פרס בראשית למפעל חיים הוענק לשופטת האמריקאית רות ביידר גינסבורג

בטקס הענקת הפרס הצהירה ביידר גינסבורג כי היא גאה בהיותה יהודייה. בהופעה בסינמטק ירושלים הוסיפה: "הרעיון של תיקון עולם הוא בהחלט חלק מהמורשת היהודית שלי"

אליסון קפלן-סומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידר גינסבורג בסינמטק ירושלים, היום
ביידר גינסבורג בסינמטק ירושלים, היוםצילום: קרון קרייטון/אי־פי

שופטת בית המשפט העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג קיבלה אתמול את פרס מפעל החיים של קרן בראשית במרכז יצחק רבין בתל אביב. כשקיבלה את הפרס מידיו של נשיא העליון לשעבר, אהרן ברק, אמרה גינסבורג כי היא "שופטת שנולדה, גדלה וגאה בהיותה יהודייה". לדבריה, "הדרישה לצדק, לשלום ולהשכלה נמשכת לאורך ההיסטוריה היהודית והמסורת היהודית. אני מקווה שבכל השנים שבהן יהיה לי המזל להמשיך לשבת על כס השיפוט, יהיו לי הכוח והאומץ להישאר חזקה ולשרת מטרה זו".

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, שמינה את גינסבורג לבית המשפט העליון ב-1993, שלח לטקס ברכה שבה כתב כי הפרס מעיד על "תרומתה יוצאת הדופן לבניית חברה הוגנת וצודקת יותר".

היום התארחה ביידר גינסבורג בהקרנה של הסרט התיעודי עליה, "RBG", בסינמטק ירושלים, ובסופו השתתפה בשיחה עם הקהל. "כאן יש גיל שבו חובה לפרוש", אמרה השופטת בת ה-85, שהצהירה על כוונתה להישאר בתפקידה כל עוד תוכל למלא אותו. "אילו חייתי בישראל, הייתי פורשת כבר לפני 15 שנים".

כשנשאלה כיצד הרקע היהודי שלה השפיע על גישתה לתפקידה, סיפרה כי בפתח לשכתה תלויה כרזה גדולה שבה נכתב בעברית הפסוק "צדק צדק תרדוף", כמו גם המזוזה היחידה בבית המשפט, שקיבלה כמתנה מתלמידות בית ספר יהודי בברוקלין. לדבריה, "הרעיון של תיקון עולם - איחוי הקרעים בחברה וניסיון להקל במעט על אנשים שהיה להם פחות מזל - הוא בהחלט חלק מהמורשת היהודית שלי".

ביידר גינסבורג, שנודעה בשל מאבקה למען זכויות נשים, אמרה כי היא מקווה שהחוקה האמריקאית תקרא במפורש לשוויון בין המינים עוד בימי חייה. השופטת, שהחזיקה בידה את ספרון החוקה, הוסיפה: "הייתי רוצה להראות את החוקה הזו לנינתי ולומר לה, 'השוויון שלך הוא עיקרון יסודי של ארצות הברית'".

ביידר גינסבורג נמנעה מלהתייחס מפורשות לפרישתו של השופט אנתוני קנדי, לשון המאזניים של העליון, שתאפשר לדונלד טראמפ למנות במקומו שופט שמרן. ואולם, היא סיפרה כי למרות הזיהוי שלה עם המחנה הליברלי, התומך הבולט ביותר במינויה לבית המשפט היה סנאטור רפובליקאי מיוטה. "מאז, לרוע המזל, הסנאט נחלק לרוב לפי קווים מפלגתיים", אמרה. "אני מקווה שיום אחד נשוב לרוח העל-מפלגתית שהנחתה בעבר מינויים של שופטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ