יותר צעירים ורווקים: מתגייסים חרדים מיישרים קו עם החילונים

לפי נתוני צה"ל, מתוך כלל המתגייסים החרדים בשנה שעברה, 15% היו נשואים ורובם המכריע היו בני 20 ומטה. בשנים האחרונות מתמקד הצבא בגיוס חרדים רווקים בני 20-18

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס השבעה של הנח"ל החרדי, ב-2015

מתוך 3,011 המתגייסים החרדים לצה"ל בשנת 2017, 15% מהם היו נשואים, כך עולה מנתונים שהגיעו לידי "הארץ". בנוסף, 69% מהמתגייסים היו בני 20 ומטה, ו-7% בני 21. בשנים האחרונות מתמקד צה"ל בגיוס חרדים רווקים בני 20-18, בדומה למאפייני שאר אוכלוסיית המתגייסים.

את המגמה מחזק נתון נוסף ולפיו מספר המתגייסים הנשואים למסלול שח"ר (שירות חרדים) הגיע בשנת 2016 ל-61%, בהמשך לירידה משנים קודמות - 76% ב-2014 ו-87% ב-2012. בנוסף, בעוד ב-2011 כמחצית מתוך 1,280 המתגייסים החרדים (610) היו בני 22 ויותר, ב-2017 הסתכם הנתון ב-23% - ירידה של כ-50% בתוך שש שנים.

עוד עולה מהנתונים כי 32% מהחיילים החרדים מוגדרים בודדים. לנתון כמה סיבות, ובהן ניתוק קשר עם המשפחה לאחר הגיוס, יחסים שנותקו בתקופת הנעורים וחזרה בשאלה.

שלשום אושר בקריאה ראשונה בכנסת חוק הגיוס בתמיכת יש עתיד ובהתנגדות יהדות התורה, ובשבועות הקרובים תדון ועדה מיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה דוד אמסלם בפרטיו.

הנציגים החרדים מבקשים להכניס בו כמה שינויים. המרכזי שבהם נוגע לסעיף שלפיו אם הציבור החרדי לא יעמוד ב-85% מיעדי הגיוס במשך שלוש שנים, תחול חובת גיוס מידית על כל תלמידי הישיבות. החרדים מבקשים שהחוק לא יתבטל באופן מיידי, אלא יחזור לדיון בכנסת.

שלשום הבהיר סגן שר הבריאות מיהדות התורה, יעקב ליצמן, כי סיעתו תפרוש מהקואליציה אם הכנסת תאשר את החוק בקריאה שנייה ושלישית. "שלא תחשבו לרגע שבגלל שלפיד בעד, אנחנו נשנה את עמדתנו", אמר. "לא נוכל להסכים לחוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה".

בדיון שנערך אתמול על פרטי החוק הוסכם כי חרדים שתורתם אומנותם ימשיכו ללמוד בישיבה. אולם, המחלוקת עומדת בעינה בנוגע לחרדים שאינם לומדים.

חבר הוועדה, ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) טען כי יעדי הגיוס שהציב צה"ל נמוכים מאוד. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר בדיון: "אתם לא מכירים את העולם החרדי, את השקפת עולמו. אתם מגיעים לציבור שלם ומנסים להגיד לו מה טוב לו ומה הדרישות שלו, אך אתם לא יודעים שהציבור הזה מאמין כי חובתו העיקרית היא ללמוד תורה, כך הוא התחנך".

לדברי מקלב, "כל זמן שהחוק לא יפגע בלומדי התורה ניתן יהיה לשבת ולהמשיך לדון בו, אבל לא ניתן לשנות במשהו את האמונה, כי חובתנו היא לימוד התורה".

"אנחנו רואים מגמה של התמקדות בשירות משמעותי, גם מצד המתגייסים וגם מצד הצבא", הסביר ד"ר גלעד מלאך מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריו, יש יתרון בהורדת גיל הפטור לחרדים, שהוא כיום 24, ל-22. "אם גיל הפטור יהיה 22 הוא יאפשר לצבא להמשיך להתמקד במתגייסים צעירים שיעשו שירות משמעותי ואיכותי יותר", הסביר מלאך.

"אלה שהולכים למסלולים הטכנולוגיים בגיל מאוחר יותר ימשיכו לבוא ללא קשר לחוק. המחסור של הצבא הוא בעיקר בקרבי ובתומכי לחימה. שם הוא צריך את המספרים המשמעותיים, ושם מקבלים את זה רק מהצעירים".

מלאך הוסיף ואמר: "היום אנחנו מבינים שהשירות המשמעותי עוזר מצד אחד לצבא, וגם מסייע מצד שני למתגייסים החרדים כי הוא מאפשר להם להשתלב טוב יותר בשוק העבודה. זה מצב שבו כולם מנצחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ