: "תודה לך הנשיא, תודה לך אמריקה". הוא אמר ש"הרבה מאוד מדינות מעריצות את השגינו בחומר וברוח", וסיפר על ביקורו בהודו: "רבע מיליון הודים יצאו לרחובות, הניפו את דגלי ישראל והריעו למדינת ישראל. בזכות עוצמתנו הטכנולוגית והביטחונית, אנחנו הופכים את ישראל לכוח עולמי עולה. מגדלור של עוצמה וחירות וקידמה. ההערצה העמוקה לישראל מחלחלת סוף סוף לעוד מקום חשוב - למדינות ערב, וכאן טמונים זרעים אמיתיים לשלום. ידנו מושטת לשלום לכל שכנינו שחפצים בשלום. ולאויבינו שחושבים שאנחנו תופעה חולפת, יש לי חדשות בשבילכם – בעוד 70 שנה תמצאו כאן מדינה חזקה שבעתיים, כי מה שעשינו עד כה, זוהי רק ההתחלה. מנורת ישראל תאיר לנצח".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פתח את נאומו בטקס בברכת "שהחיינו". בהמשך אמר: "ב-70 שנות עצמאות הגענו יחד להישגים מופלאים. חיבורים זה סוד הקסם הישראלי. הגיוון הוא מקור העוצמה שלנו. אף פעם לא היתה בינינו תמימות דעים, אבל גם כשנגררים לוויכוחים חשוב לעשות את זה בדרך ארץ. אני מקווה שנמשיך לעמוד על עקרונותינו, אבל תמיד תוך הקשבה וכבוד". 

"יותר מדי אנחנו בטוחים שעשרה קבין של צדקת הדרך ירדו לעולם, ואת כולם נטל רק הצד שלנו", הוסיף אדלשטיין. "במקום חלום על מרחב ישראלי משותף, לפעמים אנחנו בוחרים לאמץ את סיסמת הפיצול 'איש לאוהליך ישראל'. יש לי הצעה לסיסמה חדשה - 'מה טובו אוהליך ישראל משכנותיך ישראל'. מה טובו אוצרות התרבות והרוח המשותפים שלנו, מה טובו הפנים השונות שלנו, הדעות השונות שלנו. אם נאמין בכך בלב שלם ייפלו המחיצות וימשיך להתרחש הפלא הישראלי ואז נוכל כולנו להמשיך ולשיר יחד הללויה". 

את המשואות מדליקים השנה הזמר שלמה ארצי, השחקנים ליא קניג וזאב רווח והבלשן ואיש הרדיו אבשלום קור; האלוף במילואים ישעיהו גביש; אשת ההיי-טק החרדית רחלי גנות; טייס הקרב לשעבר נועם גרשוני, שנפצע במלחמת לבנון השנייה וזכה במדליית זהב פראלימפית; מרגלית זינאתי, בת היישוב היהודי בפקיעין; מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, השייח מואפק טריף; דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולגיה ומזון בטכניון, פרופ' מרסל מחלוף; פרופ' אביעזרי פרנקל, מראשוני העוסקים במדעי המחשב בישראל; ומאי קורמן, תלמידת תיכון שפיתחה פטנט למניעת שכחת ילדים ברכב.

לטקס קדמה מחלוקת בדבר חלקו של נתניהו. אדלשטיין איים להחרים את האירוע בשל דרישתו של נתניהו לנאום בו. לבסוף הוחלט שנתניהו ידליק משואה נוספת ויישא דברים בטקס. נשיא הונדורס, חואן הרננדס, היה אמור גם הוא להדליק משואה, אך השתתפותו באירוע בוטלה. 

יו"ר הכנסת אדלשטיין בטקס בהר הרצל, הערבצילום: אמיל סלמן
נטע ברזילי בטקס בהר הרצל, הערב צילום: אמיל סלמן
נתניהו ורעייתו שרה בטקס בהר הרצל, הערבצילום: אמיל סלמן
יו"ר הכנסת אדלשטיין ורעייתו אירנה בטקס בהר הרצל, הערבצילום: אמיל סלמן
הטקס בהר הרצל, הערבצילום: אמיל סלמן
כתובת אש שהודלקה בחגיגות העצמאות בקיבוץ נחל עוז, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ