פרשנות |

הטלת קנסות היא התקדמות חשובה, אבל ישראל עדיין חסה על צרכני הזנות

תזכיר החוק שהפיצה שקד הוא הססני וחסר תעוזה. למרות הצעד המשמעותי במאבק למיגור הזנות, הנתיב המינהלי עדיין רך יותר בהשוואה לנתיב הפלילי, שהוא הכלי היעיל ביותר לחיסול התעשייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה בזנות בתל אביב, בשנה שעברה. התזכיר מגלה את התפיסה האמיתית של משרד המשפטים

"הזנות היא אחד הפשעים החמורים המתבצעים דרך שגרה בחברה בת זמננו", כתבה ד"ר ענת גור, מחלוצות העלאת המודעות לנושא הזנות בישראל בספרה "מופקרות - נשים בזנות". "כל עוד יש נשים המנוצלות בזנות, לא ניתן לדבר על צדק, חירות ושוויון. הזנות היא פשע נגד זכויות האדם ופשע נגד נשים, היא מכרסמת בלבו של הצדק החברתי, וגורמת להפרה קשה של ערכי השוויון וכבוד האדם".

תזכיר החוק הממשלתי שהציגה הבוקר שרת המשפטים איילת שקד הוא צעד חשוב במאבק בזנות בישראל. התזכיר הוא יקיצה והתנערות ממדיניות המיסוד השקט והמזדחל שרווח ושגשג בארץ במשך שנים ארוכות, תוך עצימת עיניים ושילוב ידיים מצד המשטרה ומערכת המשפט.

שקד מציעה הוראת שעה, כלומר, חוק זמני שייקבע לחמש שנים וילווה במחקר על מנת לבדוק את השפעתו הציבורית ואת השלכותיו על מיגור תופעת הזנות. עיקרי החוק אוסרים על צריכת זנות מבגירים ומשיתים קנס כספי בסך 1,500 שקל על צרכן המין. בעבירה חוזרת בתוך שלוש שנים יוכפל גובה הקנס. כן מוצעת אפשרות לקבוע בתקנות אמצעי חלופי שיוטל על העובר עבירה של צריכת זנות להשתלב בסדנה טיפולית-חינוכית מתוך ראייה שיקומית-חברתית. החוק מציע בדומה למודל שאימצה שוודיה, נורווגיה, קנדה, אירלנד וצרפת לא להפליל את העוסקים והעוסקות בזנות ולאפשר להם שיקום נרחב.

לצד ההכרה שישראל עושה צעד משמעותי ומעבירה מסר ברור ביחסה לצריכת הזנות, חשוב להבין שתזכיר החוק שניסחה שקד הוא הססני, חסר תעוזה אמיתית ואינו אמיץ דיו. יש בתזכיר בחירה להגן ולחוס במידה רבה על צרכני המין בישראל ולא להתייחס אליהם במלוא החומרה הראויה. יש לקוות שיישום תזכיר החוק בשטח יהיה אפקטיבי.  

בבחירתה במסלול האכיפה המינהלי ולא במסלול ההפללה מסתתרת שקד מאחורי הכשלים שבאכיפת החוק לאיסור צריכת זנות מקטינים. שקד טוענת שבשל העובדה שלא הוגשו כתבי אישום נגד צרכני זנות קטינים, יהיה פרקטי יותר לאמץ את מסלול האכיפה המינהלית. אך מומלץ לתהות אם בשל כשל מחפיר של המשטרה, הפרקליטות ומערכת המשפט באכיפת צריכת זנות קטינים, שנמשך שנים ארוכות, צריך להירתע ממסלול הפללה ביחס לזנות בגירים? זאת ועוד, כשנמתחה על ישראל ביקורת חריפה בדו"ח האו"ם לזכויות הילד בנושא, אחת הפעולות המשמעותיות שישראל עשתה בנדון במארס 2016 היתה החמרת הענישה הקיימת על מקבלי שירותי זנות מקטינים, משלוש שנות מאסר לחמש. כמובן שלא הועלתה שום הצעה לוותר על הענישה הפלילית ולנקוט אכיפה מינהלית.

בתזכיר החוק מופיעה התפיסה האמיתית של משרד המשפטים בנושא הזנות והבחירה באכיפה המינהלית. התזכיר אמנם מציין כי המצויים במעגל הזנות עושים זאת בשל מצוקה ומתקשים לצאת ממנו, אך מיד מסביר כי הדבר לא מעיד על כך שצריכת זנות נעשית שלא בהסכמה או תוך ניצול. "לפיכך העבירה המוצעת אינה במדרג החומרה של עבירות המין. על כן מוצעת עבירה במדרג חומרה שאינו גבוה - עבירת חטא שהעונש בצדה קנס כספי, אשר תיקבע כעבירה מינהלית לפי חוק העבירות המינהליות", נכתב בתזכיר.

אין ספק שקריאת תזכיר החוק הישראלי מבהירה היטב את המרחק בין ישראל לשוודיה ביחס להמשגת הזנות, קורבנות הזנות ואחריות הלקוחות לתעשיית הזנות. בשוודיה החלוצה נכנס לתוקף ב-1999 חוק שהטיל אחריות פלילית על הלקוחות. שאלת ההסכמה בשוודיה נדחקה והוכרה כשולית לעומת ההכרה בנזק, במחולל אותו ובמניעתו. על אף קביעת עונש מאסר וקנסות הדרגתיים, מספר המאסרים הוא כמעט אפסי בשוודיה, מאחר שמטרתו העיקרית של החוק היא כינון והטמעה של נורמה שעל פיה החברה אינה מוכנה להכיל את תופעת הזנות.

מצער שלמרות אמירותיה של שקד שהחוק מעביר מסר שצריכת הזנות היא דבר פסול מוסרית, תזכיר החוק הופך את שאלת ההסכמה לרלוונטית, בניגוד לנוסח החוק השוודי. זאת בעוד שאחריות הלקוח והנזק שהוא גורם לא מקבלים את הביטוי הראוי בתזכיר.

שקד בחרה שלא להשתמש בנתיב ההפללה, ולחוס על הלקוחות המסבים נזק עצום לנשים בזנות. הטלת האחריות הפלילית על הלקוחות היא הכלי המשמעותי ביותר לחיסול תעשיית הזנות. חוק לבדו לא יכול לחולל מהפכה, ובצדק מדגישה שקד שאין זה האמצעי העיקרי לטיפול בזנות. מבורך שיש בכוונתה להביא לאישור הממשלה תוכנית שתרחיב את השיקום לא.נשים הלכודים בזנות ולגברים צרכני המין, ושתרחיב את החינוך, ההסברה ואת העלאת המודעות. 

בחירה בנתיב האכיפה המינהלית היא בחירה בנתיב רך ומקל. יש לקוות שזהו רק הצעד ראשון בדרכה של ישראל להיפרד מעבדות המין המודרנית שהפכה למנת חלקה של השכבות המודרות והמוחלשות ביותר בישראל. יש לקוות שעוד תהיה הרחבה משמעותית בכל הנוגע להתייחסות ללקוחות הזנות ולהרתעתם, ולמסר החברתי שיועבר לציבור ביחס לקורבנות הזנות ולהמשגת הזנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ