בשל ויכוח בין משרדי ממשלה: חוק לפיקוח על מעונות-יום לפעוטות מתעכב

הצעת החוק מתעכבת כחצי שנה, בזמן שמשרדי הממשלה השונים מנהלים קרב גרסאות ומפילים את האחריות לעיכוב זה על זה. כיום רק 23% מהילדים מתחת לגיל 3 נמצאים תחת פיקוח

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגן בו נהרגה התינוקת יסמין וינטה, בשבוע שעבר
הגן בו נהרגה התינוקת יסמין וינטה, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

הצעת חוק ממשלתית לפיקוח על מעונות־היום לפעוטות מתחת לגיל 3 מתעכבת כחצי שנה — זאת בשל ויכוחים פנימיים בין משרדי ממשלה, שמטילים את האחריות זה על זה. ההצעה מבוססת על הצעת חוק פרטית של חברות הכנסת יפעת שאשא ביטון (כולנו) וקארין אלהרר (יש עתיד), שהגישו אותה ב-2015. בינואר, ההצעה הפרטית אושרה בקריאה טרומית בכנסת, לצד התנאי שמשרד הרווחה יהיה אחראי על המעונות ולא משרד החינוך, וכי היא תוצמד להצעת חוק ממשלתית של משרד הרווחה. כיום רק 23% מהילדים מתחת לגיל 3 נמצאים תחת פיקוח, וכל אדם יכול לפתוח מעון, ללא קריטריונים או הכשרה.

במשרד הרווחה מקדמים את ההצעה, אך משרדי הממשלה לא הצליחו להגיע להסכמות. עלות ההצעה עומדת על יותר ממיליארד שקלים, בשל הצורך בהקמת מערך פיקוח ממשלתי והתאמת אלפי מבנים לסטנדרטים בטיחותיים. בעוד שבאוצר דורשים ממשרד הרווחה להקצות לכך תקציב, מקורות במשרד הרווחה מפנים את האצבע המאשימה לאוצר. גורמים במשרד הרווחה אמרו ל"הארץ" כי באוצר מנסים "לגלגל אחריות ולא מוכנים להשקיע את הסכום, שעומד על 700 מיליון שקלים לשנה הראשונה".

יסמין וינטה

ממשרד האוצר נמסר ל"הארץ" כי "לצורך מימון ההצעה, יש להצביע על מקורות תקציביים רלוונטים. במהלך השנים האחרונות משרד האוצר הקצה יותר מ–1.7 מיליארד שקלים לצורך בינוי מעונות יום חדשים".

במקביל, גורמים בכירים במשרד העבודה והרווחה טוענים כי הצעת חוק לפיקוח על גנים פרטיים עלתה לדיון בכנסת כבר ב–2010. "החוק מוכן לחקיקה", מסרו הגורמים, "כל מה שצריך הוא תקציב שהאוצר מסרב לתקצב. רק לאחר שיסכים ניתן יהיה ליישם את החוק ולהביא לשיפור דרמטי, חינוכי ומפוקח של הגנים בישראל".

לדברי מקורות המעורים בדיונים על ההצעה, הסיבה לעיכוב היא כי במשרד ראש הממשלה טוענים שההצעה תוביל לעודף רגולציה, ודורשים כי ייערך הליך של הערכת השפעות האסדרה, שאורך בין מספר חודשים לשנה.

במשרד ראש הממשלה מכחישים כי עיכבו את ההצעה, וטוענים כי האחריות לעיכוב מוטלת על משרד הרווחה. "מיד לאחר פרסום תזכיר החוק, המשרד הצביע על פערים מהותיים וחוסר בשלות בהצעה. עד היום משרד העבודה לא הציג נתונים או הסברים על אופן קבלת ההחלטות בחוק המוצע ועל האופן בו הוא ייתן מענה לאבטחת שלומם ובטיחותם של פעוטות בגיל הרך", נמסר.

לדברי ביטון, העיכוב נוצר "בגלל הפערים שנותרו בין דרישותינו לבין הצעת החוק הממשלתית, אך בעיקר תלויה וממתינה להערכת השפעת הרגולציה. ישנם תנאים ועקרונות שלא נהיה מוכנים להתגמש בהם, כי אין לנו שום כוונה לעקר את החוק מתוכן. עם כל הכבוד לרגולציה ולהשפעותיה, מדובר פה בחייהם של תינוקות ופעוטות". היא האשימה את משרד הרווחה בעיכוב ההצעה: "הוא לא צריך להמתין לאישור מאף אחד, או לפחות ללחוץ מספיק חזק כדי להסיר את מחסום דו"ח ה-RIA שהציב משרד ראש הממשלה, שבמקרה משמש גם כיו"ר מפלגתו של שר הרווחה".

אלהרר מסרה: "משרד הרווחה ביקש להביא הצעה ממשלתית ואנחנו ממתינים לה זמן רב מדי. המוות של יסמין וינטה, וההבנה שהמטפלת ששהתה בתוך המעון בפתח תקווה התעללה באופן יומיומי בפעוטות, רק מחזקת את הצורך בחוק ובפיקוח הצמוד מצד המשרד. אין סיבה להמתין לעוד ילדים מתים. אין סיבה להמתין להפגנות של הורים ותסכול מצד משפחות. משרד הרווחה, יחד עם משרד האוצר, חייבים לקדם את החוק החשוב הזה. התחום הזה פרוץ שנים. כל אישה או גבר יכולים לפתוח מעון גם אם הם היו רוצחים לפני זה. אנחנו כנראה לא נדע על עברם כי אף אחד לא בודק את זה לעומק. הפיקוח של משרד הרווחה הכרחי ואני מצפה מהשר לנצל את ההזדמנות העצובה שהתעוררה ולהעביר את החוק הזה במהירות".

כיום, מרבית הפעוטות בגיל 3-0 מטופלים בידי מטפלות פרטיות, לעיתים לא מיומנות, שאין להן כל הכשרה בתחום הגיל הרך. הטיפול בהם נעשה, לרוב, בביתה של המטפלת ופעמים רבות אין הוא עונה על הדרישות, הגופניות, השכליות, הרגשיות והחברתיות המינימליות לטיפול בתינוקות ובילדים צעירים. החוק מציע הסדר בחקיקה הנוגעת להפעלת מעונות יום לפעוטות שטרם מלאו להם שלוש שנים, ולקבוע הוראות לעניין קבלת רישיון, הפעלת המעון, הצוות המקצועי במעון, מספר הפעוטות במעון, הפיקוח על מעונות יום ועוד. ההצעה קובעת דרישה לתנאי סף של השכלה והכשרה לעובדים במסגרת חינוכית. מוצע לקבוע כי השר הממונה על ביצוע החוק יהיה השר שהממשלה תעניק לו סמכות זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ