המדינה תעניק מעמד ל-300 מבקשי מקלט מסודאן

מבקשי המקלט יוצאי חבל דרפור, חבל נובה והנילוס הכחול יצטרפו ל-500 מבקשי מקלט שקיבלו מעמד בשנה האחרונה. 2,000 נוספים מאותם אזורים עדיין מחכים לתשובה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בצעדה במתקן חולות, בפברואר
לי ירון
לי ירון

המדינה הודיעה הערב (ראשון) לבג"ץ כי תעניק מעמד ל-300 מבקשי מקלט סודנים יוצאי חבל דרפור, חבל נובה והנילוס הכחול - מקומות בהם התרחש רצח עם. זאת, בתגובה לעתירות בג"ץ שדרשו מהמדינה להכריע בבקשות של כלל מבקשי המקלט יוצאי סודן או להעניק להם מעמד פליט קבוצתי. המעמד החדש זהה לשל אדם המוכר כפליט, ויאפשר למבקשי המקלט לעבוד ולקבל זכויות סוציאליות כמו ביטוח בריאות. כמו כן, המעמד יקנה להם אישור לצאת מישראל ולחזור.

המעמד יינתן למבקשי המקלט בתוך 30 יום, על פי קריטריונים שטרם נקבעו. המדינה לא פרטה כיצד ייקבעו הקריטריונים ומדוע הוחלט לתת מעמד לקבוצה קטנה ולא לכל הדרפורים בישראל. מוקדם יותר השנה, המדינה העניקה מעמד ל-500 לדרפורים, בשתי פעימות. 2,500 מבקשי מקלט מדרפור ומחבל נובה ממתינים להכרעה בבקשותיהם מזה שנים רבות.

בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב כי הענקת המעמד הוא "שלב נוסף במסגרת הליך גיבוש מדיניותה הכוללת של מדינת ישראל ביחס לאוכלוסיית המסתננים ומבקשי המקלט השוהים בישראל". עוד נכתב כי ההחלטה התקבלה לאור הודעת המדינה באפריל שלא תגרש יותר מבקשי מקלט למדינה שלישית שלא מרצו, בעקבות סירובן של אוגנדה ורונאדה לקבל לשטחיהן מבקשי מקלט שגורשו מישראל.

את העתירות הגישו עורכות הדין מיכל וכרמל פומרנץ, ועתירה נוספת הוגשה על ידי עו"ד תומר ורשה. לדבריי עו"ד כרמל ומיכל פומרנץ: "אנו מוחות על גרירת הרגליים ודורשות צדק לכל פליטי דרפור והרי הנובה. שיטת הסלמי נועדה לייאש, ומשיגה את מטרתה. ההחלטה הזו מצטרפת לעוד שתי החלטות קודמות שהתקבלו בשנה האחרונה, במסגרתן כבר הוענק מעמד ל-500 דרפורים. ונדמה שהמשיב מנסה רק להמשיך להדוף ביקורת שיפוטית על ידי מתן החלטות הומניטאריות שיפתרו את הבעיה באופן חלקי ביותר".

מבקשי מקלט ליד לשכת האוכלוסין וההגירה בבני ברק, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

עו"ד תומר ורשה מסר בתגובה כי "לאחרונה אנו עדים להצעות ומתווים שונים שמעלים גורמים בכירים במשק הישראלי, לפתרון סוגיית הפליטים האריתראים והסודאנים. פתרונות אלה כולם מציעים שילוב הפליטים במעגל העבודה במקצועות נדרשים ובחלוקה גיאוגרפית מושכלת, תוך הקצאת משאבים לשיקום דרום תל אביב. והנה, נגד כל אלה, ממשיכים המדינה וראשיה באוזלת יד בלתי מובנת, בשיטת סלמי מכוערת, שמבזה את המדינה ואת תדמיתה. אין שום היגיון לתת מעמד ל-800 דארפורים ולא לכולם. אנו לוחמים נגד שרירותיות ונגד חוסר היגיון ונמשיך עד שהמדינה תתעורר ותבין שיש פתרון ראוי יותר".

בפברואר השנה הודיעה המדינה לבג"ץ כי כל החלטה משפטית שתתקבל בעניין כלל מבקשי המקלט מדארפור תחול גם על מבקשי מקלט מאזור הרי הנובה והנילוס הכחול במדינה, שעברו רצח עם. 

ביולי 2017 התקבלה ההחלטה הראשונה להעניק ל-200 דארפורים מעמד "מטעמים הומניטאריים". לפני כן ממשלת אולמרט, שהעניקה מעמד פליט ל–600 הדארפורים הראשונים שנכנסו לישראל. פרט לקבוצה זו, ישראל הכירה עד כה בפליט אחד נוסף בלבד מסודאן, גם כן בלחץ היועמ"ש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ