יום לפני האסון בערבה: משרד החינוך אישר טיול באזור - ו-44 תלמידים נפגעו בשיטפון

תלמידי תיכון יצאו לטיול שאישר משרד החינוך באזור כפר נוקדים ונקלעו לשיטפון. עשרות פונו לבית החולים כשהם סובלים מהיפותרמיה ושברים. "בנס האירוע לא הסתיים גרוע בהרבה", אמר ל"הארץ" אדם המכיר את פרטי התקרית

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל צין המוצף, בסוף השבוע שעבר
נחל צין המוצף, בסוף השבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

יום לפני האסון בערבה, שבו נהרגו עשרה בני נוער, נפצעו עשרות תלמידי תיכון בשיטפון באותו אזור. התלמידים, מבית הספר "בני ארזים" בראשון לציון, נקלעו לשיטפון בהיותם בטיול ליד כפר הנוקדים ביום רביעי. ל"הארץ" נודע כי חדר המצב במשרד החינוך אישר באותו בוקר את מתווה הטיול, לאחר שהוזז מנחל ערוגות לנחל רחף מחשש לשיטפונות.

התלמידים, שיצאו לטיול ללא טלפונים בהוראת ההנהלה, חיכו לחילוץ במשך יותר משעה. כ-60 תלמידים, מורים ומדריכים נפגעו, ו-44 מהם פונו לבית החולים סורוקה כשהם סובלים מהיפותרמיה ומשברים. "בנס האירוע לא הסתיים גרוע בהרבה", אמר ל"הארץ" אדם המכיר את פרטי התקרית. "כשראינו את האסון שהתרחש יום אחרי זה נדהמנו - איך אחרי האירוע שבו נפגעו עשרות ילדים לא הזהירו את כולם שלא לצאת לטיולים באזור?". 

"בני ארזים" היא פנימייה המיועדת לילדים בעלי הפרעות רגשיות, והתלמידים מתקשים להתאושש מהתקרית. הורים רבים פנו לבית הספר והתלוננו על כך שהטיול התקיים. "ביום שלישי לפני הטיול קיבלנו טלפונים מבית הספר שהטיול מאושר", סיפרה אם לילדים בבית הספר. "שאלתי את המורה אם לא עדיף לבטל, ואמרו לי שיש את כל האישורים ושאביא בגדים חמים. בגלל שהם היו בלי טלפונים, רק אחרי כמה שעות נודע לי מה קרה שם. שאלתי את המורה איפה הילדים שלי ומה קרה להם והיא אמרה שהיא לא יודעת, כי הם התפצלו. הילדים חזרו מבוהלים עד עמקי נשמתם. ההתנהלות של בית הספר היתה מדהימה, הבעיה היא במשרד החינוך - חדר המצב ידע על האירוע הזה ביום רביעי והיה אחראי לבטל את כל הטיולים באזור".

התקרית מצטרפת לדיווח אתמול ב"הארץ", שלפיו משרד החינוך אישר לתלמידי בית ספר נוסף בראשון לציון לטייל באזור נחל צפית יום לפני האסון, חרף אזהרות רשמיות מפני שיטפונות. בזמן הטיול של תלמידי שכבה י' בגימנסיה גן נחום באזור המכתש הקטן, התחולל שיטפון לא הרחק משם. הורים רבים פנו להנהלת בית הספר לפני הטיול וביקשו לבטלו, ואז נאמר להם שחדר המצב של משרד החינוך אישר את קיומו. רכז השכבה, שחשש מהשלכות מזג האוויר, קרא לתלמידים לחזור לאוטובוסים.

התכתבות בקבוצת ההורים ביום הטיול

גם במקרה זה תהו הורים מדוע הוחלט לצאת לטיול למרות תנאי מזג האוויר. לדברי אסנת לייזרוביץ', שבתה לי השתתפה בטיול, "הטיול לא היה צריך להתקיים וזה מחדל של מי שאישרו אותו. בתקשורת אמרו שיהיו שיטפונות, אף אחד לא צריך לקחת אחריות על ביטחון ושלום ילדינו. תודה לאל שמבחינתנו זה נגמר בשלום, לצערי לא אצל אחרים. ביום רביעי הם עלו להר שאושר על ידי חדר המצב, ואז החל לרדת גשם והשמים הפכו חשוכים ברגע".

עורכת הדין ליאל אבן-זהר, חברת מועצת העיר ראשון לציון, אמרה: "למזלנו, טרגדיות נוספות נמנעו בגלל הרבה מזל ופעולה של האנשים בשטח, אבל כמובן שחייבים לתחקר ולבדוק, על מנת למנוע מצבים כאלו בעתיד. אני מצפה לבדיקה של משרד החינוך, בתי הספר וגם העירייה, להפקת הלקחים ולפרסומם לציבור".

ממשרד החינוך נמסר: "הטיולים הרגליים במסלולים מסוכנים בוטלו או הוסטו למקומות חלופיים. אשר לטיול הנדון, אנו בהחלט מבינים וערים לחששות ההורים, אך הטיול הנדון הוסט רגלית לאזורים שאינם מסוכנים. חדר המצב עמד בקשר רציף עם מדריכי הטיול ודאג ללוות את יציאת האוטובוסים מהמקום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ