הכנסת אישרה: אנשים עם מוגבלות יוכלו לקחת משכנתה בלי ביטוח חיים

דרישת הבנקים לביטוח חיים הקשתה על אנשים עם מוגבלות לקחת משכנתה. החוק יאפשר להם לקבל את ההלוואה באמצעות ביטוח מסובסד החל מספטמבר הקרוב

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה אתמול (שני) הצעת חוק שתאפשר לחולים ולאנשים עם מוגבלות לקחת משכנתה גם ללא ביטוח חיים. החוק צפוי להיכנס לתוקף בתחילת ספטמבר. עד כה, דרישת הבנקים הקשתה על אנשים עם מוגבלות לקבל משכנתה. החוק יאפשר להם לקבל את ההלוואה באמצעות ביטוח שיסובסד על ידי המדינה.

על פי הצעת החוק, אם חברות הביטוח יסרבו לאשר ביטוח חיים, מבקש המשכנתה יופנה לבדיקה אובייקטיבית שתבחן את יכולתו הכלכלית. אם הוא יעמוד בבדיקה, הוא יעבור למסלול ביטוח ללא הצהרת מצב בריאות - מוצר שחברות הביטוח יצטרכו להציע. לאחר שיחזיק בביטוח זה, יוכל המבקש לקבל את המשכנתה המבוקשת.

הסכום המינימלי שבו יבוטח אדם עם מוגבלות במסלול החלופי יעמוד על חצי מיליון שקל והמשכנתה תעמוד על מיליון, והבנק רשאי לאשר למבקש סכום גבוה יותר. תקופת המשכנתה תהיה 15 שנה, אלא אם המבקש הגיע להסכמות אחרות מול הבנק.

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שיזמה את ההצעה, בירכה על אישורה ואמרה כי "זהו יום בשורה לאלפי אזרחים בישראל שחלמו לקחת משכנתה כמו כולם, ובשל מוגבלותם סורבו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ