משרד העבודה יסגור את הגן שבו נהרגה תינוקת: "הכשרה למטפלות היתה מונעת את המקרה"

במשרד שוקלים להוציא צו סגירה גם למסגרת הצמודה שהפעילה מנהלת המעון. לפי דו"ח פנימי של משרד העבודה, הסייעת שמואשמת בהריגת התינוקת הושארה לבד עם הילדים ולא קיבלה הכשרה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורי התינוקת יסמין וינטה בבית המשפט בלוד, היום
לי ירון
לי ירון

משרד העבודה והרווחה החליט להוציא צו סגירה למעון "מאשה והדב" שבו עבדה הסייעת אינה סקיבנקו שמואשמת בהריגת התינוקת יסמין וינטה. במשרד שוקלים להוציא צו סגירה גם למסגרת צמודה שהפעילה מנהלת המעון. הצו עתיד להתפרסם בימים הקרובים לאחר בחינה משפטית במשרד העבודה.

הסייעת אינה סקיבנקוצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

לידי "הארץ" הגיע דו"ח פנימי שערך הצוות המקצועי במשרד העבודה לאחר מות התינוקת. בדו"ח נכתב כי "בנסיבות המקרה - נבקש להוציא צו סגירה לשתי המסגרות בשים לב למחדלים הרבים אשר הובילו למקרה הנורא הזה (השארת מטפלת אחת בלבד עם הילדים)". בדו"ח נמצא כי "אף אחת מהמטפלות בילדים לא היו בעלות הכשרה או עברו הדרכה חינוכית... הדרכה חינוכית והכשרה של הצוות, יכלו למנוע את המקרה". עם זאת, החוק לא מחייב עובדות לעבור הכשרה אם הן מועסקות בגנים פרטיים, שהם כ-77% מכלל הגנים, זאת בניגוד לגנים שבאחריות משרד העבודה.

בדו"ח נכתב כי מנהלת אחת מפעילה שתי מסגרות, שביניהן מפריד בית פרטי. "מעון 1 - שם אירעה הפטירה - שוהים ילדים בגילאים לידה עד שנה וחצי. היו שתי מטפלות על 15 ילדים. אין הכשרה מקצועית לצוות. המקום סגור, אין הורים וילדים במסגרת כעת לאחר מה שקרה - ממליץ להוציא צו סגירה". עוד נכתב לגבי המעון השני כי ישנן שתי מטפלות ומנהלת מסגרת, סך הכל שלושה אנשי צוות. גם שם נמצא כי לצוות "אין הדרכה חינוכית ואין תעודות השכלה".

יסמין וינטה

במשרד יכולים להפעיל את סמכותם להוצאת צו סגירה למעון במקרה שבו יש מסוכנות וחשש לשלומם של הילדים. בדצמבר האחרון קבע בית המשפט השלום בנתניה תקדים, כאשר אישר למשרד העבודה לסגור מעון שבו שהו 44 פעוטות לאחר שהכיר בכך שהיעדר הדרכה של הצוות עלולה לגרום לסכנה לשלומם ולבטיחותם של הילדים. במשרד בוחנים את סגירת המעון הצמוד מסיבות אלו.

שר הרווחה והעבודה חיים כץ הנחה את הצוות המקצועי למצות את ההליכים "בהקדם האפשרי ובחומרה המרבית". לדברי כץ, "לא נאפשר למסגרות עם כוח אדם לא מיומן ומקצועי שמהווה סכנה לשלומם ולבטיחותם של הילדים להמשיך לפעול. לצד המשך קידום חוק הפיקוח והצבת מצלמות במסגרות לגיל הרך, נגביר את ביקורות הפתע במעונות היום. כל מסגרת שתמצא לא ראויה תיסגר".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה לפרסום: "זו פשוט בדיחה. מעט מדי, מאוחר מדי. כל ההפקרות הזאת היתה מתחת לאף של משרד העבודה ורק עכשיו נזכרים שם לסגור את שערי הגיהנום. תעבירו את הרפורמה ואת חוק המצלמות כל דבר פחות מזה הוא סתם קשקשת וניסיון לכסות על המחדל האדיר בתחום".

מהמועצה לשלום הילד נמסר: "אם מישהו צריך עוד המחשה לנחיצותו ולדחיפותו של חוק הפיקוח על מסגרות הגיל הרך, הרי שבהיעדרו, גם אם יורשעו מנהלת המעון או הסייעת בעבירות חמורות, אי אפשר יהיה למנוע מהן לפתוח בעתיד מסגרת חדשה לטיפול בילדים".

הפרקליטות הגישה מוקדם יותר היום כתב אישום נגד הסייעת סקיבנקו בגין הריגה והתעללות בחסר ישע. סקיבנקו מואשמת בהריגת התינוקת יסמין וינטה, בת שנה וחודשיים, ובהתעללות בתינוקות נוספים שמונה פעמים. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרה עד תום ההליכים. "בהזדמנויות רבות ושונות במהלך עבודתה בגן, התעללה הנאשמת בתינוקות כדבר שבשגרה", נכתב בכתב האישום. סייעת נוספת והגננת בגן נחקרו במשטרה, אך טרם הוחלט אם להעמידן לדין.

סקיבנקו, תושבת ארעית בת 23 מאוקראינה, עבדה בשנתיים האחרונות בגן הילדים. היא מואשמת ש"אחזה בתינוקות בכוח בזרוע, טלטלה אותם באוויר, בעטה בהם, הטיחה אותם בחוזקה אל הרצפה וגררה אותם בכוח. כמו כן, הניחה שמיכות על ראשם וגופם של התינוקות בגן תוך שהיא מקשה עליהם לזוז ולנשום. הנאשמת התעללה גופנית במשך תקופה, התעללות אכזרית, לא אנושית כלפי תינוקות חסרי ישע".

ביוני 2016 הוגשה נגד סקיבנקו, תלונה על אלימות מצד הורים של פעוט באותו הגן בו נהרגה יסמין. מפרטי התלונה עולה כי אחת האמהות בגן ראתה את הסייעת נותנת מכה עם בקבוק מים לפעוט. הסייעת טענה להגנתה כי הפעוט ניסה לנשוך באוזן פעוט אחר, וכי היא נתנה לו מכה קלה עם הבקבוק שהיה בידיה על מנת לעצור אותו מלפגוע בילד אחר, בזמן שאספה את הבקבוקים. לאחר מספר חודשים הפרקליטות סגרה את התיק מחוסר בראיות. מהפרקליטות נמסר כי "מדובר בתלונה מלפני שנתיים אשר נמצא כי לא נתמכה בראיות מספיקות להעמדה לדין פלילי ומשכך נסגר התיק בהעדר ראיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ