בית הדין לעבודה ביטל את ההחלטה להקפיא קורס לחרדים המפריד בין גברים לנשים

השופטים קיבלו את ערעור המדינה והחזירו את התיק לדיון בבית הדין האזורי, כך שייתכן כי הקורס ייפתח בעתיד במתכונת מעורבת. השופטים ציינו כי אין אפשרות מעשית לצרף כעת 10 נשים לקורס

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית, ב-2014
אור קשתי

בית הדין הארצי לעבודה ביטל היום (שלישי) את ההחלטה להקפיא קורס לצוערים חרדים עד שישולבו בו נשים. בכך, קיבל בית הדין את ערעור המדינה בעתירה שהגישה שדולת הנשים נגד הקורס. "לא ברורה ההיתכנות המעשית של צירוף עשר נשים בשלב הזה של הקורס", כתבו השופטים, בראשות הנשיאה ורדה וירט-לבנה. עוד הוחלט כי התיק יוחזר לדיון בבית הדין האזורי לעבודה, כך שייתכן כי הקורס ייפתח בעתיד לנשים. 

בית הדין נימק את החלטתו בכך שהמשתתפים בקורס נרשמו אליו מתוך ציפייה לגבי מתכונותו. "על מנת להשתתף בקורס המועמדים עזבו מקומות עבודה ושינו את מצבם תוך שהם מסתמכים על מתכונת הקורס שנקבעה במסמכי המכרז... נכתב כי התוכנית מיועדת לנשים וגברים, אך שלב ההכשרה יתקיים בנפרד", כתבו השופטים. " כמו כן, נמסר לנו על ידי המדינה כי קורס דומה עתיד להיפתח לנשים במהלך חודש אוקטובר 2018. עוד נמסר כי קורסים אלה הם בגדר פיילוט, אשר לאחריהם תיבחן המתכונת לעריכתם".

עוד נכתב בהחלטה כי "מתן הסעד הזמני כפי שניתן על ידי בית הדין האזורי משליך אף על ציפיות המשתתפים בקורס לאחר שהוצגה להם מתכונתו והעובדה ששינו מצבם על מנת להשתתף בו". השופטים הוסיפו כי "סעדים זמניים ככלל ניתנים על מנת למנוע מבעל דין לעמוד בפני שוקת שבורה אם יזכה בהליך העיקרי. במקרה שלפנינו, הסוגיה המתעוררת היא סוגיה עקרונית שאינה מתוחמת לקורס המתנהל כעת וממילא אם יוחלט במסגרת פסק הדין לקבל את עמדת השדולה – ואיננו נוקטים עמדה בכך – אזי פסק דין זה יוכל להתממש באופן הצופה פני עתיד, גם אם הסעד הזמני לא יינתן בשלב מאוחר זה".

בנוסף, הודגש כי ההליך המשפטי הנוכחי נוגע בשאלות עקרוניות המשפיעות על כלל החברה. "אין חולק כי התובענה שהוגשה בבית הדין האזורי מעלה שאלות חשובות, נכבדות, מורכבות הראויות לדיון מעמיק ביותר בבית הדין האזורי בהליך העיקרי. יחד עם זאת, מיקודה של הבקשה שלפנינו היא בשאלת קיומה של הצדקה למתן סעד זמני וזאת על פי מבחנים הנוגעים לסיכויי התובענה ומאזן הנוחות, כשבין שני השיקולים מאזן הנוחות הוא המרכזי".

משדולת הנשים, אשר עתרה נגד קיום הקורס, נמסר כי ייפנו בעקבות ההחלטה לבג"ץ. מנכ"לית השדולה, עו"ד מיכל גרא מרגליות אמרה כי "להפרדה מגדרית השלכות קשות ומרחיקות לכת לא רק על נשים חרדיות, אלא על נשים בכלל ועל פני החברה בישראל. מול ההחלטה הנוכחית, שסוללת את הדרך להפרדה מגדרית בשירות המדינה ובמרחב הציבורי, לא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לערכאה העליונה של בג"ץ. למרות הנזק בהקפאת הקורס, הפגיעה הקשה בערך השוויון גדולה בהרבה, והיא שצריכה להכריע בעתירה".

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע לפני כחודש כי על המדינה לצרף תוך 30 ימים לפחות עשר נשים לקורס ההכשרה החרדי לשירות המדינה, הנערך בהפרדה מגדרית. עם זאת, בית הדין קבע כי אם המדינה לא מתכוונת לצרף נשים לקורס, הקפאת התוכנית תיכנס לתוקף באותו היום. בתגובה, הגישה המדינה ערעור לבית הדין הארצי בבקשה לעכב את הקפאת ההכשרה הנפרדת לגברים חרדים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. ערעור זה התקבל היום. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ