השיטפון בנחל צפית: משרדי החינוך והביטחון יקימו ועדה להסדרת טיולי המכינות

בוועדה, שבראשה יעמוד מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, יהיו גם נציגים של מועצת המכינות הקדם צבאיות. אחרי השיטפון, שני המשרדים הטילו זה על זה את האחריות

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חילוץ בני הנוער מנחל צפית, ביום חמישי
זירת הפינוי, ביום חמישיצילום: אליהו הרשקוביץ

משרד החינוך הודיע על הקמת ועדה להסדרת פעילויות החוץ של המכינות הקדם צבאיות, בשיתוף עם משרד הביטחון ומועצת המכינות הקדם צבאיות. זאת בעקבות השיטפון בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה בני נוער מהמכינה הקדם צבאית בני ציון. בראש הוועדה החדשה יעמוד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב.

מהמשרד נמסר כי "לנוכח האסון הקשה, שבמהלכו נהרגו עשרה נערות ונערים, נדרש טיפול מעמיק ויסודי בהסדרת פעילויות החוץ של המכינות לצורך המשך פעילותן. הוועדה תבחן מיסודם נהלים ופיקוח בנושא, בדגש על טיולים ברחבי הארץ, כדי שאלה יתקיימו באופן מסודר ובטוח".

המכינות הקדם צבאיות מתוקצבות במשותף על ידי משרדי החינוך והביטחון. במשרד החינוך אומרים כי "סוגיית הפיקוח על פעילויות חוץ (לרבות טיולים) לא הוגדרה בחוק המכינות הקדם צבאיות מ-2008 ובתקנות שתוקנו לחוק שנה אחר כך". 

זרי פרחים מחוץ למכינת בני ציון בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

אחרי השיטפון, משרדי החינוך והביטחון הטילו את האחריות זה על זה. מקורות במשרד החינוך מסרו כי "למשרד יש חדר מצב של טיולים המאשר כל טיול של בתי ספר, ומודיע אם הטיול בטוח או לא". במשרד הביטחון הגיבו לדברים ומסרו כי "לפי חוק המכינות ותקנותיו, משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם צבאיות". עוד נמסר כי "משרד הביטחון אינו אחראי על תוכנית הלימודים, לרבות הטיולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ