אסון השיטפון: מסתמן כי מכינת בני ציון תיסגר למשך שנה

הוועד המנהל של מועצת המכינות הקדם-צבאיות המליץ להשהות את פעילות המכינה, שעשרה מחניכיה נהרגו בנחל צפית, במטרה ש"תבנה את עצמה מחדש". חניכיה צפויים לעבור למכינות אחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרוגי השיטפון בנחל צפית
הרוגי השיטפון בנחל צפית

הוועד המנהל של מועצת המכינות הקדם-צבאיות המליץ היום (חמישי) להשהות למשך שנה את פעילות מכינת בני ציון, שעשרה מחניכיה נספו בשיטפון בנחל צפית. חברי הוועד המליצו כי המכינה "תבנה עצמה מחדש בתהליך ציבורי שקוף, שמועצת המכינות תהיה חלק ממנו". בוועד ציינו עוד כי הם סבורים שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת התהליך.

בחודש שעבר המליצה המשטרה להעמיד לדין את ראש המכינה, יובל כאהן, בגין גרימת מוות ברשלנות, ואת מדריך הטיול, אביב ברדיצ'ב, בגין הריגה. טרם התקבלה החלטה בעניינה של המדריכה הנוספת שהיתה בטיול והזהירה מסכנת השיטפונות, נועם דור. ההחלטה על השהיית פעילות המכינה אמורה להתקבל על ידי חברי הנהלתה, אך אלה התפטרו השבוע מתפקידם. אם היא אכן תיסגר - חניכיה יפוזרו בין מכינות אחרות.

ממצאי חקירת המשטרה בנוגע למות בני הנוער בשיטפון העלו כי ההחלטה לשנות את מסלול הטיול מנחל צאלים, כפי שתוכנן בתחילה, לנחל צפית התקבלה על ידי המדריך ברדיצ'ב. זאת, למרות שהוא הוזהר על ידי חברת החיזוי מטאו-טק שלא לטייל באזור. ברדיצ'ב אף קיבל לידיו מייל המתריע מפני סכנת שיטפונות באזור. בחקירה התברר עוד כי כאהן ידע שמסלול הטיול משתנה אך טען בחקירתו כי סמך על החלטתו של ברדיצ'ב.

החשודה הנוספת, נועם דור, בתו של סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה, היתה מודעת לסכנת השיטפונות ואף הוזהרה בידי אביה. היא העבירה את המסר לכאהן ולברדיצ'ב, אך אלה לא השתכנעו והחליטו להותיר את מסלול הטיול בנחל צפית על כנו ולא לבטלו. ברדיצ'ב התייעץ גם עם בוגר מכינה המשרת בחיל האוויר וביקש ממנו מידע על חשש לשיטפונות באזור. לפי החקירה, הבוגר אמר לברדיצ'ב כי הוא אינו מתמצא בשיטפונות, אך אמר לו כי גשם צפוי לרדת באזור בשעה 15:00.

במהלך החקירה הוחמר סעיף העבירה המיוחס לברדיצ'ב מגרימת מוות ברשלנות להריגה. ההבדל בין גרימת מוות ברשלנות להריגה הוא היסוד הנפשי: בעוד שבעבירה של גרימת מוות, החשוד לא יכול היה לצפות את תוצאות מעשיו, עבירת ההריגה מחייבת אדישות או פזיזות ביחס לתוצאות. לפי החשד, ההתרעות שהובאו בפני ברדיצ'ב היו חמורות ובהירות יותר מכפי שהובאו בפני כאהן ועל כן התקבלה ההחלטה להחמיר את העבירה המיוחסת לברדיצ'ב. יום לאחר שחרורו ממעצר, התפטר כאהן מתפקידו כמנהל המכינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ