חזאים הזהירו את אנשי המכינה מפני החרפה במזג האוויר בדרום, גם בבוקר הטיול

לפי חברת החדשות, אנשי המכינה פנו לחברת חיזוי שמסרה להם כי מסוכן לטייל באזור שבו נהרגו עשרה חניכים. בנוסף דווח כי קצין ביחידת החיזוי של חיל האוויר הזהיר מפני החרפה במזג באוויר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים במכינה, ביום חמישי
שוטרים במכינה, ביום חמישיצילום: עופר וקנין

חזאים הזהירו את אנשי מכינת בני ציון מפני החרפה במזג האוויר ואמרו להם כי מסוכן לצאת לטיול בדרום מדבר יהודה - כך פורסם הערב (ראשון) בחברת החדשות. אנשי המכינה יצאו לטיול שבו נהרגו עשרה בני נוער חרף התרעות מפני שיטפונות שפרסמו הרשויות. כעת מתברר כי אנשי המכינה קיבלו אזהרות גם מחברת חיזוי, שמסרה להם קודם ליציאתם כי "מסוכן לטייל באזור הזה".

בנוסף, בחברת החדשות פורסם כי קצין ביחידת החיזוי של חיל האוויר הזהיר את אנשי המכינה לפני היציאה לטיול. ראש המכינה יובל כאהן פנה אליו בתחילת השבוע ושאל לגבי תנאי מזג האוויר הצפוי. הקצין, בוגר המכינה בעצמו, השיב כי צפויה החרפה במשקעים בזמן הטיול.

נחל צפית

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

עוד פורסם כי בבוקר הטיול פנה המדריך אביב ברדיצ'ב לקצין ושאל אותו פעם נוספת לגבי מזג האוויר הצפוי. הקצין הזהיר את ברדיצ'ב כי צפויה החרפה בגשמים, אך הטיול המשיך כמתוכנן.

כאהן וברדיצ'ב נעצרו ביום שישי בחשד לגרימת מוות ברשלנות. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן במתן אישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השיטפונות בנחלי הדרום. עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין המייצגים את כאהן מסרו: "יובל דואב ולבו קרוע בשל האסון הנורא ואובדן חייהם של הנערות והנער, תלמידיו, ומי שעתידים היו ללמוד במכינה. עמדתנו הנה כי לא יהא זה לנכון, לעת הזאת, להתייחס לפרסומים השונים באמצעי התקשורת ורק נדגיש כי הם אינם משקפים את הדברים כהווייתם. יובל משתף פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה מתוך רצון כן כי רשויות האכיפה יבדקו את הנושא עד תום ויגיעו לחקר האמת".

מדריכה בטיול של המכינה אמרה בחקירתה כי התריעה עוד בטרם הטיול מפני מזג האוויר והמליצה שלא לצאת אליו. המדריכה העידה בתחנת המשטרה ביום חמישי ושוחררה למעצר בית מיד לאחר מכן. מהמשטרה נמסר כי המדריכה, תושבת הערבה, גיבתה את דבריה בראיות. בחברת החדשות פורסם אתמול כי המדריכה, בתו של סגן מפקד יחידת חילוץ, התייעצה עמו אם לצאת לטיול. על פי הדיווח, הוא המליץ לה שלא לעשות זאת וענה: "אל תקחו צ'אנס". לאחר מכן היא העבירה את הודעתו לאנשי צוות נוספים במכינה.

חלק מהמשתתפים בטיול התריעו בעצמם על הסכנה הצפויה. אחת הנערות שנהרגו בנחל כתבה לחברותיה בווטסאפ: "זה להתגרות בגורל. אנחנו נמות, אני רצינית... לא מאמינה שאני אשכרה יוצאת לטיול במזג אוויר הזה. זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות".

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע היום שבכוונתו לבדוק את התנהלות הרשויות בטיול. לפי הודעת משרד המבקר, "את הביקורת יבצע צוות משולב מהחטיבה לביקורת מערכת הביטחון, המופקדת בין השאר על משרד הביטחון, מהחטיבה לביקורת חברה ורווחה, המופקדת בין השאר על מערכת החינוך. וכן מהחטיבה לביקורת משרדי ממשלה ומוסדות שלטון, המופקדת בין השאר על המשרד לביטחון פנים וכל הגופים שכפופים לו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ