הרב הראשי יצחק יוסף ימונה לנשיא מועצת הרבנות למרות ניגוד העניינים עם אחיו

אחיו של יוסף הוא בעלי כשרות פרטית גדולה. עמותת חדו"ש פנתה ליועמ"ש בפברואר, אך הוא לא הגיב. ד"ר פרידמן מהמכון לדמוקרטיה: "ניגוד העניינים מובנה - משגיחי בד"ץ עובדים ברבנות"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב יצחק יוסף, ב-2017
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

המדינה טרם הסדירה את ניגוד העניינים הצפוי בין נשיא בתי הדין הרבניים הרב יצחק יוסף לבין אחיו משה יוסף, הבעלים של אחד מגופי הכשרות הפרטיים הגדולים בישראל, "בד"ץ בית יוסף". זאת, אף שבעוד חודשיים ימונה יוסף לנשיא מועצת הרבנות הראשית, שמערך הכשרות של הרבנות תחת אחריותו. בחודש פברואר פנתה עמותת חדו"ש (חופש, דת ושיוויון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לשר לשירותי דת דוד אזולאי וליועץ המשפטי של הרבנות עו"ד הראל גולדברג בבקשה לוודא שסוגיית ניגוד העניינים הוסדרה, אולם עד כה לא התקבלה תגובה בעניין.

מנכ"ל העמותה, אורי רגב, כתב אז כי "תחום הכשרות עתיר כספים, משרות, מחלוקות ותחרות. בין שאר הסוגיות המעסיקות את המופקדים על הנושא נכללת שאלת הגורמים הרבניים והאינטרסים המסחריים רבי העוצמה הפועלים בשוק הכשרות. אחד העסקים הגדולים ביותר הפועלים בשוק זה הוא 'בד"צ 'בית יוסף' בע"מ', הנמצא בבעלות משפחתו של הרב יוסף ובזיקה למנהיגות הרבנית של מפלגת ש"ס, וניגוד העניינים הכרוך בכך ברור".

תעודת כשרות של הרבנות בתל אביב, ב-2017צילום: אייל טואג

רגב סיפר כי לאחר שיגור מכתבו, הודיע יועמ"ש הרבנות ליוסף כי אינו יכול להשתתף בישיבה של מועצת הרבנות הראשית שעסקה בעניין יבוא בשר מחו"ל – סוגיה העומדת במרכז הפעילות של בד"ץ בית יוסף. לדבריו, "נראה כי ברור עצם הצורך למנוע מן הרב יוסף עיסוק בסוגיות כשרות בהיבטים ארגוניים, רגולטוריים, כלכליים והלכתיים שעלולות להיות להם השלכות על הפעילות והאינטרסים של בד"ץ בית יוסף".

גורמים המעורים בנושא אמרו ל"הארץ" כי למרות הקרבה המשפחתית בין השניים, היחסים בין האחים ענייניים בלבד. לדבריהם, אין כמעט זיקה בין הרבנות לכשרות הפרטית מאחר והבד"ץ הפרטי הוא עצמאי ומשמש רק כתוספת על הכשרות הרבנות. הגורמים הוסיפו  שהרגולציה של הרבנות על הכשרויות הפרטיות שולית ובקרוב יוסדר הסכם ניגוד עניינים.

לעומתם, מנהל מרכז לאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר שוקי פרידמן, אמר ל"הארץ" כי קיים ניגוד עניינים מובנה - מאחר ורוב משגיחי הבד"ץ הינם גם עובדי הרבנות. "כמי שיהיה אחראי על האכיפה והסטנדרטיזציה של הכשרות, יוסף יוכל לפעול באופן שישרת את האינטרסים הכלכליים של בד"ץ זה. במצב זה ראוי שימנע את עצמו מעיסוק בתחום זה, או לפחות יחתום על הסדר ניגוד עניינים מפורט", אמר פרידמן.

מהרבנות הראשית נמסר: "הגורם המופקד על הסדרת ניגודי עניינים של הרבנים הראשיים הוא משרד המשפטים. במקרים פרטניים שבהם התעורר חשש לניגוד עניינים, מנע עצמו הרב יוסף מלהשתתף בישיבות המועצה. לקראת כניסתו לכהונת נשיא מועצת הרבנות, פועלים הגורמים הרלוונטיים ברבנות ובמשרד המשפטים להסדרת סוגיית ניגוד העניינים של הרב יוסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ