אחרי 70 שנה: אותר קברה של הנופלת היחידה שמקום קבורתה לא נודע

טוראית ליבקה שפר לחמה בקרבות יד מרדכי במלחמת העצמאות והוצאה להורג על ידי המצרים. גופתה הושחתה, נקברה במג'דל, וב-1949 זוהתה בטעות כבת קיבוץ ניצנים ונקברה שם

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיבוץ יד מרדכי לאחר מלחמת העצמאות
עופר אדרת

70 שנה אחרי שנהרגה, אותר לאחרונה קברה של הנופלת היחידה שמקום קבורתה לא נודע. כך הודיע היום (ראשון) דובר צה"ל. בתחקיר היסטורי התגלה כי טוראית ליבקה שפר, שעלתה לארץ מפולין, ונהרגה במלחמת העצמאות ביד מרדכי, נקברה בטעות בקיבוץ ניצנים. בסוף החודש ייערך שם טקס גילוי מצבה לכבודה.  

שפר נולדה בפולין ב-1914, והתייתמה מהוריה בילדותה. ב-1939 היא עלתה לארץ ישראל עם חבריה לתנועת "השומר הצעיר". תחילה עבדה בקיבוץ מצפה ים בנתניה ואחר כך ירדה דרומה, והתיישבה ביד מרדכי. היא עבדה שם בכמה מענפי המשק וכן בניהול חשבונות. לצד זאת, שנתיים עבדה במערכת העיתון "על המשמר".

במלחמת העצמאות היתה בין מגני הקיבוץ. "בתקופת המלחמה, בימי ההפגזות והסתערות הצבא המצרי על המשק, שירתה בתפקיד מקשרת בין העמדות בריצה ובזחילה ובזינוק", נכתב באתר "יזכור". "הפחדן המסתתר במקלט מת אלפי פעמים ביום; המעיז לצאת, לזחול בתעלות, לזנוק לשם מילוי התפקיד, ימות רק פעם אחת", היא מצוטטת שם. 

טוראית ליבקה שפר צילום: אתר "יזכור"

בלילה שבין ה-23 ל-24 במאי 1948, ימים ספורים לאחר ההכרזה על הקמת המדינה, היא נשאה על אלונקה את הפצוע בנימין אייזנברג. לצדה, נשא אותו יצחק רובינשטיין. שלושתם - המחלצים והפצוע - נפלו בידי המצרים, והוצאו להורג. ב-70 השנים שחלפו מאז הם נחשבים חללים שמקום קבורתם לא נודע - חלק ממאה חללים כאלה שנפלו במלחמת העצמאות.

שפר היתה עד היום חללת צה"ל האשה היחידה מבין חללי צה"ל שמקום קבורתה לא נודע. לזכרה של שפר הוקמה מצבה בבית הקברות הצבאי ביד מרדכי, אך לא היה לה קבר של ממש. ההיסטוריון פרופ' גור אלרואי, המשרת במילואים ביחידה לאיתור נעדרים (אית"ן) בצה"ל, גילה לאחרונה כי היא קבורה למעשה בקיבוץ ניצנים הסמוך. בשיחה עם "הארץ", סיפר פרופ' אלרואי על פיענוח הפרשה. התברר כי ערבים השחיתו את גופותיהם של שפר, רובינשטיין ואייזברג, ובהמשך הובלו הגופות ליישוב מג'דל, שם ערכו ערביי העיר תהלוכת ניצחון עם גופותיהם. לאחר מכן הן הושלכו ליד בית העלמין המוסלמי המקומי ולצדן נכתב, בערבית, שבמקום מונחים שלושה חיילים יהודים.

זמן קצר אחרי נפילת קיבוץ יד מרדכי, נפל גם קיבוץ ניצנים בידי המצרים. שתי חברות המשק, דבורה אפשטיין ושולמית דורצ'ין, נהרגו שם מאש מצרית. כשנה לאחר מכן, במרץ 1949, נעצרו כמה מערביי מג'דל. בחקירתם הם סיפרו לצה"ל על כך שביישובם קבורים חיילים יהודים. הכוח הצבאי איתר שם חלקי גופה, אך בקיבוץ ניצנים חשבו בטעות כי היא שייכת לאחת הנופלות מהקיבוץ, והביאו אותה לקבורה שם. שבוע לאחר מכן, הבינו כי חלה טעות בזיהוי, לאחר שנמצאו גופותיהן של שתי החללות מניצנים. רק כעת, 70 שנה לאחר מכן, התברר כי מי שנקברה שם בטעות היא ליבקה שפר מקיבוץ יד מרדכי - במקום שתובא למנוחות בקיבוצה.

סגן-אלוף ניר ישראלי, ראש הענף לאיתור נעדרים, אמרה בהודעה שהפיץ דובר צה"ל: "איתור נעדרי מלחמות העבר אינו מלאכה של מה בכך. אנשי הענף נדרשים לגילוי יוזמה, דבקות במשימה ומקצועיות רבה, והם באים מתחומי ידע רבים ומגוונים. אנחנו עושים הכל על מנת להביא כל חלל באשר הוא לקבורה ראויה, זו מחויבותו של צה"ל לחללים ולבני משפחותיהם . כל חקירה שמגיעה לידי סיום,  משמעותית מאוד עבור המשפחה, עבור אנשי הענף העוסקים במלאכה ועבור צה"ל בכלל. זה נותן לנו את הכוח להמשיך הלאה, לפעול ולחקור ללא לאות, בשביל לסגור את החקירות של כמה שיותר חללים שמקום קבורתם לא נודע". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ