דרעי אישר כי ישראל חידשה את המגעים עם האו"ם על הסכם מבקשי המקלט

שר הפנים הצהיר כי עד שיגובש הסכם חדש המדינה תמשיך לבדוק בקשות מקלט ולעודד עזיבה מרצון באמצעות מענקים. לדברי גורם המעורה בפרטים, המגעים התחדשו בשבוע האחרון

יהונתן ליס ולי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרעי בהודעה על השגת ההסכם הראשוני, בחודש שעבר
דרעי בהודעה על השגת ההסכם הראשוני, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הפנים אריה דרעי הצהיר הבוקר (רביעי) בדיון בוועדה לביקורת המדינה כי ישראל מקיימת מגעים עם נציבות הפליטים של האו"ם במטרה להגיע להסכם חדש שיסדיר את מעמדם של מבקשי המקלט האפריקאים החיים בישראל. "המגעים עם האו"ם בניסיון לגבש הסכם חדש נמשכים", אמר. "הדיונים עם האו"ם לא הסתיימו, נכון לרגע זה אין פריצת דרך". לדברי גורם המעורה בפרטים, המגעים התחדשו בשבוע האחרון.

דרעי הוסיף כי "אין טעם לפתוח את מתקן חולות", שנסגר במארס, והוא ייפתח מחדש רק במידה ותשונה החקיקה והשימוש בו יעמוד במבחן המשפטי. הוא הדגיש כי המדינה תמשיך לבדוק את בקשות המקלט ולעודד את מבקשי המקלט לעזוב באמצעות מענקים. "בארבעת החודשים האחרונים טופלו בקשות של 8,000 מבקשי מקלט", אמר, והוסיף כי ניתן יהיה להגיש מחדש 1,600 בקשות שנדחו בגלל עיכוב בטיפולן. לדבריו, רשות האוכלוסין הוסיפה כ-20 תקנים ופתחה מתקן בבני ברק לצורך בדיקת הבקשות. "באשר למצבם המיוחד של הפליטים מדרפור", הוסיף, "ישיבה בנושא תתכנס אצל ראש הממשלה בעוד כשבועיים".

הפגנת מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה, בפברוארצילום: מוטי מילרוד

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): אמרה בדיון ש"אי אפשר להתעלם מהפיל שבחדר: הביטול החפוז, המיותר והבלתי מוצדק של מתווה ראש הממשלה". לדבריה, הממשלה חזרה בה מהסכם זה מטעמים בלתי ענייניים וקשה להבין למה לא חוזרים אליו. "אני מפצירה בממשלה להחזיר את המתווה על כנו, ומפצירה בך שר הפנים אריה דרעי, שאני חשה מנימת קולך שאינך מרוצה מביטול המתווה – שתשכנע את ראש הממשלה להפעילו מחדש", הוסיפה.

יושבת ראש ועדת העובדים במנהל אכיפה וזרים, שני שבתוב, אמרה בדיון שתנאי העבודה של העובדים במנהל לא ראויים ושהמתקנים החדשים שנפתחו הם לא יותר מקרוואנים. "30 עובדים שלנו נדבקו בשחפת, יש עובדים שנמצאים בהלנת שכר כבר חודשים", אמר. "לא באים לשבת איתנו למו"מ, הפגישות מתבטלות לנו. פיזית אין איפה לקבל את הפונים. כלומר, גם אם יוסיפו לנו תקנים, לא יהיה איפה לאכלס את הפונים".

בשבוע שעבר דווח בחדשות עשר על המשא ומתן המתחדש, שבמסגרתו ישראל מבקשת להפחית את מספר מבקשי המקלט שיישארו בארץ ויקבלו מעמד ארעי, ובהתאם להגדיל את מספר מבקשי המקלט שיעזבו למדינות מערביות. שינוי נוסף שישראל מבקשת להכניס להסכם הוא צמצום משך הזמן שייקח להוציא את מבקשי המקלט מהארץ.

לפי הפרסום, הנציבות פנתה בשבועות האחרונים לישראל ואמרה לה שמבחינתה ההסכם, שנחתם ובוטל, עדיין על השולחן. בעקבות כך, פנו גורמים במטה לביטחון לאומי לנציגי האו"ם על מנת להשיג הסכם משופר.

בחודש שעבר הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי כי חתמו עם הנציבות על תוכנית שתחליף את גירוש מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה. לפי התוכנית, 16,250 איש היו אמורים לעזוב את ישראל ולהיקלט במדינות מערביות, כמו קנדה, גרמניה ואיטליה, ו-16,250 מבקשי מקלט היו אמורים להיקלט בארץ כתושבים ארעיים. על פי ההסכם, 6,000 איש היו אמורים לעזוב בתוך שנה וחצי. פחות מיממה לאחר מכן, בעקבות לחץ הימין, הודיע נתניהו על ביטול ההסכם. 

לפני כשבועיים הודיעה המדינה לבג"ץ כי מתווה גירוש מבקשי המקלט קרס וכי אין אפשרות לגרש מבקשי מקלט בכפייה. בהודעתה, כתבה המדינה כי תפסיק לערוך שימועים למבקשים, וכי ההחלטות שהתקבלו עד כה בנושא בטלות. עוד נכתב כי מתווה המדינה השלישית "אינו עוד על הפרק נכון לעת הזו". בהודעת המדינה, נאמר עוד כי אשרת השהייה של מבקשי המקלט אשר תמה תקופת השהייה שניתנה להם מדי 60 יום תחודש, כפי שהיה נהוג טרם החלת נוהל ההרחקה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ