עיריית ירושלים סירבה לפרסם קמפיין של אם תרצו נגד הקרן החדשה

במודעות שהארגון תלה ברחבי הארץ נכתב כי הקרן החדשה לישראל נלחמת בחיילי צה"ל, לצד איור של נשיאת הקרן טליה ששון. בעייריה קבעו כי זו "הצבת מטרה אישית" שעלולה להביא לפגיעה בששון

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר
יותם ברגר

עיריית ירושלים סירבה לפרסם את הקמפיין החדש של ארגון הימין אם תרצו על לוחות מודעות ושלטים בעיר, כיוון שלדבריהם הוא מסית לפגיעה בנשיאת הקרן החדשה לישראל טליה ששון. לפי העירייה, המודעה - בה מופיע איור של ששון - מציבה את נשיאת הקרן כמטרה אישית ועלולה לעודד אלימות. בלשכת היועץ המשפטי לעירייה שלחו מכתב לאנשי "אם תרצו" וכתבו כי עיצובו הנוכחי של הקמפיין לא מורשה לפרסום בעיר.

במודעה שהארגון ביקש לפרסם בירושלים תוכנן להיכתב: "הקרן החדשה לישראל העבירה 308,774,383 ש"ח לפעילות נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל, מעיפים את הקרן החדשה מישראל". בנוסף, במודעה מופיעים איור של החייל והכיתוב: "יותם זילבר, 22, לוחם בצנחנים", ולצד האיור של ששון הכיתוב: "הקרן החדשה נלחמת ביותם".

המודעה של אם תרצו שנפסלה
המודעה של אם תרצו שנפסלהצילום: ארגון "אם תרצו"

המודעה היא חלק מקפיין חדש של אם תרצו נגד הקרן, האחרון מתוך מספר קמפיינים שכוונו נגדה. במסגרתו, הארגון תלה שלטים דומים לזה שתוכנן עבור ירושלים ברחבי הארץ, בין היתר בנתיבי איילון בתל אביב.

במסמך שנשלח לאם תרצו, בלשכת היועץ המשפטי לעייריה כתבו כי למרות שחופש הביטוי הפוליטי נהנה מהגנה רחבה, "יש בפרסום תמונת נשיאת הקרן החדשה עם תמונת החייל משום הצבת מטרה אישית בתואר ותמונה המזוהים בקלות (גם אם לא נזכר השם עצמו), דהיינו הסתה שעלולה להביא לפגיעה במשוא התמונה במודעה". עוד כתבו כי "עירייה, ככלל, אינה מתערבת בתוכן המודעה אלא בהתקיים תנאים מוגדרים וברורים של עבירה על החוק: הסתה או חשש ללשון הרע". בעירייה אפשרו לאם תרצו לפרסם את המודעה בתנאי שיוסרו תמונות החייל, תמונתה של ששון, והכיתובים שלצדם. עד כה, לא פנו אנשי אם תרצו לעירייה עם מודעה מתוקנת.

הקרו החדשה פנתה בתחילת השבוע לראשי גופי אכיפת החוק בבקשה לחקור את אם תרצו בחשד להסתה. מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן, מסר: "חובה עלינו להבחין בין חופש ביטוי רחב ככל הניתן לבין קריאות ברורות לאלימות כפי שהוצגו בקמפיין של אם תרצו. לצערי, מדינת ישראל חזתה, ולא אחת, בהסתה פוליטית פרועה שהובילה לרצח, ויש לפעול בנושא בכלים משפטיים לפני שיהיה מאוחר מידי".

מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה לא פסלה את כל המודעה. הייעוץ המשפטי לעירייה לא אישר לכלול את האיורים הכלולים במודעה, זאת הואיל ויש בכך הסתה והצבת מטרה אישית שעלולה להביא לפגיעה בנשיאת הקרן". 

בתגובה לשאלת הארץ בדבר אישור תליית השלטים בתל אביב, עיריית תל אביב-יפו מסרה שהיא "אינה מתערבת בתכני השילוט המועלים בעיר, אלא במידה ויש בהם פגיעה בשלום או רגשות הציבור. במקרים בהם מתקבלות תלונות, נבדק הנושא לגופו. השלט האמור היה תלוי זמן קצר ולא התקבלו לגביו תלונות".

מ"אם תרצו" נמסר: "שמחת העניים של נציגי הארגון הפוליטי הזר 'הקרן לישראל חדשה' היא עדות ניצחת למצוקה הגדולה בה הוא נמצא. קשה להתפלא. הקרן מממנת מסעות רדיפה והכפשה נגד חיילי צה"ל והגנה משפטית על מחבלים. טבעי שתהא שנואה ודחויה. לנוכח האתגרים הביטחוניים של מדינת ישראל, אנו קוראים לטליה ששון להפסיק באופן מיידי את המימון לארגונים שפועלים ברגעים אלה להקשות ולכבול את ידי לוחמי צה"ל בגבול רצועת עזה. הלוחמה המשפטית של ארגוני הקרן הינה רוח גבית לטרור נגד תושבי מדינת ישראל ועשויה לגרום להרג אזרחים וחיילים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ