שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יותם ברגר
יהונתן ליס
עובדת במשרדי "שוברים שתיקה", 2015
עובדת במשרדי "שוברים שתיקה", 2015צילום: רויטרס
יותם ברגר
יהונתן ליס

הארגונים "שוברים שתיקה" ו"בצלם" הודיעו הבוקר (רביעי) שפחות מ-50% מהתרומות שקיבלו בשנה האחרונה גויסו ממדיניות זרות, ולכן חוק העמותות לא יחול עליהם. לפי חוק חובת גילוי לגבי נתמך על ידי ישות מדינית זרה שנחקק ב-2016, ארגונים הנתמכים על ידי "ישויות זרות" ביותר מ-50% יצהירו על כך בכל פרסום ובפניות לרשויות. 

לפי הודעה משותפת של הארגונים, בשנת 2017 מקור 48.8% מהתרומות שגייס "בצלם" ו-44.7% מהתרומות שגייס "שוברים שתיקה" הוא ב"ישויות מדיניות זרות". בהתאם לזאת, בארגונים לא יצטרכו להכריז על עצמם כנתמכים על ידי ישויות זרות.

מנכ"ל שוברים שתיקה, אבנר גבריהו, אמר כי "עם סיום הכיבוש, כל חוקי התעמולה הפוליטית החלולים ייזכרו כהערת שוליים". חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, הוסיף: "כדי להוסיף ולשלוט בפלסטינים צריך לשלוט בתודעת הישראלים. השליטה בפלסטינים כרוכה באלימות בלתי פוסקת, והנסיונות להתמודד עם ההתנגדות הישראלית לאלימות זו כרוכה בדיכוי המתנגדים וסימונם כאויבים מבית. נסיונות הדיכוי הללו ייכשלו".

מטעם שרת המשפטים, איילת שקד, נמסר כי "נתוני ארגוני השמאל הקיצוני מעידים יותר מכל על ההצלחה הגדול של חוק העמותות. זו היתה מטרתו העיקרית של החוק - להפחית את התערבות המדינות הזרות בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל. שרת המשפטים שקד שמחה על כך שהחוק הוטמע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ