יומיים ברציפות: עשרות תושבי עפולה הפגינו נגד מכירת בית בעיר למשפחה ערבית

כ-50 בני אדם מפגינים ברובע יזרעאל בעיר ומניפים שלטים שעליהם נכתב "נלחמים על הבית" ו"לא ניתן את הרובע לאיסלאם". כ-150 בני אדם הפגינו אתמול באותו מקום

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בעפולה, היום
נעה שפיגל
נעה שפיגל

כ-50 תושבי רובע יזרעאל בעפולה הפגינו היום (חמישי) ביום השני ברציפות נגד מכירת בית בשכונה למשפחה ערבית. מול הבית שנמכר תלו התושבים שלטים שעליהם נכתב "נלחמים על הבית" ו"לא ניתן את הרובע לאיסלאם". התושבים נשאו דגלי ישראל ובמקום נכחו ילדים רבים. כוחות משטרה שהיו במקום ניסו לפזר את המפגינים אך הסתפקו בכך שהאנשים לא יחרגו מהמדרכות.

איתי כהן המתמודד למועצת העיר אמר: "המחאה של תושבי רובע יזרעאל היא צודקת ואני תומך בה ב-100%. כמו שתמכתי תמיכה מובהקת במכרזי הקרקעות של עפולה עלית. עפולה שייכת לתושבי עפולה בלבד ובכל הפרה בוטה של הצביון היהודי, אני מאשים את הנהגת העיר בפריצת דרך לעיר מעורבת שתהיה בכייה לדורות".

מהמשטרה נמסר היום כי היא תעביר את החומרים מההפגנה שהתקיימה אתמול לפרקליטות המדינה כדי שתבחן חשד להסתה. בתגובה לפניית "הארץ" נמסר מהמשטרה: "תפקידה של משטרה במדינה דמוקרטית הוא לאפשר לכל אזרח להביע את דעותיו ולמחות על פי חוק, ובתנאי שהמחאה לא כוללת הסתה לאלימות או לגזענות. כדי לאפשר זכויות בסיסיות אלו, משטרת ישראל פועלת, במישור הגלוי והסמוי, על מנת למנוע הסתה, הכל במסגרת הכלים שניתנו לנו בחוק".

קרדיט: נעה שפיגל

עוד נמסר מהמשטרה: "ההחלטה על פתיחה בחקירה בחשד להסתה כאמור מצויה בסמכות פרקליטות המדינה. לאור האמור, בכל הנוגע לחשד להסתה לפני ובמהלך הפגנה זו, משטרת ישראל תעביר את כלל החומרים הרלוונטיים לפרקליטות ותפעל בהתאם להנחייתם". מהמשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים נמסר בתגובה לפניית "הארץ": "המקרה הקונקרטי המובא בפנייה לא היה מוכר לנו עד כה".

אתמול החלה מחאת התושבים נגד מכירת הבית למשפחה הערבית. כ-150 תושבי מתושבי העיר הניפו דגלי ישראל ונשאו שלטים עם הכתובות "מכירת חיסול לשכונה", "לא ינום ולא ישן עוכר ישראל" ו"בגידה = הפקרות".

בהפגנה השתתפו גם אבי אלקבץ, ראש העיר עפולה לשעבר המתמודד לראשות העיר בבחירות הצפויות להיערך בנובמבר, ושלמה מליחי, ממלא מקום ראש העיר המתמודד למועצת העיר. אלקבץ אמר: "תושבי עפולה לא רוצים עיר מעורבת אלא עיר יהודית וזאת זכותם המלאה. זו איננה גזענות". מליחי הוסיף: "אני מקווה שמכירת הבית תבוטל על מנת שלא לתת פתח להפיכתה של השכונה והעיר למעורבת. לנו אין ועדות קבלה כמו בקיבוצים ובמושבים מסביבנו, אבל לא נסכים לשינוי ציביונה של העיר".

בהודעות שקראו לתושבים להגיע להפגנה, נכתב: "היום יתקיים מפגן מחאה ברחוב לאה גולדברג ברובע יזרעאל בעפולה בעניין מכירת דירות לגורמים לא רצויים ברובע. עסקה אחת כבר בוצעה וחייבים לעשות הכל כדי לבטל אותה ולעצור את התופעה עוד בהתחלה. חברים, זה הזמן להתאחד, כל ישראל ערבים זה לזה!!! היום זה אנחנו מחר זה אתם....".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כתב בתגובה להפגנה: "אי אפשר להתפלא שבמדינה בה בנו 700 ערים ליהודים ואף לא אחת לערבים, התפיסה שאת הערבים צריך לדחוקה הצדה לא תחלחל אל האזרחים. ובכל זאת יותר ממדאיג לראות איך התקווה שלנו לחיים משותפים מתפוררת בגלל שנאה וגזענות שמתודלקות בידי הממשלה". ח"כ יוסף ג'בארין הוסיף: "גזענות ועליונות אתנית נהפכו בצל ממשלת הימין לשיח לגיטימי שנתניהו ושריו מקדמים בחוק ובמציאות. ההפגנה הזו צריכה לטלטל את המערכת הפוליטית ולהדיר שינה מעיניהם של כל מי שערכי השוויון וכבוד  אדם יקרים ללבם".

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "הנסיונות של גורמים להסית את הציבור נגד האפשרות לחיים משותפים ולחזק את האופציה שאין אחרת ממנה 'לחיות ביחד' צריכים להיפסק, וזה לא ייפסק ללא תגובות ברורות של אנשי ציבור ומנהיגים פוליטיים אמיצים".

השבוע נפצעה קשה מדקירה בעפולה שובה מלכה, תושבת מגדל העמק בת 18. המשטרה עצרה פלסטיני תושב ג'נין ששהה באופן בלתי חוקי בשטח ישראל בחשד לדקירה, ובתחילה אמרה כי נמצא ברשותו סכין, אך בהודעה המסכמת של התקרית פרט המידע הושמט.

לפני כשנתיים הפגינו תושבים בעיר מספר פעמים נגד מכרז שבו זכו רק משפחות ערביות ב-43 יחידות דיור בעיר. המכרז בוטל בהחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת, שקבע כי חלק מהזוכים ביצעו תיאום מחירים פסול, אך בית המשפט העליון הפך את ההחלטה הגורפת ואישר את זכייתן של מרבית המשפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ