השרים יצביעו היום על חוק להסדרת הפיקוח על מעונות לגיל הרך

לפי החוק, הפעלת מעונות יום לפעוטות ללא רשיון או בניגוד לתנאיו יהפכו לעבירות פליליות. המועצה לשלום הילד: זריית חול בעיני הציבור, מאות אלפי פעוטות יישארו ללא מענה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה חיים כץ סיכמו על קידום חוק להסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך. היום (ראשון) יעלה חוק הפיקוח לאישור ועדת שרים לחקיקה, והממשלה תצביע על הצעת מחליטים לתקצוב החוק. לפי החוק, מנהלי מעונות יום לפעוטות יצטרכו להוציא רישיון כדי להפעיל אותו, והפעלת מעון יום ללא רישיון כזה או בניגוד לתנאיו יהפכו לעבירות פליליות.

בחוק נקבע שאת רישיון ההפעלה ייתן הממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. תוקפו של רישיון הפעלה יהיה לשנה ולממונה הסמכות לחדשו לתקופות נוספות של שנתיים ולאחר מכן לתקופות נוספות של חמש שנים כל אחת.

כמו כן, ייקבע הסדר פיקוח על התנאים במעונות להבטחת שלומם וטובתם של הילדים. לצורך הבטחת הציות להוראות החוק לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים לצד סמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו הפסקה מנהלי לשם סגירת מעון, הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות וכן התראות מנהליות.

התקציב המבוקש לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים עד גיל שלוש יעמוד על 280 מיליון שקל בפריסה לשבע שנים. כמו כן מבוקשת הקצאת כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש לשם הבטחת אכיפה אפקטיבית ויעילה לטובת שלומם וביטחונם של הילדים, תוך מתן תקציב ייעודי במסגרת החלטת הממשלה להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום.

חוק הפיקוח יגיע להבשלה מלאה בתוך שש שנים. הוא יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות. לאחר מכן הוא יחול על מעונות שבהם 18 פעוטות לפחות, עד שבתום השנה השישית יחול החוק על כל מעון יום אשר שוהים בו 7 פעוטות לפחות.

״הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל - הילדים שלנו", אמר שר האוצר כחלון, "קידום מהלך זה לצד הצעתה של חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא ביטון שמסדירה את נושא התקנת המצלמות בגנים יעניקו ביטחון רב יותר לילדים, להורים ולא פחות חשוב מכך, יסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות והסייעות ששומרות על הילדים שלנו״. שר העבודה והרווחה כץ אמר ש"מדובר בפריצת דרך. התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה כיאה לילדינו הקטנים״.

במועצה לשלום הילד כינו את המתווה "זריית חול בעיני הציבור". "אנו דורשים מחברי הוועדה לזכויות הילד ומיוזמי הצעת החוק הפרטית ח"כ שאשא ביטון, ח"כ אלהרר וח"כ מרגי לפעול להחלת החוק גם על מסגרות שבהם שוהים 5 ילדים ומעלה כבר עתה. משמעות המתווה היא כי הפעוטות שיזכו להגנה תחילה הם אלה שממילא זוכים לה כיום, במעט המעונות המפוקחים. המתווה המדורג המוצע ישאיר מאות אלפי פעוטות ללא מענה", נמסר מהמועצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ