הממשלה אישרה את הצעת החוק להסדרת פיקוח על מעונות לגיל הרך

נוסח החוק קובע כי מנהלי מעונות יום יצטרכו רישיון וכי הפרתו או הפעלת מעון ללא רישיון יהפכו לעבירות פליליות. המדינה תקדיש 280 מיליון שקל לתוכנית, שישמשו גם לסבסוד התקנת מצלמות

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק להסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך. לפי הצעת החוק, מנהלי מעונות יום לפעוטות יצטרכו להוציא רישיון כדי להפעיל אותו, והפעלת מעון יום ללא רישיון כזה או בניגוד לתנאיו יהפכו לעבירות פליליות. את החוק מקדמים שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון.

לפי הצעת החוק ייקבע הסדר לפיקוח על מעונות היום כדי להבטיח את שלום הילדים. לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים וסמכויות פליליות כדי לאכוף את ההסדר. בין היתר, הממונה יוכל לסגור את המעון בצו מינהלי, להטיל עיצומים כספיים ועוד. תוקף הרישיון למנהלי מעונות היום יהיה לשנה ויהיה ניתן לחדש אותו לתקופות נוספות של שנתיים, ולאחר מכן לתקופות נוספות של חמש שנים כל אחת.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים עד גיל 3 יעמוד על 280 מיליון שקל במשך לשבע שנים וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש גם לסבסוד התקנת מצלמות במעונות יום ולהדרכת ולהכשרת מטפלות.

החוק יחול בתחילה על מעונות יום שבהם שוהים לפחות 28 פעוטות. בהמשך החוק יחול על מעונות שבהם יש לפחות 18 פעוטות, ובתום שש שנים החוק יחול על כל מעון שיש בו לפחות שבעה פעוטות.

במועצה לשלום הילד כינו את המתווה "זריית חול בעיני הציבור". "אנו דורשים מחברי הוועדה לזכויות הילד ומיוזמי הצעת החוק הפרטית ח"כ שאשא ביטון, ח"כ אלהרר וח"כ מרגי לפעול להחלת החוק גם על מסגרות שבהם שוהים חמישה ילדים ומעלה כבר עתה. משמעות המתווה היא כי הפעוטות שיזכו להגנה תחילה הם אלה שממילא זוכים לה כיום, במעט המעונות המפוקחים. המתווה המדורג המוצע ישאיר מאות אלפי פעוטות ללא מענה", נמסר מהמועצה.

הצעת חוק הממשלתית התעכבה כחצי שנה בשל ויכוחים פנימיים בין משרדי ממשלה, שהטילו את האחריות זה על זה. עלות ההצעה בתחילה עמדה על יותר ממיליארד שקל, אולם במשרד האוצר דרשו כי התקציב יגיע ממשרד הרווחה, שהפנה בתגובה אצבע מאשימה לאוצר. מקורות המעורים בדיונים על ההצעה טענו שהסיבה לעיכוב היא כי במשרד ראש הממשלה אמרו שההצעה תוביל לעודף רגולציה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ