משרד המשפטים: מנדלבליט יגן בבג"ץ על מניעת הזכות לפונדקאות מזוגות חד מיניים

בדיון בכנסת, אמרה נציגת המשרד כי היועמ"ש סבור שאי הרחבת החוק מעבר לרווקות שאינן יכולות להרות היא חוקתית. לדבריה, לפתיחת שוק הפונדקאות לאוכלוסיות נוספות יש "השלכות חמורות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריד בת"א בנושא פונדקאות להומואים, ב-2013
יריד בת"א בנושא פונדקאות להומואים, ב-2013צילום: דודו בכר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יגן בבג"ץ על הצעת החוק הממשלתית המונעת מזוגות חד מיניים את הזכות להליכי פונדקאות – כך אמרה היום (שני) נציגת משרד המשפטים, בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. לדברי עו"ד מצדה מצלאווי, זו עמדת ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות כפי שעלתה בשיחות בינם לבין מנדלבליט, שהציע להם להרחיב את החוק.

הצעת החוק הנוכחית שעומדת על שולחנה של הכנסת מרחיבה את מעגל הזכאים לפונדקאות גם לנשים רווקות, שיש להן מניעה רפואית להרות. כיום זכאים לו רק "איש ואישה שהם בני זוג". לדברי מצלאווי, "היועץ המשפטי לממשלה סבור שהגם שהצעת החוק הנוכחית לא כוללת אוכלוסיות נוספות במתכונת כלשהי, היא עדיין עוברת את מבחני החוקתיות וניתן יהיה להגן עליה במסגרת הליכים בבג"ץ".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, בפברואר האחרוןצילום: תומר אפלבאום

מצלאווי הפנתה בדבריה לוועדת מור יוסף שדנה בסוגיה וטענה כי קיים הבדל בין גברים יחידנים או זוגות גברים לבין נשים הסובלות מבעיה רפואית, והבדל זה מצדיק את האפליה ביניהם. היא הוסיפה כי לפתיחת שוק הפונדקאות לאוכלוסיות נוספות יש "השלכות חמורות מאוד, ובהן עלייה אדירה בביקוש לפונדקאות, האמרת מחירים בשוק וחשש שנשים יבקשו להיות פונדקאיות ממניעים זרים ופסולים".

"כיום יש מספר מאוד מצומצם של נשים במדינת ישראל שיכולות לשמש כפונדקאיות", אמרה נציגת היועמ"ש, "לעומת מספר אדיר של זוגות שיבקשו פונדקאית אם ירחיבו את ההליכים לאוכלוסיות נוספות. זה בהכרח יבוא על חשבון מישהו. המחוקק סבר וגם ועדת מור יוסף סברה שצריך לתת עדיפות לאותן נשים שיש להן כשל רפואי להביא ילדים לעולם, ולא כשל אחר".

מנגד, טענה היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד ענת מימון כי קיים קושי בהגנה על ההבחנה בין רווקות לגברים המצדיקה את האפליה. לדבריה, "ככל שהממשלה עדיין דבקה בעמדה, צריך להצביע על טעמים כבדי משקל שמצדיקים את ההבחנה הזאת, כי אחרת יהיה קושי להגן".

רה"מ נתניהו וסגן שר הבריאות ליצמן, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ביולי האחרון החליט בג"ץ שלא להכריע בעתירה של זוגות חד מיניים בדרישה להתיר להם הליכי פונדקאות, עד להשלמת הליכי החקיקה בעניין. עם זאת, שופטי בית המשפט הבהירו כי הם דוחים את עמדת המדינה כי קיימת הצדקה לאפליה בין נשים עם בעיה רפואית לבין גברים רווקים או זוגות חד מיניים.

הנשיאה דאז מרים נאור כתבה בפסק הדין כי "משהותרה בישראל התקשרות בהסכמי פונדקאות תחת פיקוח ובקרה, איני רואה לכאורה הצדקה להבחנה בין נשים עם בעיה רפואית לבין גברים יחידים או זוגות גברים לעניין זה. שתי קבוצות אלה אינן יכולות להביא ילדים לעולם, אלא באמצעות טכנולוגיות פריון והולדה מלאכותיות".

נאור הוסיפה כי לא הוצגו לבית המשפט נתונים המלמדים על כך שהרחבת הזכאות לפונדקאות לזוגות חד מיניים תוביל בהכרח להגדלה משמעתית של הביקוש לפונדקאות ובאשר לסיכונים הכרוכים בכך, ציינה כי "ראוי לפתור קשיים אלה בדרך שוויונית". עוד כתבה נאור כי "על פני הדברים דומה כי אין שונות בין נשים לבין גברים יחידים או זוגות גברים המצדיקה הפליה".

הפגנה של זוגות חד-מיניים על זכותם לפונדקאות, במארס 2016צילום: אמיל סלמן

גם השופט סלים ג'ובראן כתב כי הוא "מתקשה להסכים למצב דברים שבו נמנע מיחידנים ומזוגות חד-מיניים להגשים את זכותם להפוך להורים על ידי התקשרות בהסכמי פונדקאות, שעה שלאחיותיהם ולאחיהם ההטרוסקסואלים מוקנית זכות זו. הסדר חוקי המעניק זכות בעלת מעמד חוקתי לקבוצה אחת, ומדיר מפניו קבוצה אחרת בשל זהותה, העדפותיה, נטיותיה או אורחות חייה – הוא הסדר הנחזה להיות מפלה, אשר קשה להלום אותו. כשלעצמי, איני רואה כל הצדקה לבכר הורות הטרוסקסואלית על פני הורות חד-מינית ככלל, ובכל הנוגע למימוש הזכות להפוך להורה – על מגוון הטכניקות להגשמתה – בפרט".

נציגת משרד הבריאות, עו"ד שמרית כהן לשם, אמרה כי נתניהו וליצמן "סבורים כי בשלב הזה, בעיקר לנוכח הרגישות של ההליכים שהם בעלי משמעות חברתית, משפטית ורפואית, הליכי הפונדקאות בישראל צריכים להיות מצומצמים ומיועדים רק לקבוצה מוגדרת של נשים שלהן יש בעיות רפואיות שמונעות מהן לשאת הריון, כפי שקיים היום ומוצע בהצעת החוק שמונחת על שולחן הכנסת". לדבריה, השרים דחו אפשרות לכונן מנגנון של ועדת חריגים, כפי שהוצע על ידי ועדת מור יוסף, משום שלדבריהם, "אין זה ראוי להסדיר בדרך אחורית של ועדת חריגים את האפשרות להעניק פונדקאות לגברים יחידניים".

שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן (יש עתיד) שקידמה בתפקידה הצעת חוק שגם זוגות חד מיניים יוכלו לבצע הליכי פונדקאות בישראל, ביקרה בוועדה את דברי נציגת המשפטים. הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה בשלהי 2014, אך כעבור חודש וחצי, הכנסת פוזרה. לדבריה, "ב-2014 הממשלה וראש הממשלה הזה הצביעו בעד חוק הפונדקאות שאומר שצריך לתת שוויון גם לגברים. אז על מה אתם מדברים עכשיו? כל האצטלות, כל הסיבובים האלה, מצוצים כדי לתת תירוץ לכך שמבחינה פוליטית, בגלל החרדים ואנשי בית היהודי, לא ניתן רחמנא ליצלן לתת זכויות שוות להומוסקסואלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ