שופטי בג"ץ: לא ברור מדוע אי אפשר להקל על רישומן של זוגות לסביות כאמהות

בדיון בעתירה שהגישו בנות זוג לסביות בטענה לאפליה, תהו השופטים האם ניתן להסתפק בהצהרה של בנות הזוג בלבד, ולפנות לבתי המשפט רק במקרים חריגים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנות הזוג אורלי ורוית וייסלברג־צור, שעתרו לבג"ץ נגד הנוהל הקיים, בהפגנה נגד חוק הפונדקאות, החודש בת"א
לי ירון

שופטי בג"ץ ביקרו היום (שני) את דרישתו של משרד הפנים לרשום בנות זוג לסביות כאמהות רק בהליך משפטי. בדיון בעתירה של בנות זוג, הציעו השופטים להסתפק בתצהיר למשרד הפנים, ולפנות לערכאה משפטית רק במקרים חריגים. המדינה דבקה בעמדתה כי יש לנהל הליך משפטי במסגרת הרישום.

כיום, על מנת ששתי נשים ירשמו כאמהות של ילדן, שנולד מראש ובמכוון לתוך תא משפחתי, הן נדרשות להוציא "צו הורות" שיאפשר את רישום האם שלא ילדה. ההליך יקר ואורך חודשים, לעיתים יותר משנה. בנות הזוג אורלי ורוית וייסלברג-צור עתרו בדרישה להורות למשרד הפנים להשוות את רישום ההורות לזוגות סטרייטים.

נציג המדינה מטעם הפרקליטות, עו"ד נחי בן אור, אמר בפתח הדיון כי "בסופו של דבר, המחלוקת היחידה היא האם ניתן לוותר על ההליך המשפטי אשר מכונן את ההורות המשפטית. דרוש ההליך המשפטי שמכונן את ההורות או מצהיר עליה. לא ניתן לעשות קיצור דרך ולוותר על אותו שלב".

השופטים ניל הנדל וחנן מלצר תהו מדוע נדרש צו הורות בכל רישום. השופט הנדל שאל את נציג המדינה מהי מטרתו של ההליך. נציגה השיב כי "יש צורך לבדוק שניתן ליצור את ההורות". השופט מלצר אמר: "האם אפשר להסתפק בהצהרה של בנות הזוג שהן חיות ביחד ושהילד הוא ילד משותף להן?", ולכך הוסיף הנדל, "כדי לקבל צו ירושה הלכו לבית משפט, בדקו את זה שלא במסגרת המשפט, ואז אם זה היה מקובל הצו היה ניתן - ורק אם היתה מחלוקת העניין הגיע לבית משפט. למה לא ניתן לעשות משהו דומה במקרה הזה?".

עו"ד בן אור ענה כי יביא את המלצת השופטים בפני ועדה של משרד הרווחה העוסקת בנושא, וכי המדינה תשקול את צעדיה. עם זאת, הוא ציין כי גם בוועדה הזו אין כוונה לבטל את הצורך בפנייה לבית המשפט עבור צו הורות. בתגובה אמר השופט הנדל, "כדאי לבדוק אפשרויות נוספת".

בדיון התייחס השופט מלצר לפרטי הפרסום "הארץ" הבוקר, כי המדינה הקשיחה את רישום האבהות של זוגות סטרייטים, כדי להימנע מהשוואת זכויותיהן של לסביות ברישום. לפי הנוהל החדש, אב יידרש להצהיר כי הוא "אביו הביולוגי" של הילד ולא רק "האב". בטופס החדש גם האם נדרשת לאשר כי האב המבקש לרשום את אבהותו הוא "אביו הביולוגי של היילוד". מלצר עימת את נציג המדינה עם שינוי הטופס ואמר, "אדוני אומר שהפרקטיקה הייתה נהוגה גם קודם - ולמען הסדר הטוב, עשיתם שינוי בנהלים".

בהמשך פנה השופט מלצר לעו"ד חגי קלעי, המייצג את העותרות, ושאל אותו אם נכון בעיניו שלטובת יצירת שוויון, גם זוגות סטרייטים יפגעו. "להסדיר שוויון יש לעשות בשתי דרכים - או לשלול מה שנעשה לאחר, או לקבל מה שנעשה לאחר", אמר, "אדוני למעשה דוחק את המדינה לשלול משהו שנעשה". בתגובה הבהיר קלעי כי המדינה היא זו שהחליטה להקשיח את התנאים עבור זוגות סטרייטים במקום להרחיב את אלה של הלהט"בים, וכי הם היו שמחים אם המדינה היתה עושה ההיפך. "זה הסעד המבוקש", הבהיר.

העותרות אורלי ורוית וייסלברג-צור אמרו בסוף הדיון כי "בבית המשפט נשמעה היום מוזיקה אחרת מזו ששמענו בדיונים הקודמים. מצד שני מעציב ומתסכל לראות שעמדת המדינה נשארת שמרנית ולהט"בופובית באופן עקבי".

עו"ד חגי קלעי, המייצג את העותרות, מסר: "בית המשפט השמיע היום קול ברור שעל פיו המצב הנוכחי לא יכול להימשך. דרישתה של קהילת הלהט"ב היא לשוויון מלא".

לאחר הדיון אמרה חן אריאלי, יו"ר אגודת הלהט"ב, "נדמה היה לרגע שבית המשפט אכן מנסה למצוא פתרונות מעשיים למשפחות הלהט"ביות. בעודו עושה זאת הוא חשף הלכה למעשה, שוב, את עמדותיה הלהט"בפוביות החד-משמעיות של המדינה".

תנועת המחאה הפנתרות הוורדות הפגינה מול מעון ראש הממשלה והפגינה בכיכר פריז. "נמאסו עלינו ההבטחות הריקות מתוכן", נמסר מטעם התנועה. "רק לפני שעה קלה טענה המדינה בבית המשפט שאם לא ראויה להירשם כאם בנה. עם ישראל הוכיח אתמול שהוא מאמין שוויון, רוצה בשוויון, ואנו דורשים אותו ועכשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ