ההסתדרות הרפואית קוראת להתעלם מהנחיות משרד הבריאות לצמצם קשירת מטופלים

יו"ר ההסתדרות טוען כי משרד הבריאות פרסם את ההנחיות בלי שהוקצו המשאבים הנדרשים כדי ליישמן בפועל. לדבריו יש צורך בתכנית למניעת צפיפות בבתי החולים הפסיכיאטריים והוספת תקנים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר קשירה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה, ב-2006
חדר קשירה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה, ב-2006צילום: ירון קמינסקי

ההסתדרות  הרפואית (הר"י) יוצאת נגד הנחיות משרד הבריאות לצמצום קשירת מטופלים בבתי החולים הפסיכיאטריים, וקוראת לרופאים להתעלם מהן. במכתב חריף ששיגר אתמול (שני) יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוא מודיע כי הר"י מנחה את הרופאים שלא לפעול על פי הוראות החוזר החדש בנוגע לקשירה והגבלה מטופלים שפרסם המשרד בחודש שעבר, עד שיתוקן.

לטענת אידלמן, בחודשים האחרונים החמיר המשבר במוסדות האשפוז הפסיכיאטרי. "החמרה שנובעת מהפחתת ההגבלות הלכה למעשה, וזאת מבלי שהוקצו משאבים מתאימים וזאת על אף שהתרעתי בפניך מה נדרש כדי להפחית את ההגבלות ובמקביל להבטיח את טובת המטופלים", כתב אידלמן.

בדצמבר 2017, כארבעה חודשים לפני פרסום החוזר, התקיים בהר"י דיון דחוף בנושא של הגבלת מטופלים, ובו השתתפו מנהלי בתי חולים פסיכיאטרים, ועדי הרופאים וועד איגוד הפסיכיאטרים. לטענת אידלמן, מסקנות הדיון הוצגו בפני בר סימן טוב אך החוזר פורסם מבלי התייחסות להערות הרופאים ומבלי להעביר אליהם טיוטה.

החוזר שפרסם המשרד בחודש שעבר כולל הנחיות חדשות שנועדו לצמצם את השימוש בקשירת מטופלים בבתי החולים הפסיכיאטריים. ההנחיות מפרטות באילו מצבים ניתן לעשות שימוש בקשירת מטופלים ובאילו מקרים חל איסור לעשות כן. אבל עם פרסומו, הוא עורר ביקורת רבה במערכת הפסיכיאטרית, שטענה כי החוזר כולל הגבלות ואיסורים מבלי להציע פתרונות מערכתיים.

על פי נתוני משרד הבריאות, עוד בטרם פורסם החוזר, נרשמה בשנתיים האחרונות ירידה של 56% בממוצע בשימוש בקשירת מטופלים, כאשר טווח הירידה בין בתי החולים השונים נע בין 40% ועד 90% . ואולם, גורמים במערכת טענו כבר עם פרסום הנתונים כי הם תוצאה ישירה של החשיפה התקשורתית וחשש לשמו של בית החולים, ולא של שינוי עומק מערכתי מסודר. לטענת אותם גורמים, ללא שינוי תפיסתי ותקציבי, ברגע שיוסט הזרקור התקשורתי מבתי החולים, תחזור מדיניות הקשירות לסדרה.

"בחודשים האחרונים הורע המצב כאשר כמה רופאים עזבו את בתי החולים, לרבות מומחים צעירים ומתמחים המבצעים שבע-שמונה תורנויות בניגוד להסכמים קיבוציים", כותב אידלמן במכתב. עוד טוען אידלמן כי בכל בתי החולים הפסיכיאטריים חלה עלייה במקרי האלימות של מטופלים כלפי מטופלים אחרים ואנשי צוות. "הוראות החוזר אוסרות הגבלת מטופלים, גם אם המטופל חש שהוא עלול לפגוע בעצמו ובאחרים בסביבתו", כתב. עוד הוא מציין כי ההנחיות גם מונעות מטופלים לקבל טיפול שנחוץ להחלמתם: "כך למשל, לא ניתן להגביל מטופלים לפני טיפולי ECT (נזעי חשמל – ע"א) לצורך שמירת צום, גם אם המטופל לא מסוגל לשמור על צום בעצמו, כך שלמעשה נמנע ממנו טיפול שלו הוא זקוק", כתב אידלמן.  עוד טוענים בהר"י כי החוזר החדש רצוף אמירות והוראות המטילות סטיגמות על פסיכיאטרים ועל מקצוע הפסיכיאטריה ומטילות ספק בשיקול דעתו של הרופא הפסיכיאטר.

לדברי אידלמן, בפועל דבר לא השתנה והחוסר שהיה קיים במערכת טרום החוזר אף התעצם כעת. "על כן, מובהר בזאת כי התשתית הקיימת, לרבות מצבת כוח האדם הנוכחית, לא מאפשרת יישום החוזר בפועל", כתב. הוא פירט שורה של דרישות לשינוי: שיפור תשתיות בבתי החולים, מניעת צפיפות, הוספת תקני רופאים ותקצובם כ"מקצוע במצוקה", וכן הוספת תקני אחים ואחיות לבתי החולים הפסיכיאטרים.

"לאור המצב בשטח, היעדר התקציב, כדי לעמוד במטרה המוסכמת להפחית את ההגבלות, ובשל הדיווחים מעוררי הדאגה שעשויים להצביע על עלייה במספר מקרי האלימות בין מטופלים באשפוז הפסיכיאטרי אנו דורשים לתקן את החוזר בהתאם להוראותינו ולהקים ועדה ציבורית בראשה יעמוד שופט. עד לתיקון הנדרש, הר"י נותנת הוראה לרופאים שלא לפעול על פי הוראות החוזר החדש", מודיע אידלמן.

לדברי פרופ' צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה הנבחר, "שינוי לא יכול להיעשות על ידי הכתבה של דברים צורה חד צדדית אלא באמצעות  רצון טוב, משאבים, תהליכים והכשרות מתואמים למערכת הפסיכיאטרית, שכבר הוכיחה את רצונה הטוב כך שהצליחה להוריד את ההגבלות". לדבריו, "טועה מי שחושב שיהיה ניתן לשפר את המצב לא התוספות הנדרשות . אנחנו דורשים הקמת ועדה ציבורית בראשות שופט שתבדוק את מצב מערכת בריאות הנפש בישראל ותיתן המלצות להוצאתה מהמצוקה רבת השנים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הוא "משקיע בשנים האחרונות משאבים רבים וקשב ניהולי בשיפור השירות הניתן במערך בריאות הנפש. במסגרת זו ניתנות תוספות כוח אדם ותקציב לשיפוץ ובינוי מחדש של מחלקות רבות כמו גם העתקה ובנייה מחדש של בית החולים באר יעקב לאסף הרופא. החוזר שפורסם נכתב בהמשך לדו"ח ועדה ציבורית ולאחר סבבי התייעצויות רבים עם גורמי המקצוע המובילים במערכת לרבות האיגוד המקצועי. הוא משקף את הסטנדרט הטיפולי הראוי לטיפול באוכלוסיה מוחלשת זו".

עוד נמסר מהמשרד: "עוד לפני פרסום החוזר פעלו המנהלים והצוותים בשטח לצמצום ההגבלות והצליחו במאמץ משותף לצמצם דרמטית את היקף ההגבלות. הוראות משרד הבריאות מחייבות ואנו בטוחים שהצוותים הרפואיים פועלים  לפי החוזר. ההסתדרות הרפואית אינה גורם המנחה את משרד הבריאות וראוי כי הנהלת הר"י תפעל עמנו לחיזוקה של המערכת ולמתן טיפול ראוי ולא תהיה רק בלם כפי שהיא בוחרת לנהוג במקרה זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ