באופן חריג, שב"כ עיכב פעילת שמאל ישראלית בכניסה לנתב"ג

ראשת "קואליציית נשים לשלום" עוכבה בתחילת החודש עם חזרתה מכנס של משרד החוץ השוודי בנושא שלום ופיתוח. שב"כ שחרר אותה לאחר חצי שעה ובלי לתשאל אותה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובינשטיין, עוכבה בנתב"ג במאי
יותם ברגר
יותם ברגר

שב"כ עיכב באופן חריג אזרחית ישראל העומדת בראש ארגון הפועל למען השלום למשך כחצי שעה בנמל התעופה בן גוריון, עם חזרתה בתחילת החודש מכנס של משרד החוץ של שוודיה. בשב"כ אישרו שבשל מידע שהתקבל בעניינה היא עוכבה בנמל התעופה, אולם לא פירטו מעבר לכך. בתום כ-30 דקות, שבהן כלל לא תושאלה, היא שוחררה.

מבדיקת "הארץ" עולה כי לא עוכבו בעת האחרונה פעילי שמאל נוספים לבדיקה דומה. כמה פעילים בולטים, אמרו ל"הארץ" שלא ידוע להם על מקרים נוספים כאלה והדגישו כי עד כה, עיכובים בנמל התעופה על רקע פוליטי הוקדשו לאזרחים זרים אך לא לאזרחי ישראל.

הפעילה, טניה רובינשטיין, העומדת בראש ארגון השמאל "קואליציית נשים לשלום", סיפרה כי "זה היה כנס של משרד החוץ השוודי ביחד עם מכון מחקר עולמי משמעותי, שחוקר עניינים שקשורים בשלום ובפיתוח". לדבריה, "זה היה כנס בהשתתפות דיפלומטים, חברה אזרחית ואקדמאים. הוא לא עסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הייתי שם כדי לדבר בתוך הקונטקסט שלנו, על צמצום המרחב האזרחי. מה שקרה בנתב"ג זו דוגמה קלאסית". לדבריה, היו בכנס אזרחים פלסטינים, אך לא נציגים של הרשות. "זה כנס של חברה אזרחית ורשויות, כנס מאוד רציני של משרד החוץ השבדי שהזמין רק אנשים רלוונטיים. הוא לא פתוח לקהל הרחב".

בכנס היו שתי ישראליות, רובינשטיין ופעילה נוספת. בעוד הישראלית השנייה נכנסה למדינה ללא כל בעיה, רובינשטיין נתקלה בקשיים. "חזרתי ב-10 במאי. בשוודיה היה בידוק ביטחוני, בדיקה של נורוויג'יין איירליינס, אבטחה נורבגית לגמרי. הם בדקו אותי, וכששאלתי למה בודקים אותי, אמרו לי שהם מקבלים את ההוראות מתל אביב, את מי לבדוק. הם פתחו לי את התיק".

כשנחתה בתל אביב, עוכבה לבקשת שירות הביטחון הכללי. "בנחיתה בתל אביב בביקורת דרכונים, יש העמדה עם הסורק, הלא ביומטרי, הרגיל. הופיע מעין איקס אדום על המסך והוא (הפקיד במקום, י"ב) ביקש ממני לגשת לדלפק. כשניגשתי לדלפק לקחו ממני את הדרכון, לקחו אותי לקיוביקל בצד. אמרו לי לשבת ולהמתין ושיבואו לדבר איתי", סיפרה. לדבריה, כשנשאלה למה היא מעוכבת, נמסר לה שבגלל סיבות ביטחוניות. "אחרי זה הם פשוט באו עם הדרכון שלי ואמרו שאני משוחררת לדרכי. מעולם לא אמרו סיבה וגם לא תחקרו אותי. לא יצרו איתי קשר מאז".

ברשות שדות התעופה הכחישו קשר למאורע, וכך גם ברשות האוכלוסין ובמשטרה. בשב"כ אישרו כי השירות היה קשור לעיכוב. רובינשטיין טענה שעיכובה הוא ניסיון להצר את צעדי "קואליציית נשים לשלום". "אנחנו פועלות לחשוף את השלכות הכיבוש והמצור על עזה על התושבים, ובייחוד על נשים. זה בדיוק מה שממשלת ישראל לא רוצה שהציבור ישמע. אנו נתקלות ללא הרף בנסיונות של ממשלת ישראל להגביל את פעילותנו ולהשתיק אותנו".

משב"כ נמסר: "על רקע מידע שהתקבל, בעת כניסתה של גברת רובינשטיין לישראל עלה הצורך לערוך מספר בדיקות, ועם סיומן, בחלוף כ-30 דקות, היא נכנסה לישראל". 

בשב"כ לא ציינו מהו טיב המידע שהתקבל, מה כללה הבדיקה בעניינה ומדוע לא נחקרה זמן קצר לאחר כניסתה לישראל. גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" כי ככל הידוע לו, עיכובה בחו"ל לבדיקה בטרם עלייתה למטוס לא קשור לבדיקה שנערכה בישראל. זאת, אף שרובינשטיין סיפרה כי נאמר לה במפורש שהבידוק נערך בשל "הוראה מתל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ