מהנדסת העיר צפת תובעת את העירייה על אפליה בשכר לעומת עמיתיה הגברים

חלי טל גילתה כי שכרה נמוך באלפי שקלים מהגברים בדרגתה בעירייה ונמוך מהשכר שקובע חוזר מנכ"ל, ותובעת 464 אלף שקלים. על פי ויצו ישראל, הפערים בשכר נכון ל-2017 עומדים על 32%

לי ירון
לי ירון
לי ירון
לי ירון

מהנדסת העיר צפת חלי טל, תובעת את העירייה בגין אפליה בשכר לעומת עמיתיה הגברים. טל, המכהנת בתפקיד זה ארבע שנים, גילתה כי היא משתכרת שכר הנמוך באלפי שקלים ביחס לכל חמשת העובדים הבכירים בדרגתה בעירייה. היא תובעת מהעירייה כ-464 אלף שקלים בגין הפרשי שכר ואפליה על פי חוק שכר שווה לעובד ולעובדת. מהעירייה נמסר בתגובה כי טל אינה מקופחת בתשלום.

טל, המיוצגת על ידי ויצו ישראל, הגישה את התביעה בשבוע שעבר לבית הדין לעבודה בנצרת. כשהחלה את תפקידה כמהנדסת העיר ב-2014, שכרה נקבע לסך של 70% משכר מנכ"ל רשות מקומית, אף שחוזר המנכ"ל קובע במפורש ששכר הבכירים יעמוד על סך מינימלי של 85% משכר מנכ"ל. עוד קובע החוזר כי השכר יעלה בהתאם לוותק ההעסקה עד למקסימום של 95%. לדברי טל, מנהליה לא יידעו אותה על הוראות אלה. 

עיריית צפת ב-2011

"התובעת, שהינה עובדת בכירה ומצליחה בתפקידה, הופתעה והזדעזעה מן הגילוי הנורא. ברור היה לתובעת כי עבודתה וכישוריה אינם נופלים מאלו של עמיתיה ועל כן התעורר בה החשד שמניעיה של הנתבעת לאפלייתה בשכר אינם ענייניים כלל וכלל ונובעים מהיותה אשה, ותו לא", נכתב בכתב התביעה.

בויצו ישראל העריכו כי מצבה של טל מייצג אפליה נרחבת בשכר נגד נשים בשוק העבודה בישראל. "אנחנו נתקלות מדי יום בטענות שאומרות שנשים 'סתם מתבכיינות' ושמי שמתאמצת, מתמקחת כמו שצריך ועובדת את אותן שעות כמו גברים גם מקבלת שכר בדיוק כמו גברים", אמרה מנהלת מערך הסיוע המשפטי בארגון, עו"ד אורי טורקיה שלס. "לצערנו אנחנו יודעות שהמציאות שונה לגמרי. המציאות מראה לנו שוב ושוב שהאפליה בשכר כנגד נשים חוצה מגזרים, תפקידים ותחומים ומרימה את ראשה המכוער מול נשים מכל קצוות שוק העבודה".

עוד הוסיפה טורקיה שלס כי הפערים בשכר בין נשים וגברים, נכון לשנת 2017, עומדים על הפרש של 32% והפער רק מתרחב כשמדובר באקדמאיות ובנשים עצמאיות. "מרבית הנשים משלימות עם המצב, לעתים בשל חוסר ידיעה של הזכויות או של שכר העמיתים במקום העבודה ולעיתים בשל החשש לצאת למאבק משפטי", אמרה. 

בסוף 2016, לאחר כשנתיים וחצי בתפקידה כמהנדסת העיר, נתקלה התובעת באקראי בחוזר מנכ"ל והתברר לה כי היא מקבלת שכר נמוך משמעותית מהמגיע לה. אז היא פנתה לראשונה לאגף משאבי אנוש בעירייה בנושא, אך לא קיבלה כל מענה. במאי בשנה לאחר מכן, טל שלחה מייל למנכ"ל העירייה רוני בן אבו ולראש העיר אילן שוחט בבקשה להעלות את שכרה. בעקבות הפנייה, המנכ"ל כתב לטל כי קיבל את אישור הגזבר להעלאת שכרה וכי העירייה פנתה למשרד הפנים שהציג שלוש אפשרויות לפעולה זמנית עד לאישור השינוי. אולם, לפי כתב התביעה, לא נעשה כל צעד לתיקון המצב.

בעוד שכרה נותר כשהיה, אושרו העלאות שכר של שני עובדים גברים בכירים בעירייה - מנכ"ל העירייה ומנהל אגף החינוך בעירייה. לשאלת חברת המועצה, גב' ויקי אלקבץ, מדוע לא יעודכן שכרם של כל הבכירים בעירייה, השיב ראש העיר כי כל בכיר יקבל העלאה בבוא העת "אם מגיע לו".

אז, טל איימה לפנות לערכאות משפטיות על מנת לעמוד על זכויותיה. "או אז, במהירות מפתיעה, נעשתה פנייה למשרד הפנים בבקשה לעדכן את שכרה ל-80% משכר בכירים", נכתב בכתב התביעה. עם זאת, העירייה לא התייחסה לנזקים הכספיים שנגרמו לה עד שינוי שכרה, והוא עדיין היה נמוך מהשכר הקבוע בחוזר המנכ"ל.

מעיריית צפת נמסר בתגובה: "התביעה הגיעה בימים האחרונים והעירייה לומדת את הטענות בתביעה ותגיב את טענותיה באופן מסודר בכתב ההגנה שיוגש לבית הדין. יחד עם זאת, במענה לפנייתכם, מבהירה עיריית צפת כי היא מעודדת קליטת נשים מתאימות לתפקידי מפתח. לראייה נבחרה התובעת לתפקיד מהנדסת העיר. שכר בכירים בעיריית צפת אינו נקבע על פי מגדר, אלא באופן ענייני בכפוף לאישור מועצת העיר ומשרד הפנים. אנו רואים בטענותיה של התובעת שיקול שאינו ענייני ואינו משקף את התרבות הארגונית של עיריית צפת המקדמת שוויון הזדמנויות. המהנדסת אינה מקופחת בתשלום שכרה לעומת עמיתיה הגברים, או הנשים לעבודה. אנו נמשיך לגייס נשים על פי כישורן המקצועי, כך פעלנו וכך נמשיך לפעול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ