המרפאה היחידה שמעניקה שירותי בריאות נפש למבקשי מקלט צפויה להיסגר ביוני

בתחילת השנה התפטר מנהל המרפאה וטרם מונה לו מחליף קבוע, ולעובדים נודע כי התקציב ייגמר בקרוב ולא צפוי להתחדש. במרפאה מטופלים כ-300 מבקשי מקלט, בהם ניצולי מחנות העינויים בסיני

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרפאה ביפו, מארס אשתקד
המרפאה ביפו, מארס אשתקדצילום: מוטי מילרוד

מרפאת גשר, המרפאה היחידה בישראל שמגישה שירותי בריאות נפש למבקשי מקלט וחסרי מעמד, עתידה להיסגר בחודש יוני הקרוב בשל מחסור בתקציב. במשרד הבריאות טרם פרסמו מכרז להפעלת שירותים אלה במיקור חוץ, או בכל דרך אחרת שתאפשר את המשך הענקת השירות למבקשי המקלט.

מרפאת גשר נפתחה בתחילת 2014 לטובת סיוע נפשי למבקשי מקלט הסובלים ממחלות נפש ומהפרעות פוסט-טראומה (PTSD). עד כה טופלו בה כ-800 בני אדם, בהם ניצולי מחנות העינויים בסיני, וכיום מטופלים בה כ-300 איש. רוב המטופלים סובלים מהפרעות פוסט־טראומתיות, בשל אירועים שחוו בארצות מוצאם ובדרכם לישראל. 70% מהם גברים צעירים, מרביתם מאריתריאה.

מאז פתיחתה סבלה מרפאת גשר מתת־תקצוב ומהיעדר תקנים, ופעלה תשע שעות בשבוע בלבד. רשימת ההמתנה למרפאה מונה כ-200 איש, וזמני ההמתנה מגיעים לעשרה חודשים. יותר משליש מהממתינים נמצאים במצב קשה, ובהם אנשים שהיו באשפוזים כפויים, בעלי נטיות אובדניות ואנשים שעלולים לסכן את סביבתם. סגירת המרפאה תותיר אלפי זרים ומבקשי מקלט, שחוק ביטוח בריאות ממלכתי אינו חל עליהם, ללא גישה לשירותי בריאות הנפש. 

לפני שנה הודיע משרד הבריאות על כוונתו להרחיב את שירותי בריאות הנפש לאוכלוסיית מבקשי המקלט. לפי הודעת המשרד אז, התכנון היה לפצל חלק מהשירותים שמגישה כיום מרפאת גשר אל מרפאות בריאות הנפש בבית החולים איכילוב, במרכז הקהילתי לבריאות הנפש ביפו, ובמרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב, אך התכנון לא יצא לפועל. 

בשבוע שעבר נודע לעובדים כי תקציב המרפאה יאזל בקרוב ולא צפוי להתחדש. בתחילת 2018 התפטר מנהל המרפאה, ד"ר עידו לוריא, ולא מונה לו מחליף קבוע. בחודשים האחרונים סובלים אנשי צוות המרפאה מאי־ודאות לגבי העסקתם, ובכמה מקרים לא קיבלו את שכרם במועד. משרד הבריאות טרם הציע פתרון שיאפשר את המשך השירות למבקשי המקלט.

ד"ר זואי גוטצייט מרופאים לזכויות אדם ועו"ד מיכל פינצ'וק, מנכ"לית עמותת א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט), שלחו השבוע מכתב דחוף בנושא למשרדי הרווחה והבריאות. "מאז התפטרותו של ד"ר עידו לוריא לא ננקטו צעדים ממשיים על מנת להבטיח את המשך פעילותה של המרפאה, בין אם במסגרתה הנוכחית, בין אם באמצעים אלטרנטיביים", כתבו גוטצייט ופינצ'וק.

"בחודש יוני הקרוב היא תיאלץ לסגור את שעריה, זאת מבלי שהוכן מתווה חלופי להמשך הטיפול במאות מטופליה הנוכחיים וכן בהנגשת הטיפול החיוני למאות מטופלים נוספים שממתינים לקבלה לטיפול ושמשוועים לעזרה. נבקשכם למנוע את קריסתה של המרפאה ולהבטיח את המשך פעילותה השוטפת, ובפרט להבטיח את המשך הרצף הטיפולי של כל המטופלים הפעילים כיום". בתגובה לפניית "הארץ" נמסר ממשרד הבריאות כי המשרד "פועל לפרסום מכרז ובוחן במקביל מספר פתרונות לתקופת הביניים, במידה שהשירות הקיים בגשר יסתיים טרם העמדת השירות המתואר". 

לדברי גוטצייט, המנהלת את מחלקת חסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם, "למעלה משנתיים אנחנו חוזרות ופונות ומתריעות בפני משרד הבריאות על המצוקה הגוברת, ומשרד הבריאות ממשיך למשוך אותנו בלשונו עם הבטחות שווא להרחבת המענים, כשבפועל דבר לא נעשה. בינואר האחרון כבר התרענו שהמרפאה על סף קריסה, אך לא זכינו להתייחסות ממשית. כעת עומדים מאות מטופלים שגם ככה בקושי מחזיקים מעמד להיזרק ללא הבטחת הרצף הטיפולי, ועוד מאות נוספים יוותרו ללא כל מענה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ