יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה לפנות בוקר (חמישי) בקריאה ראשונה את החוק להסדרה ופיקוח על מערך המסגרות לגיל הרך. החוק מחייב בעלי מעונות לפעוטות לקבל רישיון להפעלתם, וקובע שהפעלת מעון יום ללא רישיון או בניגוד לתנאי הרישיון הן עבירות פליליות. 

לפי החוק שיזם שר העבודה והרווחה חיים כץ, תוקפו של רישיון ההפעלה שמשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים ייתן לבעלי מעונות יהיה שנה. לממונה תהיה סמכות לחדשו לשנתיים נוספות ולאחר מכן לתקופות נוספות של חמש שנים כל אחת. כמו כן, החוק מאפשר לממונה על מעונות היום להוציא צו הפסקה מינהלי למעונות שלא יעמדו בתנאי רישיונם ולהטיל עליהם עיצומים כספיים.

תחילה יחול החוק על מעונות יום ששוהים בהם 28 פעוטות לפחות, ובתוך שש שנים גם על כל מעון יום ששוהים בו שבעה פעוטות לפחות. 280 מיליון שקלים הוקצו להסדרת מערך המעונות, בפריסה לשבע שנים, ויוקצה לצורך כך כוח אדם נוסף. התקציב ישמש בין היתר להדרכה והכשרת מטפלות ולסבסוד התקנת מצלמות במעונות.

השר כץ אמר בעקבות אישור החוק: "לאחר עשור של ניסיונות כושלים יצרנו סדק בקיר ונסדיר לראשונה את הפיקוח על מעונות היום במטרה לספק את ההגנה הבסיסית והמתבקשת לילדי ישראל. ההערכה היא שיש כיום כ-250 אלף ילדים במסגרות פרטיות ועוד כ-120 אלף במסגרות ביתיות. בשנה הראשונה לתחולת החוק יתווספו למערך המפוקח והמסובסד, המונה 120 אלף פעוטות, עוד כ-50 אלף וכבר בשנה הרביעית נפקח על כ-350 אלף ילדים".

החקיקה קודמה בין היתר לאחר מותה של יסמין וינטה בת השנה, שהסייעת אינה סקיבנקו מואשמת בהריגתה ובהתעללות בפעוטות נוספים. 

כיום, מרבית הפעוטות בגיל 3-0 מטופלים בידי מטפלות פרטיות, לעתים לא מיומנות, שאין להן כל הכשרה בתחום הגיל הרך. הטיפול בהם נעשה, לרוב, בביתה של המטפלת ופעמים רבות אין הוא עונה על הדרישות, הגופניות, השכליות, הרגשיות והחברתיות המינימליות לטיפול בתינוקות ובילדים צעירים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ