מכללת אשקלון הוקיעה את דברי הדקאן שקרא ללהט"ב "חיות דו-רגליות"

לאחר שקיבלו פנייה מ-84 חברי סגל, הצהירו חברי הנהלת המכללה כי הם דוחים את דבריו של יואל ישורון. במוסד האקדמי, שאתמול סירב להכניס לשטחו סטודנטים עם דגלי גאווה, מסרו כי "הקמפוס פתוח לכל דורש השכלה"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה האקדמית אשקלון
לי ירון
לי ירון

נשיא המכללה האקדמית אשקלון, פרופ' שלמה גרוסמן ומנכ"ל המכללה, ד"ר פנחס חליווה, זימנו היום (רביעי) לשיחות את דקאן הסטודנטים, יואל ישורון, בעקבות התבטאויותיו ההומופוביות שבהן כינה את משתתפי מצעד הגאווה "חיות דו-רגליות, מבחילות ודוחות". "הנהלת המכללה דחתה ודוחה מכל וכל את דבריו של מר ישורון, הן את תוכנם והן את סגנונם, ואין כל מקום להתבטאות שכזו בכלל, ובמכללה בפרט", נמסר מהמוסד האקדמי.

"לאחר שהנהלת המכללה התוודעה להתבטאויות של מר ישורון, הוא נקרא לסדר על ידי הנהלת המכללה, הביע התנצלות כנה והנהלת המכללה דרשה ממנו לחזור בו מדבריו ולפרסם התנצלות כנה וברורה", הוסיפו. "עמדת הנהלת המכללה ביחס לכל הקבוצות בחברה ידועה, ברורה ונהירה, והנהלת המכללה השקיעה מאמצים וכספים רבים בשילובם של כלל  המגזרים. קמפוס המכללה פתוח לכל דורש השכלה ללא הבדל כלשהו, והדברים אף עולים בקנה אחד עם הוראות תקנון המכללה". 

העימות בין הסטודנטים לצוות אבטחת המכללה, אתמול

מוקדם יותר, בטרם פרסום הודעת המכללה, פנו 84 חברי סגל להנהלת המוסד וביקשו להוקיע את עמדותיו של ישורון, המשמש גם כסגן ראש עיריית חולון. ישורון כינה את משתתפי מצעד הגאווה גם "גידולי פרא", "שרוטים לעומק", "חרמני משכב זכר" ו"חיות ממין נקבה".

תמיכת הסגל האקדמי הגיעה לאחר שאתמול סירבו במכללה להכניס לשטח הקמפוס סטודנטים שמחו נגד האמירות. מהמכללה נמסר אתמול כי סטודנטים הורשו להיכנס לשטחה רק לאחר שהסירו מעצמם את דגל הגאווה. בעקבות האירועים, מחר תתקיים מחאה של הקהילה הגאה בשעה 19:00 מול עיריית חולון.

"אנו פונים אליכם בנוגע לפוסט שפרסם דקאן הסטודנטים מר יואל ישורון בדף הפייסבוק שלו, הכולל נאצות כלפי הקהילה הגאה וכלפי פעילות פמיניסטיות. לאחר ביקורת שהופנתה נגד הדקאן הפוסט נמחק, אך נכתב כי מר ישורון אינו חוזר בו מדבריו", כתבו אנשי הסגל של המכללה. "אנחנו, קבוצה של 84 חברי סגל במכללה האקדמית אשקלון, מוקיעים את העמדות שהובעו בפייסבוק על ידי דקאן הסטודנטים מר יואל ישורון. ברצוננו להביע שאט נפש ובושה עזה מדבריו של דקאן הסטודנטים ומצפים ממנו להתנצלות מפורשת ובלתי מסתייגת הן מהקהילה הלהט"בית והן ממשתפי שני המצעדים שבהם הוא השתלח ללא רסן. כמרצים בתחומים השונים הנלמדים במכללה אנו מצפים להבנה של הנהגת המכללה בתהליכי הדרה ותיוג כלפי קבוצות אוכלוסייה".

עוד כתבו חברי הסגל, כי "היינו מצפים כי גם מר ישורון יידע כי היחס לגוף, לגיל, למגדר ולמיניות הם תוצר חברתי היסטורי הקשור ישירות ביחסי הכוח בחברה. המכללה האקדמית אשקלון משקיעה מאמצים רבים בהעלאת נושא הרגישות החברתית ובקבלת השונה כחלק מתפיסה חברתית נאורה ומכילה. בתפקידו כדקאן הסטודנטים, מר ישורון אמור להוות אוזן קשבת ויד תומכת לסטודנטים מרקעים מגוונים ושונים. בשנה האחרונה פועל מר ישורון להרחבת המודעות של הסגל האקדמי והמנהלי לצורך במתן שירות בחברה רב תרבותית ועוסק בבנייה של תוכניות לגישור על המחלוקות בין 'השבטים' בחברה. אנו מצפים מדיקן הסטודנטים שלא רק יתנצל בצורה מפורשת ובלתי מסתייגת, אלא שגם יפעל בצורה מעשית ופומבית במסגרת תפקידו לקידום הערכים הנמצאים ביסוד תכניות אלו והטמעתן במסגרת המכללה".

חברי הסגל ביקרו את המוסד האקדמי עצמו וכתבו: "הצטערנו מאד לקרוא את התגובה הרפה של המכללה, אשר לא גינתה בתוקף את דבריו של הדקאן. אין ספק כי בכל הנוגע לשימוש בפייסבוק, לא ניתן להפריד בין הדמות הפרטית לציבורית. מר ישורון אינו נמנע מלהשתמש בתוארו ובתפקידיו, ובהתנהלותו הוא מכפיש את כולנו ואת שם המכללה. הנהלת המכללה צריכה להוקיע דברים מסוג זה מכל וכל כל עוד מדובר באדם שהיא מעסיקה. על המכללה היה למצער להסתייג באופן ברור מדבריו של מר ישורון, ולדרוש ממנו התנצלות פומבית וללא כל סייג. אנו מצפים כי הנהלת המכללה תוציא הודעת גינוי חריפה וברורה ביחס לדברים ואף תפתח בהליך משמעתי כלפי הדיקאן. כמו כן נקווה שהמכללה תציע דרכים לעידוד הסברה ושיח הומני מכבד כלפי כל אדם ואדם".

לדברי ד"ר רוברט אלבין, יו"ר המועצה המתאמת של המכללות הציבוריות, "אנו מגנים ומוקיעים כל אמירה מסוג זה.  תפקיד המכללות ליצור שיוויון הזדמנויות בין פריפריה למרכז מבחינה גיאוגרפית וחברתית כאחד. לא ייתכן שמאיזור שסובל מבעיות של קיפוח ואפליה יוצאת אמירה ממדרת ומבזה כזו כלפי אוכלוסייה כזו או אחרת. עם זאת, לא מפליא שהתבטאות מהסוג הזה מגיעה מהנהלת מכללת אשקלון, שההנהלה שלה ידועה כמי שאינה מכבדת את זכויות עובדיה. המועצה דוגלת בפלורליזם ומתנערת באופן חד משמעי מביטויים קשים ובוטים שיקומם לא יכירו באקדמיה".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) פנתה היום לראש העיר חולון מוטי ששון, בבקשה לפטר את ישורון. "התבטאויותיו משפילות, מבזות ואף מסיתות לאלימות, נגד הקהילה הגאה בישראל", אמרה. "נבחרי ציבור אשר מלבים את מדורת השנאה ומצטרפים למחנה המסיתים, הינם אחראים הן לאלימות עתידית שעלולה להיגרם לאוכלוסיות שהפכו מטרה להסתה, והן לנזק העצום הנגרם לחברה הישראלית כולה". אתמול פנו ח"כ מירב בן ארי, ח"כ מיכל רוזין והתאחדות הסטודנטים הן לשר החינוך והן למועצה להשכלה גבוהה בנושא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ