המבקר יבדוק את התנהלות הרשויות בטיול שבו נהרגו עשרה בני נוער בדרום

בבדיקה ישתתפו אנשי החטיבות האחראיות על משרדי החינוך והביטחון, שהטילו את האחריות לאישור הטיול בנחל צפית זה על זה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפושים אחר נעדרים בנחל צפית, בשבוע שעבר
רויטל חובל
רויטל חובל

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע היום (ראשון) שבכוונתו לבדוק את התנהלות הרשויות בטיול בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה בני נוער. לפי הודעת משרד המבקר, "את הביקורת יבצע צוות משולב מהחטיבה לביקורת מערכת הביטחון, המופקדת בין השאר על משרד הביטחון, מהחטיבה לביקורת חברה ורווחה, המופקדת בין השאר על מערכת החינוך. וכן מהחטיבה לביקורת משרדי ממשלה ומוסדות שלטון, המופקדת בין השאר על המשרד לביטחון פנים וכל הגופים שכפופים לו".

לאחר שנקלעו בני הנוער לשיטפון בדרום התנערו משרדי החינוך והביטחון מאחריות לאישור הטיול של חניכי מכינת "בני ציון". מקורות במשרד החינוך הטילו את האחריות על משרד הביטחון, ובמשרד הביטחון טענו כי משרד החינוך הוא האחראי. "משרד החינוך הנו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם-צבאיות", נמסר ממשרד הביטחון, "משרד הביטחון אינו אחראי על תוכנית הלימודים, לרבות הטיולים. מצער מאוד שהגוף האחראי לא רק שאינו לוקח אחריות, אלא מטיל אותה על גורם אחר".

נחל צפית

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

תלמידי המכינה יצאו לטיול חרף אזהרות של כמה גופים מפני שיטפונות בנחלי הערבה. ערב הטיול התריעה רשות הטבע והגנים כי "חל איסור מוחלט להיכנס לכל המסלולים באפיקי נחלים ובאגני הניקוז בהם קיים חשש לשיטפון. הדבר מהווה סכנת חיים ממשית".

בשיטפון נהרגו אלה אור ממעלה אדומים, גלי בללי מגבעתיים, אגם לוי מחרות, שני שמיר משוהם, צור אלפי ממזכרת בתיה, עדי רענן ממכמורת, יעל סדן מירושלים, רומי כהן ממושב מאור, מעיין ברהום מירושלים ואילן בר שלום מראשון לציון.

לאחר מותם התברר כי חלק מהמשתתפים בטיול התריעו בווטסאפ על הסכנה הצפויה. אחת הנערות שנהרגו בנחל כתבה לחברותיה: "זה להתגרות בגורל. אנחנו נמות, אני רצינית... לא מאמינה שאני אשכרה יוצאת לטיול במזג אוויר הזה. זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות".

ביום שישי נעצר ראש המכינה, יובל כאהן, בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן באישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השטפונות בנחלי הדרום. מעצרם הוארך עד יום שלישי.

בסוף השבוע הודיע משרד החינוך על הקמת ועדה להסדרת פעילויות החוץ של המכינות הקדם צבאיות, בשיתוף עם משרד הביטחון ומועצת המכינות הקדם צבאיות. בראש הוועדה החדשה יעמוד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב. מהמשרד נמסר כי "לנוכח האסון הקשה, שבמהלכו נהרגו עשרה נערות ונערים, נדרש טיפול מעמיק ויסודי בהסדרת פעילויות החוץ של המכינות לצורך המשך פעילותן. הוועדה תבחן מיסודם נהלים ופיקוח בנושא, בדגש על טיולים ברחבי הארץ, כדי שאלה יתקיימו באופן מסודר ובטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ