אשה תמונה לתפקיד מנהלת ההקדשות בבתי הדין הרבניים

מינויה של רחל שקרג'י למפקחת על ההקדשות הדתיים הוא המינוי השלישי של אשה לתפקיד בכיר בבתי הדין בשנתיים האחרונות. אחת הסיבות לכך היא עתירה לבג"ץ

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני הגדול לערעורים בירושלים, לפני שנתיים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

לראשונה תמונה אשה לתפקיד המפקחת על ההקדשות הדתיים מטעם בתי הדין הרבניים - כך נודע ל"הארץ". לתפקיד תמונה מי שכיהנה עד לאחרונה כמפקחת על ההקדשות הציבוריים, עו"ד רחל שקרג'י. שקרג'י תהיה אחראית מטעם בתי הדין על ניהול נכסים שתרמו אנשים פרטיים וקרנות שונות למטרות ציבוריות שעיקרן דתיות, בשווי מיליארדי שקלים.

מינויה של שקרג'י הוא חלק ממגמה איטית של מינוי נשים לתפקידים בכירים בבתי הדין הרבניים. זהו המינוי השלישי של אשה לתפקיד כזה בשנתיים האחרונות, תפקידים שבהם החזיקו במשך שנים גברים. לפניה מונו שתי נשים לתפקיד מנהלת אגף משאבי אנוש וסמנכ"לית בתי הדין, שתחת אחריותה הדרכת דיינים והכשרתם וכן מעקב אחרי פסקי דין ופרסומם. שלושת המינויים מצטרפים גם למינוי ותיק של האחראית על תנאי השירות של הדיינים ורישיונות ופיקוח של טוענים רבניים. לכך יש לצרף את הודעת המדינה לבג"ץ כי בכוונתה לפעול למינוי עוזרות משפטיות בבתי הדין הרבניים.

"זה תפקיד בעל משמעות, בכיר ומשפיע", אמר ל"הארץ" עו"ד רפי רכס מהייעוץ המשפטי של בתי הדין. רכס התייחס לכך שמינוי נשים לתפקידים בכירים בבתי הדין הרבניים נבע גם מהלחץ הציבורי שהופעל על המערכת. "התמודדו לתפקיד גם גברים, אך היא היתה המתאימה ביותר וזה כמובן רצוי ואנו שמחים על כך", אמר. "בשנים האחרונות, גם בשל הביקורת הציבורית שאנו ערים לה, נבחרו למספר תפקידים בכירים מאוד נשים, חלקן לא דתיות".

העתירה שהגיש ארגון "מבוי סתום" למנות אשה לתפקיד מנכ"לית בתי הדין הרבניים היא אחת הסיבות למינויים האחרונים. לדברי מנכ"לית הארגון, בתיה כהנא דרור, "מגמת בתי הדין לשילובן של נשים בתפקידים בכירים בממסד הדתי מבורכת. עם זאת, יש לזכור כי אנו רחוקים מאוד מיצירת שוויון אמיתי והכרה בזכויות נשים בתחום הנישואים והגירושים, בפרט על רקע העובדה כי נשים מנועות מלשמש כדייניות וכפוסקות ההלכה בדומה לבתי המשפט".

כהנא דרור ציינה כי "למרות קביעת בג"ץ בעתירתי כי יש להעדיף מינוי אשה למנכ"לית בתי הדין, השר לשירותי דת ונשיא בית הדין מינו בחודשים האחרונים לתפקיד דיין במטרה לעקוף את הפסיקה ולהימנע מחובתם לבחון מועמדות נשים לתפקיד. כך שהדרך עדיין ארוכה".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "אנו מברכים את גברת שקרג'י על כניסתה לתפקיד הממונה על ההקדשות ומאחלים לה הצלחה רבה במילוי תפקידה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ