מחקר: הרופא שעל שמו קרויה "תסמונת אספרגר" סייע לנאצים בהרג ילדים נכים

על פי המחקר, אספרגר ביקש להתקדם במשטר הנאצי והפנה ילדים למרפאה באוסטריה במסגרת תוכנית "המתת החסד" של הרייך השלישי. בסך הכל מתו במרפאה כ-800 ילדים ברעל ובגז

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים באושוויץ בתום המלחמה
ניו יורק טיימס וגרדיאן

ד"ר האנס אספרגר, החוקר האוסטרי שעל שמו קרויה תסמונת אספרגר, שיתף פעולה עם המשטר הנאצי וסייע בהרג ילדים נכים - כך לפי מחקר חדש, שהתפרסם בכתב העת Journal of Molecular Autism. אף שאספרגר לא היה חבר במפלגה הנאצית, לפי המחקר הוא היה חבר בוועדה ששלחה עשרות ילדים אל מותם במסגרת תוכנית "המתת החסד" של הרייך השלישי – שמטרתה היתה ליצור "חברה טהורה".

חוקר ההיסטוריה הרפואית הרוויג צ'ק מאוניברסיטת וינה, שפרסם את המאמר, חקר את הנושא במשך שמונה שנים והסתמך על מסמכים חדשים שאסף. "התמונה שעולה היא של אדם שהצליח לקדם את עצמו תחת המשטר הנאצי, חרף הבדלים פוליטיים ואידיאולוגיים בינו לבין מפלגת השלטון", אמר צ'ק, "רופא שניסה להתאים את עצמו למשטר הנאצי וזכה בעקבות זאת להזדמנויות לקידום".

לפי המחקר, ב-1942 אספרגר היה חבר בוועדה שהגדירה 35 ילדים בעלי לקויות קוגניטיביות כ"בלתי ניתנים לחינוך", ובעקבות כך הם נשלחו למרפאת "שפיגלגרונד" בווינה, שם מתו. במרפאה זו הומתו בסך הכל כמעט 800 ילדים באמצעות רעל וגז בשנים 1945-1940.

בין היתר, צ'ק מצא תמונה של פעוטה בשם הרטה שרייבר, שסבלה מדלקת קרום המוח ונשלחה בהוראת אספרגר למרפאה הווינאית. "היא בוודאי עול בלתי נסבל עבור אמה", כתב עליה אספרגר. שלושה חודשים אחרי ששרייבר התאשפזה בשפיגלגרונד היא מתה מדלקת ריאות בהיותה בת 3. 

כמה מומחים אמרו בתגובה לפרסום כי יש לבחון את הראיות החדשות בהתאם לנסיבות של אותה תקופה. "כמעט כל הרופאים היו אז חברים במפלגה הנאצית, וכמעט שלא היתה התנגדות לתוכניות המתת החסד לנכים ולסובלים ממחלות נפש – פרט למנהל בית חולים אחד או שניים ומספר קטן של בישופים קתוליים", אמר אנתוני ביילי, פרופסור לפסיכיאטריה של ילדים ונוער באוניברסיטת בריטיש קולומביה בקנדה. בתשובה לכך, אמר צ'ק כי רופאים לא חויבו לקחת חלק בתוכנית "המתת החסד", מפני שהיא היתה בלתי חוקית גם תחת המשטר הנאצי.

"תסמונת אספרגר" היא לקות התפתחותית הנקשרת בדרך כלל לאוטיזם, ומשפיעה על תפיסה ומגעים חברתיים. אספרגר כינה את התסמונת "פסיכופתיה אוטיסטית" ב-1944. כמעט ארבעים שנה מאוחר יותר הפסיכיאטרית הבריטית לורנה וינג כינתה את התופעה על שמו. לדברי עורכי כתב העת Journal of Molecular Autism, וינג לא ידעה על פעילותו של אספרגר תחת המשטר הנאצי כשעשתה כן.

"הקהילה העוסקת באוטיזם לא היתה מודעת לקשר של אספרגר עם המפלגה הנאצית ולתמיכתו בתוכנית המתת החסד", כתבו. הם שיבחו את החוקר צ'ק על "מחקרו הקפדני": "אנו מאמינים שצריך לפרסם את המחקר כדי לחשוף את האמת, על כך שרופא שנודע רק בזכות תרומתו בתחום רפואת ופסיכיאטריית ילדים סייע לנאצים ביישום מדיניותם האיומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ