בנק הפועלים סירב למסור למבקש מקלט פנקס צ'קים: "לא מנפיקים לפליטים"

מיכאל תחליט הגיע לסניף בשכונת התקווה לאחר שהודיעו לו שפנקס הצ'קים שלו מוכן - אך אז סירבו לתת לו אותו. לפי נציגת הבנק, ישנו נוהל לא להנפיק פנקסים לפליטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בתל אביב, תמונת ארכיון

בנק הפועלים סירב להנפיק פנקס צ'קים למבקש מקלט - כך עולה מהקלטת שיחה שהגיעה לידי "הארץ". בהקלטה נשמעת נציגת בנק הפועלים בסניף שכונת התקווה בתל אביב אומרת למבקש מקלט כי "יש נוהל בבנק שאנחנו לא מנפיקים פנקסי צ'קים לפליטים. לא מנפיקים".

מבקש המקלט מיכאל תחליט הגיע היום (שלישי) לסניף 607 של הבנק בשכונת התקווה, לאחר שביקש לחדש פנקס צ'קים ונאמר לו שהפנקס הגיע. כאשר הגיע לסניף, הודיעה לו הנציגה כי חלה טעות ושהוא לא יכול לקבל פנקס צ'קים חדש. "המנהל פה לא מאשר. אתה יכול לעשות הוראת קבע", הודיעה הנציגה. בתגובה אמר לה תחליט: "אני חייב לשלם לדירה שלי, הכל בצ'קים". לכך השיבה הנציגה: "אין יותר צ'קים, כל הפליטים פה אצלנו לא משלמים עם צ'קים, כי אנחנו לא נותנים צ'קים לפליטים. רק למי שיש תעודת זהות".

ההקלטה של נציגת בנק הפועלים

תחליט שאל את הנציגה מדוע ניתן לו פנקס צ'קים קודם לכן לנוכח המדיניות, והנציגה ענתה: "מישהו עשה פה טעות. לא יודעת איך, וקיבלת פנקס, אבל זה לא נכון. אי אפשר לתת, רק למי שיש תעודה מזהה. מי שעשה לך עבר על הנוהל, אסור".

הוראות בנק ישראל מחייבות את הבנקים להעניק למבקשי המקלט כרטיס מסוג דביט מתוך הבנה כי מדובר באמצעי תשלום בסיסי, אך אין הוראות בנוגע למתן או אי מתן צ'קים. ל"הארץ" נודע כי בבנק ישראל מקדמים הנחייה חדשה שתכנס לתוקף בחודשים הקרובים אשר תחייב את הבנקים להפעיל שיקול דעת על פי נסיבות המקרה בשאלת מתן פנקסי צ'קים למבקשי מקלט.

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "מתן שירות הכרוך באשראי מכל סוג שהוא, לרבות מסגרת אשראי ופנקס שיקים, הוא בתחום שיקול דעתו של הבנק. מדיניות הבנק היא עניינית ללא קשר למעמדו של הלקוח".

במוקד לפליטים ומהגרים מעידים כי באופן קבוע מבקשי המקלט אינם מצליחים לקבל פנקסי צ'קים מהבנקים, על אף שיש לרבים מהם חשבונות בנק, מה שמקשה עליהם, בין השאר, בשכירת דירה.

בעבר פורסם ב"הארץ" ראיון עם מבקשת מקלט שחיה בפתח תקוה, שחששה כי החשמל ינותק מדירתה ורצתה לעזוב את העיר, אך  התקשתה למצוא דירה ללא פנקס צ'קים. "אני מחפשת. הדירות יקרות, אני לא יכולה. רוצים הרבה צ'קים, אנחנו אין לנו צ'קים. איפה אני אגור אני לא יודעת", אמרה.

מוקדם יותר היום הודיעה המדינה לבג"ץ כי מתווה גירוש מבקשי המקלט קרס וכי אין אפשרות לגרש מבקשים בכפייה. בהודעתה, כתבה המדינה כי תפסיק לערוך שימועים למבקשים, וכי ההחלטות שהתקבלו עד כה בנושא בטלות. בהודעת המדינה נכתב כי מתווה המדינה השלישית "אינו עוד על הפרק נכון לעת הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ