כ-5,000 עובדים פרה-רפואיים במערכת הבריאות שובתים במחאה על תנאי העסקתם

בין השובתים: פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק ושינניות. השביתה כוללת את בתי החולים הממשלתיים, בתי החולים של כללית, "הדסה" ו"שערי צדק" בירושלים ומרפאות מאוחדת

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקה בבית החולים הדסה, החודש
מחלקה בבית החולים הדסה, החודשצילום: ללא קרדיט

כ-5,000 עובדים במקצועות הבריאות השונים שובתים מאז תחילת השבוע, בדרישה לתוספת תקנים ושינוי בתנאי העסקתם ובמחאה על קיפאון במשא ומתן במסגרת סכסוך עבודה עליו הכריזו בתחילת השנה. בין השובתים - פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, שינניות, דיאטנים, יועצים גנטיים ובעלי מקצוע אחרים.

השביתה נכנסה היום (שלישי) ליומה השלישי, במקביל למגעים המתמשכים בין העובדים למעסיקים במסגרת סכסוך העבודה. לטענת העובדים המשא ומתן בין הצדדים נמצא בשלב שיחות גישוש בלבד, ללא התקדמות של ממש. השביתה כוללת את כל בתי החולים הממשלתיים, את 14 בתי החולים של כללית, מרפאות קופת החולים מאוחדת ובתי החולים "הדסה" ו"שערי צדק" בירושלים, וכן בתי החולים לבריאות הנפש.

רשימת הדרישות של העובדים כוללת תוספת תקנים, הפסקת דפוסי העסקה פוגעניים כעובדי קבלן, עצמאיים, חוזים אישיים והפרטת השירות לגורמי חוץ, תוכנית חירום לשימור העובדים במערכת ודרישה לבניית אופק מקצועי, בדגש על עובדי בתי החולים הממשלתיים. בנוסף דורשים העובדים תשלום אחיד לכל העובדים במגזר הציבורי ואת מניעת העסקתם של עובדים בתפקיד זהה אך על בסיס הסכמי שכר שונים.

בינואר הכריז איגוד עובדי מקצועות הבריאות המסונף להסתדרות הכללית על סכסוך עבודה, ולטענת נציגיו המעסיקים לא התייחסו ברצינות לדרישותיהם. "אנו לא נרפה", אמר הבוקר יו"ר איגוד העובדים הפרה־רפואיים, אלי גבאי. "חברי כנסת רבים יובילו את המאבק בכנסת, וביום ראשון ידרשו דיון דחוף בנושא. עשרות מטופלים, רופאים ובכירים במערכת הרפואית הביעו את תמיכתם אם בעל פה ובכתב".

מערך השירותים הפרה-רפואיים כולל מעגל רחב מאד של שירותים, שחלקם הגדול ניתן כחלק מתהליך שיקומי ארוך טווח. המערך משרת מגוון רחב של אוכלוסיות, בהן נפגעי תאונות דרכים, ילדים הסובלים משיתוק מוחין, משתקמים מאירועי שבץ מוחי וניתוחים. בנוסף כולל המערך מגוון שירותים חד פעמיים שנצרכים על ידי הציבור הרחב, כמו שירותי שיננית. כיוון שאין מדובר ברפואת חירום, ההשלכות של ימיה הראשונים של השביתה טרם ניכרות על המערכת - אך ככל שתימשך תחמיר גם הפגיעה במטופלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ