השרה שקד מקדמת שלילת סיוע משפטי חינם ממבקשי מקלט ומהגרי עבודה

התיקון לחוק שמקדמת שרת המשפטים ימנע סיוע ממי שאינו אזרח או תושב. שקד אמרה כי "מסתננים רבים הציפו את המערכת בבקשות", אך בפועל מבקשי מקלט כלל לא קיבלו סיוע משפטי מהמדינה בשנים האחרונות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה, לפני כחודשיים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד הפיצה היום (שלישי) תזכיר חוק שימנע ממי שאינו תושב ישראל או אזרח ישראל, זכאות לסיוע משפטי חינם מהמדינה, ובכללם מבקשי מקלט ומהגרי עבודה. חוק הסיוע המשפטי מגדיר היום את מי שזכאי לשירותים משפטיים כ"מי שידו אינה משגת לשאת בהם", ואינו מתנה את הזכאות באזרחות או תושבות ישראלית.

ברקע היוזמה של שקד עומדת עתירה לבג"ץ שהגישו ארגוני זכויות אדם, ובהם האגודה לזכויות האזרח וקו לעובד בשנת 2016. העתירה תוקפת את מדיניות משרד המשפטים מ- 2006 לחדול להעניק סיוע משפטי לאזרחים זרים המצויים בישראל, בעקבות מחלוקת שפרצה במשרד המשפטים. ב-2006 היו מעט מבקשי מקלט בישראל, ומרביתם היו מהגרי עבודה. מאז 2006, תושב זר שפנה לאגף לסיוע משפטי קיבל תשובה כי בקשתו נדחתה, "מאחר שהעניין חורג מתחום טיפולנו". דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב-2010, מתח ביקורת על כך שהאגף לסיוע משפטי נמנע מהענקת שירותים תושבים זרים שאינם מגיעים ממדינות החתומות על אמנת האג, מבלי שהסוגיה הוכרעה.

בתגובה לעתירה, הודיעה המדינה לפני שנה שבכוונתה לתקן את החוק ולקבוע שלא יינתן סיוע למי שאינו אזרח או תושב. דיון בעתירה נקבע לשבוע הבא. כעת, שבוע לפני הדיון, הודיעה שקד שבכוונתה לפרסם תזכיר חוק. עם זאת, בהתאם להודעת המדינה, מי שאינו אזרח או תושב קבע בישראל יהיה זכאי לסיוע משפטי בסוגיות של אשפוז כפוי, הוצאה ממשמורת ילדים וקורבנות עבדות וסחר בבני אדם.

"מדינת ישראל לא צריכה לממן סיוע משפטי אזרחי למסתננים אליה", אמרה שקד. "מצד אחד, המדינה מדברת על הצורך בהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל ומצד שני מעניקה להם הטבות שחורגות מזכויות בסיסיות, כמו סיוע משפטי על חשבון המדינה. בשנים האחרונות מסתננים רבים ניצלו פרצה בחוק הסיוע המשפטי והציפו את המערכת בבקשות לסיוע משפטי. הסאגה הזאת תיפסק בקרוב".

אלא שבניגוד לדברי שקד, מבקשי מקלט בכלל לא קיבלו סיוע משפטי בשנים האחרונות. המשמעות היא שבפועל מהגרי עבודה בענפי הסיעוד, החקלאות, הבניין, התעשייה והשירותים לא יקבלו סיוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ