יותר ממאה מתושבי עפולה הפגינו נגד מכירת בית בעיר למשפחה ערבית

כ-150 בני אדם התאספו ברובע יזרעאל בעיר, במחאה נגד מה שכינו "מכירת דירות לגורמים לא רצויים ברובע". המפגינים הניפו דגלי ישראל ונשאו שלטים עם הכתובות "מכירת חיסול לשכונה"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בעפולה, היום
הפגנה בעפולה, היוםצילום: גיל אליהו

כ-150 תושבי עפולה הפגינו אחר הצהריים (רביעי) ברובע יזרעאל בעיר במחאה על מכירת בית בשכונה למשפחה ערבית. המפגינים, בהם ילדים, הניפו דגלי ישראל ונשאו שלטים עם הכתובות "מכירת חיסול לשכונה", "לא ינום ולא ישן עוכר ישראל" ו"בגידה = הפקרות".

בהפגנה השתתפו גם אבי אלקבץ, ראש העיר עפולה לשעבר המתמודד לראשות העיר בבחירות הצפויות להיערך בנובמבר, ושלמה מליחי, ממלא מקום ראש העיר המתמודד למועצת העיר. אלקבץ אמר: "תושבי עפולה לא רוצים עיר מעורבת אלא עיר יהודית וזאת זכותם המלאה. זו איננה גזענות". מליחי הוסיף: "אני מקווה שמכירת הבית תבוטל על מנת שלא לתת פתח להפיכתה של השכונה והעיר למעורבת. לנו אין ועדות קבלה כמו בקיבוצים ובמושבים מסביבנו, אבל לא נסכים לשינוי ציביונה של העיר".

מפגינים בעפולה, היוםצילום: גיל אליהו

בהודעות שקראו לתושבים להגיע להפגנה, נכתב: "היום יתקיים מפגן מחאה ברחוב לאה גולדברג ברובע יזרעאל בעפולה בעניין מכירת דירות לגורמים לא רצויים ברובע. עסקה אחת כבר בוצעה וחייבים לעשות הכל כדי לבטל אותה ולעצור את התופעה עוד בהתחלה. חברים, זה הזמן להתאחד, כל ישראל ערבים זה לזה!!! היום זה אנחנו מחר זה אתם....".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כתב בתגובה להפגנה: "אי אפשר להתפלא שבמדינה בה בנו 700 ערים ליהודים ואף לא אחת לערבים, התפיסה שאת הערבים צריך לדחוקה הצדה לא תחלחל אל האזרחים. ובכל זאת יותר ממדאיג לראות איך התקווה שלנו לחיים משותפים מתפוררת בגלל שנאה וגזענות שמתודלקות בידי הממשלה". ח"כ יוסף ג'בארין הוסיף: "גזענות ועליונות אתנית נהפכו בצל ממשלת הימין לשיח לגיטימי שנתניהו ושריו מקדמים בחוק ובמציאות. ההפגנה הזו צריכה לטלטל את המערכת הפוליטית ולהדיר שינה מעיניהם של כל מי שערכי השוויון וכבוד  אדם יקרים ללבם".

הפגנה בעפולה, היוםצילום: גיל אליהו

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "הנסיונות של גורמים להסית את הציבור נגד האפשרות לחיים משותפים ולחזק את האופציה שאין אחרת ממנה 'לחיות ביחד' צריכים להיפסק, וזה לא ייפסק ללא תגובות ברורות של אנשי ציבור ומנהיגים פוליטיים אמיצים".

השבוע נפצעה קשה מדקירה בעפולה שובה מלכה, תושבת מגדל העמק בת 18. המשטרה עצרה פלסטיני תושב ג'נין ששהה באופן בלתי חוקי בשטח ישראל בחשד לדקירה, ובתחילה אמרה כי נמצא ברשותו סכין, אך בהודעה המסכמת של התקרית פרט המידע הושמט.

לפני כשנתיים הפגינו תושבים בעיר מספר פעמים נגד מכרז שבו זכו רק משפחות ערביות ב-43 יחידות דיור בעיר. המכרז בוטל בהחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת, שקבע כי חלק מהזוכים ביצעו תיאום מחירים פסול, אך בית המשפט העליון הפך את ההחלטה הגורפת ואישר את זכייתן של מרבית המשפחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ