ירדן צור
ירדן צור

על רקע הביקורת, אוניברסיטת תל אביב חזרה בה היום (שלישי) מהחלטתה לאסור על סטודנטים לקיים פעילות למען תהליך השלום בשטחה. אתמול פורסם ב"הארץ" כי האוניברסיטה אישרה תחילה את הפעילות בתנאי שהמארגנים יממנו את האבטחה, ולאחר מכן הודיעה להם כי האישור מבוטל מטעמים ביורוקרטיים. בעקבות שינוי עמדת המוסד, החליטו הסטודנטים להיענות לדרישה ולשלם 533 שקלים על אבטחת האירוע. טרם התברר כמה יידרשו לשלם כדי לקיים את הפעילות המתוכננת למחר.

בעקבות הפרסום ב"הארץ", פנו הבוקר מרצים באוניברסיטה להנהלה וקראו לה לאשר את הפעילות ולהסיר את החסמים הביורוקרטיים שהוצבו בפני המארגנים. אמש פנו להנהלה גם כמה חברי כנסת, שקראו לה לשנות את התנהלותה. הח"כים עמיר פרץ וקסניה סבטלובה מהמחנה הציוני, דב חנין, ג'מאל זחאלקה ומסעוד גנאים מהרשימה המשותפת ומיכל רוזין ומוסי רז ממרצ, כתבו כי הם "עוקבים בדאגה רבה אחר הפרסום ב'הארץ' לפיו הנהלת אוניברסיטת תל אביב ואגף הביטחון שלה מערימים מכשולים ביורוקרטיים על קבוצת סטודנטים יהודים וערבים מתנועת 'עומדים ביחד', שמתכננים השבוע לקיים מספר פעילויות ציבוריות בקמפוס". לדבריהם, "הדרישה שהוצאות אבטחת אירועים אלה יושתו על הסטודנטים עצמם היא דרישה בלתי סבירה, הפוגעת בחופש הביטוי וההתארגנות של הסטודנטים, ואשר מביאה למעשה – כפי שביטול האירוע הערב ממחיש – לכדי ביטול החופש הזה".

ד"ר יעל שטרנהל, מרצה בחוג להיסטוריה באוניברסיטה שהיתה בין הפונים למוסד, אמרה ל"הארץ" כי "העיקרון של חופש הביטוי עומד בבסיס קיומה של האוניברסיטה. ברגע שמונעים קיום של אירועים בגלל חשש מלחץ של גורמים חיצוניים, אין משמעות לעבודה החינוכית שאנחנו עושים עם הסטודנטים. לא ניתן ליצור ידע אקדמי חופשי באווירה כזו". היא הוסיפה כי "זה תפקידם של חברי הסגל הנהנים מקביעות לעמוד מול לחצים של גורמים כאלה ואחרים, המבקשים להשליט באוניברסיטה אווירה של פחד, צנזורה עצמית וקונפורמיזם".

הסטודנט שי אילוק, ממארגני הפעילות, אמר היום כי "דרישת התשלום מציבה 'תג מחיר' להבעת דעות ועלולה לסכל את השמעתן. היא מהווה כניעה ותמריץ למי שמאיים להשתיק אותנו. עם זאת, חשיבותו של המפגש עם נציג אש"ף, דווקא בימים אלה, גדולה מדי מכדי שנוותר בגלל עניינים כספיים. לכן, החליטה תנועת 'עומדים ביחד' - תחת מחאה - לשאת בעלויות האבטחה ולאפשר למפגש להתקיים כמתוכנן".

תא הסטודנטים של "עומדים ביחד" באוניברסיטת תל אביב יזם כמה פעילויות במוסד כחלק מ"שבוע סיום הכיבוש" שמארגנת התנועה באוניברסיטאות תל אביב, בן גוריון וחיפה. לפי התכנון, הסטודנטים היו אמורים להקים דוכנים ולחלק עלונים באוניברסיטה בשני מועדים. הרצאה של פעילים ופעילות מתנועת "לוחמים לשלום" שתוכננה להתקיים אתמול בוטלה בשל החלטת האוניברסיטה. היום התקיים מפגש בין סטודנטים לבין חבר הוועדה לאינטראקציה עם החברה הישראלית של אש"ף, אליאס זננירי, ולמחר מתוכננת הקרנת סרט של ארגון "בצלם" ודיון עם תחקירן הארגון בעזה. בניגוד לאוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטאות בן גוריון וחיפה אישרו את הפעילויות בנושא ולא התנו אותן במימון האבטחה.

לפי נוהלי אוניברסיטת תל אביב, סטודנטים המעוניינים לארגן פעילות ציבורית במוסד מחויבים לקבל היתר מוועדה, ולאחר מכן מיחידת הביטחון של המוסד. אם יש צורך באבטחת הפעילות, מפאת רגישותה, מיקומה או מספר המשתתפים בה, העלויות יושתו על המארגנים. בשבוע שעבר אישרה האוניברסיטה את קיום הפעילות, ובאותו יום פנו הסטודנטים לראש יחידת הביטחון, שכתב להם: "אני חושב שלפי אופי האירוע נצטרך אבטחה ותצטרכו לממן כפי שמתבצע בכל אירוע טעון, הן של סטודנטים והן של פקולטה. יש כאן נושא טעון מאוד, במיוחד בעת האחרונה". אתמול, שעות לפני הרצאת פעילי "לוחמים לשלום", הודיעה האוניברסיטה למארגנים כי היא חוזרת בה מאישור הפעילות כולה. לטענת המוסד, המארגנים היו צריכים להגיש בקשה לאישור כל פעילות בנפרד, ולא בטופס אחד כפי שעשו. 

לפני כשנתיים עתרו סטודנטים והאגודה לזכויות האזרח לבית המשפט המחוזי, לאחר שאוניברסיטת תל אביב דרשה ממארגני כנס של תא מרצ ו"שוברים שתיקה" לממן אבטחה לאירוע, והעתירה טרם הוכרעה. לכל אוניברסיטה מדיניות אחרת לגבי מימון אבטחת פעילות פוליטית: בתקנון האוניברסיטה העברית נקבע כי מימון הוצאות ביטחון יידרש רק באירוע בתשלום, ותקנון אוניברסיטת בר-אילן מאפשר לה לגבות תשלום על הוצאות כאלה. בתקנון של אוניברסיטת חיפה אין התייחסות לנושא, ובתקנון של אוניברסיטת בן גוריון נכתב כי "הוציאה האוניברסיטה הוצאות עקב ו/או בקשר עם קיום הפעילות, היא תהיה רשאית, במקרים חריגים, לחייב בהוצאות אלה את מארגני הפעילות".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי "לאחר שהתנועה הגישה בקשה מחודשת כנדרש, אושרה לה הפעילות המבוקשת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ