מרים פרץ בטקס הענקת פרסי ישראל: "מולדת לא בונים רק בכאב, אלא גם בעמל ונתינה"

עם סיום אירועי יום העצמאות ה-70, הוענקו פרסי ישראל לשלוש נשים ו-13 גברים בבנייני האומה בירושלים. האם השכולה, שזכתה בפרס מפעל חיים, נאמה בשם מקבלי הפרס: "זה הבית של כולנו"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים פרץ בטקס הענקת פרסי ישראל
מרים פרץ בטקס הענקת פרסי ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי

פרסי ישראל לשנת תשע"ח הוענקו הערב (רביעי), באירוע החותם את יום העצמאות ה-70 לישראל. הטקס התקיים בבנייני האומה במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנס אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושר החינוך נפתלי בנט.

בשם חתני וכלות הפרס נאמה מרים פרץ, ששכלה את בניה אוריאל ואלירז בשירותם הצבאי וזכתה בפרס מפעל חיים על "חיזוק הרוח היהודית-ישראלית". הקהל קיבל אותה בעמידה ובתשואות ממושכות. פרץ אמרה בנאומה: "לצד עמיתיי, קטונתי. אין בידי יצירה, לא אוכל להצביע על תגלית שגיליתי או על נוסחה שפתרתי. יש לי לב אחד שנשבר שלוש פעמים בהודעות שבר נוראיות. עם הלב הזה יצאתי אל עמי, ובמלים פשוטות, בשפת הלב השבור, דיברתי על הארץ ומורשתה, על הבחירה בטוב, על השמחה, על הדבקות בחיים, על אחריות ומעורבות חברתית. הפכתי את יגוני לניגון חדש. מולדת לא בונים רק בכאב ובדמעות, אלא גם בעמל ובנתינה מתמשכת לאורך שנים. 

הנשיא ריבלין (מימין), רה"מ נתניהו, שר החינוך בנט וחתן הפרס דויד גרוסמן, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

הייתי שמחה אם נצא כולנו לפגוש את הגיוון, את האחרים. נכיר, נרגיש, נראה את העיניים הכואבות והשמחות, נשמע את הקולות והצלילים השונים. גם אם יש בינינו תהומות, נוכל לבנות מעליהן גשרים. אם רק נכיר בכך שרב המשותף בינינו על המפרידים. כולנו חפצי חיים, כולנו חפצי שלום. זה הבית של כולנו, ואין בלעדיות של אהבת העם והמולדת לצד מסוים. כולנו רוצים לזכות וראות את נכדינו בונים כאן את ביתם, מטיילים בארץ בבטחה ונהנים מנופיה. בואו נבחר כולנו את הדרך שמרבה טוב ואור, כפי שבחרתי אני לשאת את ערכיהם של בניי אוריאל ואלירז וחבריהם אחים אנחנו, לטוב ולרע. כולנו נושאים באחריות לאופיו, לערכיו ולעתידו של הבית שלנו".

השר בנט אמר בטקס: "לפנינו אתגר גדול כיצד אפשר לחיות יחד אנשים עם דעות שונות ובכל זאת לקבל את ייעודנו: התשובה היא שאנחנו בני משפחה אחת. לו היה כפתור שלחיצה עליו היתה הופכת את כל הישראלים לבעלי דעה כמו שלי לא הייתי לוחץ עליו, אני רוצה לשכנע בחלוקת אבל אני לא רוצה להעלים את המחלוקת. לא נקבל הזדמנות נוספת למדינה יהודית בארץ ישראל. לימין אין מונופול על הפטריוטיות בדיוק כפי שלשמאל אין מונופול על זכויות האדם. לא רק הימין אוהב את ארץ ישראל ולא רק השמאל שואף לשלום, אלו ואלו שואפים לטובת המדינה".

השר לשעבר דוד לוי בטקס הענקת פרסי ישראל, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

הזוכים בפרס הם השר לשעבר דוד לוי, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, הסופר דויד גרוסמן, האם השכולה ואשת החינוך מרים פרץ, העיתונאי רון בן ישי, אשת האקדמיה פרופ' נאוה בן צבי, אחד מראשי ההתיישבות בגולן יהודה הראל, התעשיינים יהודית ויהודה ברוניצקי, איש ההיי טק גיל שוויד, המתמטיקאי פרופ' אלכס לובוצקי, הכלכלן פרופ' סרג'יו הרט, הפיזיקאי פרופ' שלמה הבלין, הבלשן פרופ' אלישע קימרון, חוקר הפסיכולוגיה פרופ' יצחק שלזינגר וחוקר התרבות פרופ' אדווין סרוסי.

מבין 16 הזוכים ב-15 הפרסים, רק שלוש הן נשים. בחודש שעבר פורסם כי היה רוב גברי מובהק גם בקרב המועמדים לפרס, וכי מחצית מהנשים שהיו מועמדות לזכות בו השנה נשקלו בתחום אחד – הספרות והשירה העברית. גם בקרב חברי ועדות הפרס היה רוב גברי, של כ-72%. בראשן של שש מתוך 15 ועדות הפרס עמדו נשים.

חתני הפרס יהודית ברוניצקי, נתן שרנסקי ויהודה הראל, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

רובם המכריע של הזוכים בפרס ב-18 השנים האחרונות הם גברים יהודים ממוצא אשכנזי. מתוך 272 פרסים שחולקו בשנים אלה, רק 49 הוענקו לנשים (כ-18% מהזוכים). רק זוכה אחד ב-18 השנים האחרונות היה לא יהודי: כמאל מנצור, איש ציבור דרוזי שזכה בפרס על מפעל חיים בשנת 2010. מאז לא זכה אף ערבי או דרוזי בפרס, וערבי מוסלמי לא זכה בו מעולם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ