הלוויותיהן של שלוש מהרוגות השיטפון בנחל צפית נערכות היום

גלי בללי תיטמן בבית העלמין נחלת יצחק בשעה 13:00, ורומי כהן תיטמן בשעה 12:00 בבית העלמין במושב מאור. הלוויתה של מדריכת המכינה עדי רענן תתקיים במושב מכמורת בשש בערב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: עדי רענן, גלי בללי ורומי כהן
הארץ

הלוויותיהן של שלוש מהנערות שנהרגו בשבוע שעבר בשיטפון בנחל צפית נערכות היום (ראשון). הלוויתה של גלי בללי מגבעתיים תיערך בשעה 13:00 בבית העלמין נחלת יצחק. רומי כהן תיטמן בבית העלמין במושב מאור בשעה 12:00. הלוויתה של עדי רענן תתקיים בבית העלמין במכמורת בשש בערב. 

רומי כהן היתה תלמידת כיתה י"ב בבית הספר מבואות עירון. אביה, עופר כהן, סיפר כי התקשר אליה ביום חמישי אחר הצהריים, אך היא לא ענתה. "היתה לי תחושת בטן כי יום לפני כן היתה סערה", אמר כהן. גלי בללי היתה תלמידת כיתה י"ב בתיכון שמעון בן צבי בגבעתיים. ראש העיר גבעתיים, רן קוניק, אמר בסוף השבוע כי "גלי היתה ילדה מדהימה, מצטיינת בכל תחום אפשרי ובעלת ערכים נשגבים, שהובילו אותה להתנדבות ומעורבות חברתית יוצאת דופן".

עדי רענן היתה מדריכה במכינה. בשנה שעברה סיימה את לימודיה בבית החינוך הניסויי ברמות ים, לשם הגיעו ביום שישי בבוקר תלמידים ובוגרים רבים בעקבות ההודעה על מותה. אשר קאסו, מנהל בית הספר, סיפר כי רענן היתה "נערה למופת בכל התחומים. רגישה, נבונה, ערכית בצורה יוצאת דופן. פעילה חברתית. מלח הארץ. זה אובדן כבד מנשוא למשפחה, לחברים מבית הספר ולקהילת עמק חפר".

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

בסוף השבוע נערכו הלוויותיהם של צור אלפי ממזכרת בתיה, אלה אור ממעלה אדומים, שני שמיר משוהם, יעל סדן ומעיין ברהום מירושלים, אגם לוי ממושב חרות בשרון ואילן בר שלום מראשון לציון. אתמול התכנסו אלפי צעירים ובני נוער לעצרת לזכר עשרת ההרוגים. חלק מהמשתתפים הגיעו לבושים בחולצות של תנועות הנוער והמכינות השונות והדליקו נרות. לצד מעגלי הנרות שהלכו וגדלו, חלק מהצעירים השתתפו במעגלי שירה ואחרים התעטפו בדגלי ישראל.

ביום שישי נעצר ראש המכינה, יובל כאהן, בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן באישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השטפונות בנחלי הדרום. מעצרם הוארך עד יום שלישי.

עו"ד ציון אמיר, המייצג את ברדיצ'ב, אמר הבוקר כי במכינה נעשו כל הבירורים הנדרשים לקראת הטיול. "לא מדובר בפושעים", אמר אמיר. "קרה אסון, והנטייה לחפש אשם מיידית היא לא דבר שתמיד מתיישב עם העובדות. לפי הבנתנו, נעשו כל הברורים שמנהל סביר עושה לפני שהוא יוצא לטייל בשטח. לשיטפון סיבות נוספות משלו. ברדיצ'ב בחור רציני ומאוד אחראי, אידיאליסטי. הוא בהלם ובצער באופן מוחלט". אמיר אמר את הדברים בראיון ל"כאן".

בסוף השבוע הודיע משרד החינוך על הקמת ועדה להסדרת פעילויות החוץ של המכינות הקדם צבאיות, בשיתוף עם משרד הביטחון ומועצת המכינות הקדם צבאיות. בראש הוועדה החדשה יעמוד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב. מהמשרד נמסר כי "לנוכח האסון הקשה, שבמהלכו נהרגו עשרה נערות ונערים, נדרש טיפול מעמיק ויסודי בהסדרת פעילויות החוץ של המכינות לצורך המשך פעילותן. הוועדה תבחן מיסודם נהלים ופיקוח בנושא, בדגש על טיולים ברחבי הארץ, כדי שאלה יתקיימו באופן מסודר ובטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ