ח"כ ינון אזולאי מש"ס מאשים את הרפורמים ברעידת האדמה בצפון

בדיון על הגדלת הרחבה המשותפת בכותל המערבי אמר חבר הכנסת שרפורמים אינם יהודים והציע להם: "קחו את הכסף שאתם משקיעים במדינת ישראל ותבנו לכם כותל בארה"ב"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר היום (רביעי) במהלך דיון בנושא הגדלת הרחבה המשותפת בכותל המערבי שרעידת האדמה שהתרחשה הלילה בצפון הארץ היא תוצאה של ניסיון ההתערבות של הרפורמים בכותל. "היום שמענו שהיתה איזה שהיא רעידת אדמה", אמר, "אולי נעשה קצת חשבון נפש שרעידת האדמה הזו היא בגלל שמישהו פה מנסה לגעת לנו בקדוש לנו?".

"תשמעו את הכאב שלנו, הם אינם יהודים", אמר אזולאי על הרפורמים. "האם הייתם נותנים להם דריסת רגל במסגד אל אקצא? למי ראש הממשלה נותן? לאותם אלה שהולכים נגדנו בכל מיני ארגונים?". הוא הוסיף שאם נתניהו היה הראשון לזהות את אסון הכרמל, "למה את האסון הזה של הכותל, של נשות המריבה, של הרפורמים, דווקא את זה הוא לא יודע לזהות?". עוד אמר: "מה לכם ולעתיקות של אבני הכותל? אני מציע לכם הצעה, קחו את הכסף שאתם משקיעים במדינת ישראל ותבנו לכם כותל בארה"ב".

הרקע לדיון הוא ניסיונו של נתניהו להגדיל את רחבת התפילה בכותל הדרומי. זאת, לאחר שנסוגה הממשלה, בלחץ המפלגות החרדיות, מיישום מתווה התפילה השוויונית בכותל, שאותו אישרה בשיתוף נציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב. במתווה המקורי סוכם כי הממשלה תפעל לביצוע עבודות בינוי בכותל הדרומי כדי להכשיר בו רחבת תפילה קבועה עבור מתפללים מהזרמים הלא-אורתודוקסיים. המתווה כלל גם הקמת מועצה ציבורית חדשה לניהול רחבת התפילה הדרומית בשיתוף נציגי הרפורמים, הקונסרבטיבים וארגון נשות הכותל. ההחלטה היוותה הכרה ממלכתית ראשונה מסוגה במנהגי התפילה הרפורמיים והקונסרבטיביים, והביאה לכך שהמפלגות החרדיות פעלו לביטול המתווה. 

לאחרונה פרשו מהוועדה להגדלת הרחבה המשותפת שרת התרבות והספורט מירי רגב, שעמדה בראשה, ושרת המשפטים איילת שקד. למרות הפרישות, במשרד ראש הממשלה מבקשים לסיים עם ההליך הביורוקרטי לאישור העבודות, משום שהמדינה התחייבה בפני בג"ץ להרחיב את רחבת התפילה. במשרד חוששים שאם יתעכבו באישור ההרחבה, בג"ץ יפסוק לטובת תפילה משותפת ברחבת התפילה המרכזית - צעד שעשוי לגרור משבר פוליטי חמור עם המפלגות החרדיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ