משרד העבודה יאסור באופן גורף על בני נוער לעבוד בענף הבנייה

ההחלטה התקבלה על ידי השר חיים כץ, לאחר פניות של הקבוצה למאבק בתאונות בניין. האיסור לא יכלול בני נוער המועסקים במסגרת חניכות או הכשרה מקצועית

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה ברמת גן, בחודש שעבר
לי ירון

משרד העבודה והרווחה הודיע כי יאסור באופן גורף על בני נוער לעבוד בענף הבנייה. ההחלטה התקבלה בהוראת שר העבודה והרווחה חיים כץ, לאחר פניות של הקבוצה למאבק בתאונות בניין למשרד בשנה שעברה. היום (ראשון) תועבר ההחלטה לאישורו של משרד המשפטים ומיד לאחר מכן לאישורה של ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת. מאז דצמבר 2015 נהרגו שישה נערים באתרי בנייה בישראל - כולם אזרחים ערבים או פלסטינים תושבי השטחים.

אתמול נהרג פועל בן 23 באתר בנייה בנצרת עילית. הפועל, תושב הגדה, נפל לתוך פיר של מעלית מגובה של 12 מטרים. צוות רפואי שהגיע למקום ביצע בו פעולות החייאה וקבע את מותו. ג'מאל האני אחמד עליאת, תושב הכפר דיר אבו דאיף שליד ג'נין, הוא ההרוג ה-18 בתאונות בנייה מתחילת השנה. המשטרה עיכבה לחקירה את מנהל אתר הבנייה ושני תושבי הגדה שעבדו במקום ללא אישורי כניסה לישראל. 

בהחלטתו בחן משרד הרווחה שני מתווים עיקריים לאיסור העבודה: אחד האוסר עבודת בני נוער באופן גורף, ואחר האוסר עבודת בני נוער רק באתרי בנייה למגורים, הנחשבים מסוכנים יותר. במשרד הצהירו בעבר כי המתווה המועדף עליהם הוא זה האוסר את העבודה באופן חלקי בלבד, וזאת מתוך רצון שלא לפגוע בחופש העיסוק של בני הנוער ולא ליצור נטל על המעסיקים. ואולם כעת החליטו במשרד להחיל את האיסור הגורף, האוסר עבודה הקשורה בבנייה, למעט בני נוער המועסקים במסגרת חניכות או הכשרה מקצועית.

לדברי כץ, "חוסר הציות לחוק וניהול הבטיחות הלקוי של קבלנים רבים הביאו אותי למסקנה כי קיים הכרח לאיסור גורף של כניסת נער לעבודה באתר בנייה. רק כך נוכל להרחיק את הסיכון מבני הנוער ולהבטיח כי ישובו בשלום לספסל הלימודים לאחר חופשת הקיץ".

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, הדס תגרי, מסרה: "אנו מקווים שמהלכים אלה יבטיחו שבחופשת הקיץ שהחלה לא ייפגעו עוד נערים באתרי הבנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ