טיוטת חוק הגיור: מערך חדש יפקיע את הסמכות מהרבנות וימנע גיורים רפורמיים

הצוות המיוחד העוסק בנושא הציע להקים רשות גיור עצמאית במקום בתי הדין המיוחדים הפועלים תחת הרבנות. המתגיירים יוכלו לבחור היכן לבצע את ההליך ללא קשר למקום מגוריהם

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרבנות הראשית בירושלים
הרבנות הראשית בירושליםצילום: ליאור מזרחי

הצוות המיוחד העוסק בחוק הגיור, בראשות השר לשעבר משה ניסים, פרסם היום (חמישי) את טיוטת החוק החדשה. על פי ההצעה, מערך הגיור הנוכחי יפורק, וגיור בישראל יוכל להיערך רק באמצעות רשות גיור חדשה שתוקם במשרד ראש הממשלה ותקבל מעמד עצמאי בנפרד מבתי הדין הרבניים ומהרבנות הראשית.

כיום הגיור הממלכתי בישראל מתבצע על ידי בתי דין מיוחדים לענייני גיור, שלהם אין מעמד חוקי בפני עצמם אלא הם תחת סמכות הרבנות הראשית. הרשות החדשה המוצעת בטיוטה תטפל בכל נושא הגיור, החל מהסדרת מערך הלימודים וההכנה לקראת הגיור, פיקוח מנהלי על מערך הגיור הצבאי, רישום נישואים של מתגיירים וגיור של אזרחים זרים. על פי ההצעה, ראש הממשלה ימנה את האחראי על הרשות החדשה לתקופה של שש שנים, בהתייעצות עם נשיא בתי הדין הרבניים. בנוסף, יוקמו בית דין גדול לערעורי גיור, בית דין לגיור קטינים ובתי דין צבאיים לגיור.

על פי ההצעה, המדינה לא תכיר בגיור פרטי שלא במסגרת הרשות החדשה, מה שיחסום את הניסיונות של הארגונים הרפורמים לערוך גיורים בישראל - אך מנגד יעצור גם את הגיורים הנעשים כיום בבתי דין פרטיים חרדים ודתיים. כמו כן, המצב הנוכחי בנוגע לגיורים בחו"ל, שהוכר בבג"ץ בעבר, יקבל מעמד חוקי ורשמי. במצב כיום, נערכים בחו"ל גיורים של קהילות רפורמיות מוכרות לצורך חוק השבות. לפי ההצעה, יוכל שר הפנים להוסיף תקנות שיבטיחו מניעת ניצול של הגיור לשם רכישות זכויות כלכליות.

הוועדה למיני הדיינים תורכב מ-11 חברים - ראש הממשלה, שר המשפטים, שני הרבנים הראשיים לישראל, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, יו"ר הסוכנות, נציב שירות המדינה, ראש רשות הגיור, יו"ר המרכז הלאומי לזהות וגיור "נתיב" ושני נציגי ציבור שימנה ראש הממשלה בהסכמת יו"ר הסוכנות.

עוד מוצע כי המתגיירים יוכלו לבחור את המחוז שבו הם רוצים להתגייר, גם אם הם לא גרים באותו אזור. עוד מוצע כי ראש הממשלה יוכל לקבוע את התנאים לעניין מכוני לימוד היהדות, משך הלימודים ואופיים, וכן בנסיבות מיוחדות יוכל לפטור מתגייר מלימודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ