למרות הבטחות הרמטכ"ל: היקף פעילותם של הארגונים הדתיים בצבא התרחב

כדי להדק את הפיקוח על ענף "תודעה יהודית" השנוי במחלוקת, איזנקוט הוציא אותו מהרבנות הצבאית. אולם ניתוח של נתוני הצבא מגלה כי התקציב לארגונים דתיים גדל בעשרות אחוזים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בכותל המערבי, לפני שנתיים

התקצוב של ארגונים דתיים הפועלים במסגרת ענף זהות ותודעה יהודית בצה"ל גדל בעשרות אחוזים מאז העברתו מהרבנות הצבאית לאחריות ישירה של ראש אכ"א. כך עולה מנתונים שהוצגו היום (שלישי) בכנסת בישיבה על ההדתה בצה"ל. עוד מתברר כי כשני שלישים מ"שבתות החינוך" בצבא מועברות על ידי ארגונים אורתודוקסיים וכמעט 80% מהמרצים החיצוניים שהזמין הענף מזוהים עם גישה זו. נדמה כי תחת ההבטחה לפקח ובמקרה הצורך "ליישר" את פעילות הזהות היהודית בצבא, כוחם של הארגונים הדתיים דווקא התחזק.

בינואר 2016 החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט להעביר את ענף התודעה היהודית מהרבנות הצבאית לאחריות ישירה של ראש אגף כוח האדם במטכ"ל, שאמור לפקח באופן הדוק על פעילות הענף, שעסק בין השאר בשאלות של "מוסר לחימה" ו"רוח קרב" בעימותים מול פלסטינים, והיה שנוי במחלוקת פוליטית עמוקה. ביוני 2016 התחיל הענף החדש-ישן לפעול באופן רשמי, וסא"ל אבנר כהן, ששימש ראש מדור "תודעה יהודית" ברבנות הצבאית נבחר לעמוד בראשו.

את השינוי הארגוני הציג הרמטכ"ל כהכרחי, בשל הרצון לשמור "על צה"ל כ"צבא ממלכתי במדינה דמוקרטית". שלא לציטוט, טענו בכירים בצבא כי המעבר יצמצם את השפעת הרבנים בצבא ומחוצה לו על חיילים. ואולם, לפי ניתוח של יותם ברום מארגון "פנים - איגוד ארגוני יהדות ישראלית", בהתבסס על שורה של בקשות חופש מידע שהפנה לצה"ל ולמשרד הביטחון, היקף פעילותם של הארגונים הדתיים בצבא גדל והתרחב. את הכינוס היום יזמה השדולה החילונית בכנסת, שמובילים הח"כים קסניה סבטלובה ועמר בר לב (המחנה הציוני) ותמר זנדברג (מרצ).

לדברי ברום, למרות השינויים עליהם הכריז הרמטכ"ל, "תוכנית העבודה של הרבנות הצבאית בנושא תודעה יהודית לא עודכנה, ורבנים צבאיים ממשיכים להעביר פעילות של 'תודעה יהודית' בקרב חיילים ומפקדים". מתברר כי תהליך "עדכון ההוראות" בנושא טרם הושלם - למרות שעברו שנתיים. מנתונים נוספים עולה כי ב-2017 פעלו בצבא כ-115 רבנים צבאיים בסדיר ו-485 במילואים. המספר הכולל של רבנים בצבא גבוה יותר ממספר התקנים שמממן המשרד לשירותי דת לרבני ערים, שכונות ומועצות מקומיות, העומד על כ-500.

חיילים בסיור בעיר דוד בסילואן, שמפעילה עמותת אלע"ד, ב-2014צילום: אמיל סלמן

מניתוח התקציב המועבר לארגונים חיצוניים על פעילות במסגרת הענף, עולה כי בשנה שעברה נרשמה עלייה של 140% בתקציב שקיבלה עמותת אלע"ד (אל עיר דוד) במזרח ירושלים, אשר הסתכם בכ-800 אלף שקלים (בהשוואה לשנה הקודמת; נתוני 2017 נמסרו נמסרו עד ספטמבר, ושוכללו כדי לבחון מגמה שנתית). תקציב הקרן למורשת הכותל גדל בכ-150%, ואילו זה של ארגון "דרכי אבות" בירושלים, שנפסל בעבר מהעברת פעילויות בצה"ל אך קיבל אישור מחודש, זינק בכ-400%, ועמד על כ-300 אלף שקלים גם עמותת "אסנט" בצפת, המזוהה עם חב"ד, הגדילה את פעילותה. לעומת זאת, בארגונים פלורליסטים כמו בינ"ה או מכון שיטים לא נרשמו שינויים דומים.

אחד השינויים שהוביל הענף החדש-ישן לתודעה יהודית הוא "סיורי סליחות", שנערכו בעיקר בחודש תשרי האחרון. כך מתברר כי רק 3 מתוך 11 ארגונים שאושרו להעביר את הפעילות אינם דתיים. בנוסף, עודד הענף יחידות בצבא להשתתף בסיורים של עמותות וגופים חיצוניים, בעלי אוריינטציה דתית מובהקת, כמו הקרן למורשת הכותל, עיר דוד ואסנט. בזכות משאבים שגייסו, חלק גדול מהם ממשרדי הממשלה השונים, הצליחו הארגונים הדתיים להציע את הסיורים חינם. לעומת זאת, על סיורים שהציעו ארגונים לא-דתיים, ברמת הגולן, מצפה רמון, טבריה או תל אביב, נדרשו היחידות לשלם. לפי נתונים שמסר צה"ל, בסך הכל כ-26,700 מפקדים וחיילים ב-442 סיורי סליחות במהלך 2017. מתוכם, רק 21 סיורים הוצעו עלי ידי ארגונים פלורליסטים.

בסוף השבוע פורסם ב"הארץ" עיקרי דו"ח של שדולת הנשים בישראל שהוקדש לפקודת השירות המשותף ולהשפעתה על מקומן של חיילות בצבא. לצד תלונות על דחיקה לשוליים, הדו"ח מצביע על אימוץ פרשנות מחמירה לפקודות, בין השאר בנושא לבוש החיילות.

מדובר צה"ל נמסר: "מטרת הענף היא לפעול לחיזוק הזהות והתודעה היהודית, רוח צה״ל והאחדות בצה"ל כצבא ממלכתי בקרב מפקדי צה״ל וחייליו. בנוגע לנתונים הנ"ל, התקיימו מספר שינויים מאז הקמת הענף הן בנושאי הארגונים איתם צה״ל פועל והן בתכנים שהמרצים מעבירים למשרתים. שינויים אלו התהוו לאחר דיונים שנועדו לייעל ולהנגיש את התכנים עבור כלל החיילים על פי מטרות הענף שנקבעו בהקמתו. כגוף האחראי על שבתות החינוך וסיורי הסליחות, ניתן למצוא כי הגורמים הרלוונטים בצה״ל מוודאים כי התכנים המועברים הינם הולמים ומותאמים לכלל המשרתים בלי פגיעה באורח חייהם של המשרתים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ