תשעה בני נוער נהרגו בשיטפון בדרום, החיפושים אחר הנעדרת האחרונה הופסקו

הקבוצה הגיעה לנחל צפית במסגרת טיול של מכינת בני ציון, חרף התרעות לשיטפונות באזור ■ קב"ט המועצה: "הם סיפרו שפתאום הגיע גל ושטף אותם" ■ כוחות חילוץ גדולים חדלו את החיפושים עם רדת החשיכה ■ נתניהו: "מדינת ישראל אבלה על החיים המבטיחים שנגדעו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסוק חילוץ מעל נחל צפית, היום. צילום: אלי הרשקוביץ

תשעה נערים ונערות נהרגו היום (חמישי), כשנסחפו בשיטפון בנחל צפית שבדרום מדבר יהודה. התשעה, שמונה נערות ונער אחד, היו חלק מקבוצה של כ-25 תלמידים ואנשי צוות מהמכינה הקדם-צבאית בני ציון בתל אביב שטיילו באזור, בדרום ים המלח, חרף התרעות רשות הטבע והגנים. מטיילת אחת עדיין מוגדרת נעדרת, 15 חולצו, שניים מהם סובלים מהיפותרמיה ופונו במצב קל עד בינוני לבית החולים סורוקה שבבאר שבע. כוחות החילוץ הפסיקו את מאמצי החיפושים אחר הנעדרת עם רדת החשיכה.

פעולות החילוץ בנחל צפית, היום
פעולות החילוץ בנחל צפית, היוםצילום: אילן אסייג

התלמידים יצאו אתמול לטיול, שמטרתו היתה גיבוש החניכים החדשים שהיו אמורים להצטרף לשורות המכינה בשנה הבאה. מכינת בני ציון, שנמצאת ברחוב טרומפלדור בתל אביב, מיועדת הן לבוגרי תיכון והן לבוגרות, בין אם הם דתיים או חילונים. היא הוקמה בשנת 2007 על ידי עמותת המדרשה הישראלית למנהיגות בתל אביב לזכר בן-ציון שי חדד, לוחם מגלן שנפל באוגוסט 2006.

לזירת האירוע הגיע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, מתנדבי המשטרה מיחידת החילוץ ערבה, מסוקים של יחידת החילוץ הצבאית 669, כוחות גדולים של מגן דוד אדום, צוותי משטרה וצוותי כיבוי אש מהתחנות באזור הדרום. בין היתר פעלו במקום שלושה מסוקי יסעור, שני מסוקי בלאק הוק ומסוק קרב מדגם אפאצ'י. שני צוותי חוס"ן (חירום וסיוע נפשי) של איחוד הצלה הגיעו למוסד החינוכי שהפעיל את הטיול ולבית החולים סורוקה, על מנת להעניק טיפול נפשי ראשוני לחברי הצעירים ולהוריהם.

מכינת בני ציון בתל אביב, היום
מכינת בני ציון בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין
מסוק החילוץ בסמוך לנחל צפית, היום
מסוק החילוץ בסמוך לנחל צפית, היוםצילום: אלי הרשקוביץ

לדברי אילן שושן, מפקד תחנת דימונה, החניכים והמדריכים נחלקו לשלוש קבוצות, והקבוצה שהלכה במרכז הוואדי היא זו שנפגעה מהסחף. "מי שהיה בקבוצה השמאלית והימנית הצליח להימלט. אחד החניכים הלך לרגע להתפנות והצליח להימלט מהשיטפון. מי שהיה באמצע הנחל נסחף", אמר.

קצין הביטחון של המועצה האזורית ערבה תיכונה, נדב אילון, אמר כי המטיילים סיפרו שהם הלכו ולפתע הגיע הסחף שהביא לאסון. "יחידת החילוץ הגיעה לכאן, והתחלנו את החילוץ כשאנחנו לא יודעים בכמה נערים ונערות מדובר. כשהגענו, הזרימה בנחל עדיין היתה חזקה. נכנסנו ממש לתוך הנחל לתפוס אנשים שנסחפו", אמר. "התחלנו לסרוק את השטח ולאט לאט מצאנו את חברי הקבוצה. חלקם פצועים, חלקם בריאים וחלקם במצב קשה יותר. אנחנו התחלנו למצוא אותם במקבצים, בזוגות וביחידים. זה תוואי נחל מורכב ומחורץ".

נחל צפית
נחל צפית
מאמצי החילוץ בנחל צפית, היום
מאמצי החילוץ בנחל צפית, היוםצילום: דוברות מד"א
מאמצי החילוץ בנחל צפית בחודש אפריל

לדבריו, "הזרימה ירדה בשעה האחרונה והתחלנו לסרוק רגלית בתוך הנחל עם מספר צוותים לראות שלא פספסנו דבר. אנחנו במרוץ נגד השעון כי תכף תרד השמש. הם היו מאוד מפוחדים. יש צוות שלם שפועל להבין איך זה קרה ומה היה המסלול שלהם. הם סיפרו שהלכו בנחל רגלית ופשוט הגיע גל ושטף אותם".

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר מוקדם יותר בשיחה עם "הארץ" כי הכוחות פועלים במרץ על מנת לנסות ולאתר את הנעדר לפני שתרד השמש. "אנחנו נמצאים עכשיו במרוץ נגד הזמן למציאת הנעדרים לפני רדת החשיכה", אמר. חובש רפואת חירום במד"א, איתן שלמה, שפינה את שני הנפגעים לבית החולים סורוקה, סיפר כי טרקטורים פינו לכוחות החילוץ את הדרך בגלל תנאי מזג האוויר הקשים. "סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה. הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש. הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר, הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים. הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבית החולים סורוקה".

קבוצת המטיילים נקלעה לאזור השיטפונות חרף ההתרעות שפרסמה רשות הטבע והגנים מאתמול. בפרסום, הזהירה הרשות מפני שיטפונות בדרום מדבר יהודה, כולל אזור נחל צפית. הקבוצה לא טיילה בשטח שמורת טבע. המועצה האזורית תמר פרסמה בעקבות האירוע בקשה שלא להגיע לאזור ים המלח והערבה בשל תנאי מזג האוויר הקשים והשיטפונות באזור.

דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, מסר: "המכינות נמצאות תחת רגולציה של משרד החינוך ומשרד הביטחון, אך הן לא נזקקות לאישורים בנושא הטיולים ומחליטות על כך באופן עצמאי. המכינות נוהגות בזהירות ושוקלות את כל השלבים. על פניו כאשר יש התרעות לשיטפונות נדרשת זהירות רבה יותר ואני מניח שהשיקולים נלקחו בחשבון. מוקדם להתייחס לאירוע לפני שהוא נגמר". כמו כן, ממשרד החינוך נמסר כי הוא "עוקב בדאגה אחר מאמצי החילוץ המתמשכים מהשיטפון ונמצא כל העת בקשר עם הגורמים הרלוונטיים. בשעות הקרובות תתקיים הערכת מצב וינתנו כל המענים הנדרשים למוסדות החינוך בנושא זה".

ראש הממשלה שוחח בטלפון עם ראש אגף מבצעים אלוף ניצן אלון, וקיבל עדכון על הפעולות בשטח. בערב, מסר: "מדינת ישראל אבלה על החיים הצעירים והמבטיחים שנגדעו באסון הכבד בערבה. אנחנו מחבקים בכאב את המשפחות המתייסרות ביגונן ומתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לאירוע, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל אחינו, ילדינו, יקירינו, הנתונים בצרה. אנו עוקבים בדריכות אחר העדכונים מן הדרום ושולחים אל המשפחות הדואגות חיבוק חם של שותפות. נחזק את ידי כוחות הביטחון וההצלה כולם, העושים במלאכת החילוץ, האיתור והטיפול הרפואי. אני מבקש מכם כולכם, אנא פעלו על פי הנחיות המשטרה וכוחות החילוץ והיו קשובים להם".

תושב חצבה שהגיע לזירת האירוע בנחל צפית, סיפר ל"הארץ" כי לא בכל שנה פוקד את הנחל שיטפון, אך "כשזה מגיע - זה בא במכה". לדבריו, "לפני כמה שנים שפכו בטון רב בחיבור של הנחל עם הכביש. לפני הבטון, כשהיה שיטפון בנחל צפית, הוא היה לוקח איתו את הכל ועולה גם על הכביש".

אתמול נהרגו צעיר בן 20 ונערה בת 17 לאחר שנסחפו בשיטפונות בדרום הארץ ובגדה המערבית. הצעיר נסחף בנחל ממשית בנגב, כמה מאות מטרים מביתו שבמאהל בדואי. הנערה עסקה ברעיית צאן ונסחפה באזור הררי מדברי מזרחית לבית לחם.

מוקדם יותר היום נפצע מטייל בנחל מכמש שנפל כעשרה מטרים במדרון, ופונה במצב בינוני כשהוא סובל משברים בגפיים. בעקבות הרוחות החזקות, נסגר למבקרים הגן הלאומי מצדה, וגם נחל ברק נסגר למטיילים בעקבות השיטפונות שפגעו בעזרי הבטיחות שהותקנו בנחל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ