בעקבות דרישה חריגה של פולין: "יד ושם" מחק מתמונה את הכיתוב "המשטרה הפולנית"

משרד החוץ הפולני מחה על תצלום של גטו לודג', שלידו נכתב כי "חיילים גרמנים והמשטרה הפולנית" שמרו במקום. במקביל לאישור חוק השואה, פולין פועלת ברחבי העולם לטיהור שמה מפשעי הנאצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"יד ושם" הסיר לאחרונה את המלים "אנשי המשטרה הפולנית" מכיתוב תצלום מגטו לודג', בעקבות מחאה חריגה שהגיש משרד החוץ הפולני. לדברי המוסד, ההתייחסות למשטרה הפולנית הושמטה בגלל שבגטו הזה, בניגוד לגטאות ולמחנות אחרים, לא פעלו שוטרים פולנים. אנדז'יי פבלוש'ק, מזכירו של ראש ממשלת פולין, שביקר היום (שני) ב"יד ושם" עם סגן ראש הממשלה הפולני ירוסלב גובין, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "סוף סוף הטקסט שונה".

בתמונה נראים יהודים בגטו לודג' ולצדם לובש מדים נאצי עם צלב קרס על מדיו. ברקע נראה שלט אזהרה בגרמנית עליו כתוב: "אזור מגורים של יהודים. הכניסה אסורה". בכיתוב התמונה המקורי נכתב: "שער הכניסה לגטו לודג'. חיילים גרמנים ואנשי המשטרה הפולנית שמרו עליו כל שעות היום והלילה". כעת הכיתוב מתייחס ל"כוחות שיטור גרמניים" בלבד.

מדוברות "יד ושם" נמסר ל"הארץ": "מדובר בדיוק של טעות, שתיקנו כשהפנו תשומת לבנו. רצינו להיות מדוייקים. על גטו לודג' לא שמרה משטרה פולנית (זו פעלה במקומות אחרים) אלא משטרה גרמנית. לא הופעל לחץ. הגיעה פנייה, ההיסטוריונים שלנו בדקו ובעקבות המלצתם תיקנו".

במארס האחרון ביקר ב"יד ושם" בכיר בהנהלת משרד החוץ הפולני, יאן ג'יג'יצ'ק, שכעס כשראה כי כיתוב התמונה מזכיר גם את הפולנים. לדבריו, הדבר יוצר תחושה שגויה, לפיה הפולנים היו מעורבים בשואה. "כשראיתי את הכיתוב, דרשתי התערבות מיידית מהשגרירות שלנו בישראל" הוא צוטט אז בתקשורת הפולנית. "לא נוותר בנושא הזה ונעשה הכל כדי לשנות את המידע הזה באופן מיידי". הוא הוסיף כי זה יהיה צעד ראשון מבין פעולות שונות "לתיקון האמת".

השלט המקורי
כיתוב התמונה אחרי השינויצילום: חשבון הטוויטר של מזכיר ראש הממשלה הפולני, אנדז'יי פבלוש'ק

ביקורו נערך בעיצומה של הסערה סביב אישור "חוק השואה", שאוסר להזכיר את מעורבותו של העם הפולני בפשעי הנאצים. החוק אושר בפרלמנט אך ממתין כעת להכרעת בית הדין לחוקה של פולין.

ההסבר של יד ושם על תפקיד המשטרה הפולנית:

באתר "יד ושם" נכתב כי כ-16 אלף פולנים שירתו במשטרה הפולנית תחת הכיבוש הגרמני של פולין. חלקם היו חמושים. עוד נכתב כי המשטרה הפולנית הופעלה "בקנה-מידה נרחב" גם נגד "האוכלוסייה היהודית", בין היתר "בתפקידי שיטור בגטאות ובחיפוש אחר היהודים שנמלטו מגטאות וממחנות ושחיפשו מקלט בקרב האוכלוסייה הפולנית או ביערות". נכתב עוד כי "במילוי התפקידים הללו גילתה המשטרה הפולנית מסירות מוחלטת לשלטונות הנאציים, אף שהיו גם מקרים מעטים של הושטת עזרה ליהודים מצידם של שוטרים אחדים".

הדרישה החריגה שהגישה פולין ל"יד ושם" היא חלק מהקמפיין שמובילים ממשלת פולין וארגוני ימין שונים במדינה בחודשים האחרונים, עוד לפני אישור "חוק השואה". לתפיסתם, מטרתו לטהר את שמה של פולין מההאשמות השווא לפיהן פולין היתה שותפה לפשעי הנאצים בשואה. הפעילות הזו מתבצעת בכמה מישורים בפולין ומחוצה לה, כולל בישראל.

בין היתר, בפברואר ביטלה פולין את ביקורו המתוכנן של שר החינוך נפתלי בנט, לאחר שהפיץ הודעה לעיתונות בה טען כי לפולנים היתה מעורבות ברצח יהודים בשואה. במקביל, אחרי אישור חוק השואה, ארגון פולני הקשור לממשלה יצר סרטון יוטיוב שהפך ויראלי, שבו נטען כי פולנים ויהודים סבלו יחד מפשעי הנאצים וכי פולנים סייעו ליהודים בשואה. לצד זאת, שגרירויות פולין ברחבי העולם פונות באופן תדיר לכלי תקשורת ולפוליטיקאים אשר משתמשים בביטוי "מחנות השמדה פולנים", בדרישה לתיקון. מי שלא עונה בחיוב עובר "שיימינג" ברשתות החברתיות. בלטה בהקשר זה אף תביעה שהגישו פולנים נגד ערוץ הטלוויזיה הגרמני הממלכתי ZDF, על שהשתמש בביטוי "מחנה השמדה פולני".

ב-2016, הטלוויזיה הממלכתית של פולין, שהקרינה את הסרט הפולני זוכה האוסקר "אידה", הוסיפה לו כיתוב המסביר כי בניגוד למה שנראה בסרט, פולנים רבים הצילו יהודים בשואה. באותה השנה גם נחנך בפולין מוזיאון מיוחד שמוקדש לפולנים שהצילו יהודים בשואה, שכולל קיר זיכרון לחסידי אומות עולם פולנים. קיר דומה הוקם השנה גם באתר זיכרון חדש בעיר טורון. עד כה, לאחר אישור החוק החדש, הוגשו עשרות תביעות פרטיות נגד גופים ואישים שונים על כך שפגעו בשמה של המדינה כשייחסו לה מעורבות בפשעי הנאצים. ואולם, כיוון שהחוק הועבר לבחינה של ערכאה עליונה בפולין, התביעות כולן מוקפאות ואינן נידונות בבתי המשפט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ