משרד החינוך דרש להפריד בין בנים ובנות בפעילות ספורט לבתי ספר יסודיים בת"א

מחצית ממנהלי בתי הספר הודיעו כי יחרימו את הפעילות: ההפרדה המגדרית מחפצנת את הילדים ומרחיבה פערים. במשרד הסבירו כי ההפרדה נעשתה בין השאר כהתחשבות במוסדות הדתיים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

מחצית ממנהלי בתי ספר היסודיים בתל אביב הודיעו כי יחרימו את אירוע ההתעמלות רב-המשתתפים "משחקים של פעם" של משרד החינוך, בתגובה להחלטת המשרד להפריד את הפעילות לבנים ולבנות. הסיבות שנתנו במשרד החינוך להפרדה המגדרית בפעילות, המיועדת לכיתות ה'-ו', היו הצורך להתחשב במסגרות החינוך הדתיות וכן "בשל דימוי גוף של בנים ובנות בגילאים אלה", המונע לדבריהם משני המינים לשחק ביחד.

מנהלי בתי ספר יסודיים בתל אביב קיבלו לאחרונה הזמנה להשתתף באירוע "משחקים של פעם", האמור להיערך ב-9 במאי בפארק הלאומי ברמת גן. במסגרת הפעילות, ישחקו התלמידים משחקים כמו קלאס, מחניים, משחקי כדור שונים, קפיצה בחבל ועוד. לפי ההזמנה של המפקח הארצי על החינוך הגופני במשרד החינוך, גיא דגן, המשחקים ייערכו בהפרדה. הסיפור פורסם לראשונה באתר "OnLife".

החלטת המשרד יצרה תגובת-נגד יוצאת דופן. 28 מנהלים - כ-50% מכלל המנהלים בעיר - שלחו לפני כשבוע מכתב מחאה לדגן, בו הודיעו כי לא ישתתפו באירוע. "אנו, מנהלי ומנהלות בתי ספר, עוסקים מידי יום בצמצום פערים מגדריים, בפעילויות משולבות, בהכלה ובשיח מקדם. באחריותנו ומתפקידנו להוכיח לתלמידי ולתלמידות בית ספרנו כי אין מקום להבדלים מגדריים בתחום החינוך, ההשכלה, ההתפתחות, היצירה, והמיומנויות האישיות והחברתיות", כתבו המנהלים.

עוד כתבו מנהלי בתי הספר כי "אנו מוצאים טעם לפגם בהפרדה המגדרית באירוע חינוכי שנערך בחסות משרד החינוך. אין במקרה זה מדובר בתחרויות אתלטיות שבהן היכולות הפיזיות באות לידי ביטוי לאור פערים מגדריים, אלא ב'משחקים של פעם' בהם להפרדה המגדרית אין דבר וחצי דבר עם המיומנויות הנדרשות לפעילות. אנו רואים במהלך הפרדה זה פסול, לא מקדם, מחפצן את גופם של ילדים ומרחיב את הפערים המגדריים בחברה הישראלית. אנו מוצאים שאין זה משרת את הערכים של הקהילות אותן אנו משרתים, על גווניהן השונים: חילוניים, דתיים, עשירים, עניים, מזרחים, אשכנזים, ערבים, יהודים וכו'".

במקום הפרדה גורפת, הציעו המנהלים "לקיים מקצים נפרדים לאוכלוסיות המעוניינות בכך, לאור תפיסות עולמם וערכיהם". הם סיכמו כי אם האירוע אכן יתקיים בהפרדה "נאלץ לבטל את השתתפותנו".

בתגובה כתב המפקח דגן למנהלים כי הוא אמנם "מסכים עקרונית עם רוח הדברים", אבל הסביר כי ההחלטה על ההפרדה בין בנים לבנות נבעה מכך שהאירוע "מיועד גם למוסדות חינוך ממלכתיים-דתיים, בהם קיימת הפרדה מגדרית בכיתות אלה", וכי "עלינו להתחשב במאפייני האוכלוסייה והסכמת כל בתי הספר המשתתפים". סיבה נוספת שמציין דגן להפרדה היא "דימויי גוף של בנים ובנות בגילאים אלה". הוא הוסיף כי "הזמן הקצר אינו מאפשר הכנסת שינויים ברוח הבקשה", וכי לקראת השנה הבאה "נכנס ועדה מקצועית ונבחן את כל ההיבטים".

לדברי גורמים הבקיאים בפרטים, אירועים דומים בשנים קודמות נערכו בהפרדה בין המינים, "אבל אף אחד לא שאל שאלות ולכן לא התעורר הצורך להסביר את ההפרדה". מחאת המנהלים חייבה את משרד החינוך לנסח הסבר - כזה המתייחס כאמור להתחשבות בחינוך הדתי.

"אין שום סיבה להסכים להפרדה מגדרית באירוע כזה", אמרה אחת המנהלות שחתמה על מכתב המחאה, "מדובר בכפייה לכל דבר: בשם ההתחשבות כביכול במיעוט הדתי, הרוב החילוני נדרש לשנות את התנהגותו. ההורים של בית הספר שלי לא יסכימו לכך". לדבריה, "ההצעה שלנו היתה הגיונית: במקום הפרדה מוחלטת ומראש, לאפשר אותה רק למי שרוצה. זו הדרך הנכונה לכבד את כלל המשתתפים באירוע. חבל שבמשרד החינוך העדיפו ולהמשיך ולהתחנף לציבור הדתי".

לדברי אסף זמיר, סגן ראש העיר תל אביב ומחזיק תיק החינוך, "יש פער עצום בין הרצון להתחשב באחר ובצרכיו לבין כפיית הצרכים הללו על רוב מוחלט של תלמידי העיר, בניגוד גמור לתפיסת עולמם ואף בניגוד לערכי השיויון אליהם אנו מחנכים אותם". הוא הוסיף כי "בעיר שחרטה על דגלה את השוויון כערך מוביל, לא ניתן להשלים עם החלטת משרד החינוך".

בניגוד למדיניות שמכתיב שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי - כעת במשרדו ובעבר במינהלת לזהות יהודית במשרד לשירותי דת - נדמה כי עיריית תל אביב מסמנת קו ליברלי מובהק. כך למשל, בפרוייקט עירוני המפגיש בין תלמידים מזרמי חינוך שונים, התעוררה בתחילת השנה שאלה אם פעילות משותפת לבית ספר חילוני ודתי תהיה בהפרדה מגדרית. בעירייה הוחלט אז לאפשר לתלמידים עצמם לקבל את ההחלטה, ולא להכתיב אותה מגבוה. רוב גדול של התלמידים הכריעו בעד פעילות משותפת.

בשנה שעברה דחה תיכון עירוני ד' בתל אביב הזמנה להיפגש עם בית ספר דתי, לאחר שהתבקש להסכים לדיונים נפרדים לבנים ולבנות. גם זאת היתה תגובה יוצאת דופן, שכן במקרים רבים מסכימים בתי הספר הממלכתיים לתנאים שמציבים המוסדות הדתיים, בדרך כלל בתמיכת משרד החינוך. כמו כן, בעירייה הפסיקו כבר לפני למעלה משנה לשתף פעולה עם המינהלת לזהות יהודית.

ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר בתגובה כי "הפרדה מגדרית היא שערורייה, על אחת כמה וכמה בחינוך הממלכתי. אני מגבה את המנהלים והמורים על החלטתם הערכית הנכונה". במשרד החינוך סירבו למסור אם יו"ר המזכירות הפדגוגית, ד"ר משה וינשטוק, אישר את ההחלטה על ההפרדה בין המינים או שמדובר ביוזמה של המפקח האחראי דגן. מהמשרד נמסר רק כי מדובר ב"מתווה ישן, שפועל מאז שנת 2010" וכי בכוונת דגן "למנות ועדה מקצועית שתשנה את מתווה הפעילות, כך שתתן מענה ראוי והולם לכל האוכלוסיות השונות במערכת החינוך".

בשנתיים האחרונות נמצא נושא ההדתה במערכת החינוך בדיון ציבורי מתמשך, בעקבות המימון הנדיב של ארגונים דתיים הפועלים בתוך בתי ספר ממלכתיים ועל רקע הטיות שונות בספרי לימוד, שחלקם יצאו לאור בשנים קודמות. השר בנט נוהג לדחות את הטענות,, בדרך כלל תחת הכותרת "הדתה-שמדתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ