64 מבכירי המשק הציעו לנתניהו תוכנית לפתרון משבר מבקשי המקלט

החתומים על המכתב, בהם מנכ"לי משרד ראש הממשלה בעבר, מציעים תוכנית המבוססת על ארבעה עקרונות ובהם עידוד תעסוקה ושיקום דרום תל אביב: "ניתן להגיע לפתרון רציונלי, כלכלי ואנושי"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט מחוץ למשרד האוכלוסין בבני ברק, באפריל
מבקשי מקלט מחוץ למשרד האוכלוסין בבני ברק, באפרילצילום: מוטי מילרוד

קבוצה של 64 אנשי עסקים ובהם יו"ר הבורסה ומנכ"לי משרד ראש הממשלה בעבר, העבירה לראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית לפתרון סוגיית מבקשי המקלט בדרום תל אביב.

אנשי העסקים קוראים לנתניהו ליישום פתרון כלכלי וחברתי לסוגיית הפליטים, על בסיס של חזרה להסכמות אליהן הגיעה ישראל עם האו"ם. התוכנית מבוססת על ארבעה עקרונות: ביזור אוכלוסיית הפליטים בקרב ישובים חזקים ברחבי ישראל כך שמספרם לא יעלה על 1% מסך אוכלוסיית היישוב בו יתגוררו. העקרון השני הוא עידוד תעסוקה בענפים הסובלים ממחסור בכוח אדם כתחליף להבאת עובדים זרים נוספים בין היתר על ידי מתן פטור ממס מעסיקים ואשרות עבודה ארוכות טווח. העקרון השלישי הוא מגורים, הקובע כי יש להסיר חסמים בפני מבקשי המקלט המבקשים לשכור דירות ביישובים ברחבי הארץ. העיקרון הרביעי הוא שיקום דרום תל אביב, והקמת מנהלת ציבורית לנושא שתפעל בשיתוף עם תושבים מדרום תל אביב.

"בחודשים האחרונים הפך לצערנו השיח סביב סוגיית הפליטים לוויכוח בין מחנות פוליטיים. ההנחה שבבסיס הוויכוח היא שרווחתם של תושבי דרום תל אביב תלויה בגירוש והתאכזרות לפליטים. לדעתנו זאת הנחה שגויה! ניתן להגיע לפתרון רציונלי, כלכלי ואנושי לסוגיית הפליטים, ולהשתמש בפתרון זה כמנוף לשיקום כולל של שכונות דרום תל אביב", כתבה הקבוצה. "אנו קוראים להוציא את הוויכוח על עתידם של מבקשי המקלט מהמגרש הפוליטי ולבחון את הנושא בדרך מקצועית ששמה לה למטרה לפתור את הבעיה בצורה שמיטיבה עם כל המשק וכלל אזרחי ישראל".

על המכתב חתומים בין היתר יוסי קוצ'יק, יו"ר קבוצת צור שמיר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר; אילן כהן, יזם ומנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר; שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים; אבנר סטפק, מבעלי בית ההשקעות מיטב דש ויו"ר הבורסה אמנון נויבך. להערכת אנשי העסקים, פיזור מבקשי המקלט ושילובם ייקח שלוש שנים ושיקום דרום תל אביב ימשך חמש שנים.

אנשי העסקים מציינים בתוכנית כי עלותה מוערכת בכ–220 מיליון שקל בשנה. עם זאת, להערכתם התועלת הכלכלית מממנה תהיה גבוהה יותר. בתכנית מוצגות תחזיות של המכון להגירה במרכז האקדמי רופין, לפיהן העסקת 25 אלף מבקשי מקלט בתחומים בהם חסר כוח אדם תגדיל את התוצר השנתי בענפים אלו ב–3.3 מיליארד שקל. בנוסף, יירשם גידול בהכנסות המדינה ממס הכנסה בהיקף של 159 מיליון שקל, גידול של 110 מיליון שקל בתקבולי המוסד לביטוח לאומי והקטנת החובות האבודים של בתי החולים בכ–10 מיליון שקל.

"אנו קוראים לך, אדוני ראש הממשלה, לחזור למתווה שהצגת לציבור, בשינויים המתחייבים, ולאמץ את תכניתנו שמטפלת בביזור וקליטה בעבודה של מבקשי המקלט הנשארים על פי המתווה. תכנית זו רואה לנגד עיניה את רווחתם של תושבי דרום תל אביב, את טובת המשק והכלכלה וכן ממלאת את החובה האנושית כלפי אוכלוסיית הפליטים", כתבו.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ