כ-20 נכים חוסמים את כביש החוף ליד קיבוץ יקום

מוקדם יותר הופסקה תנועת הרכבות בין הרצליה לבית יהושע בשני הכיוונים בעקבות הפגנה. הפעילים דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום

לי ירון
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנכים חוסמים את מסילת הרכבת, היום
הנכים חוסמים את מסילת הרכבת, היוםצילום: הנכים הופכים לפנת

כ-20 נכים חוסמים כעת (שלישי) את כביש החוף ליד קיבוץ יקום. מוקדם יותר, נחסמה מסילת הרכבת בין תל אביב לחיפה באזור. מהמשטרה נמסר כי תנועת הרכבות הופסקה בין הרצליה לבית יהושע, בשני הכיוונים, וחודשה לאחר כשעה. הפעילים, מקבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. מוביל המאבק, אייל כהן, אמר כי "כל עוד איטיות הממשלה ביחס לנכים תימשך - זה מה שיראו כל הזמן".

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים ויו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", אמר כי "הדרישה לקצבת נכות בגובה שכר מינימום צודקת. אנו מבינים את הייאוש המתגבר בקרב קבוצת המפגינים, אך מחאה צודקת ככל שתהיה אסור שתסכן חיי אדם".

שכר המינימום עומד כיום על 5,300 שקל לחודש, בעוד שקצבת הנכות עומדת על כ-2,800 עד 3,200 שקל בחודש, וצפויה לעלות ל-3,700 שקל עד שנת 2021. הכנסת אישרה להצמיד את הקצבה מחדש לשכר הממוצע במשק, החל מ-2021, והיא צפויה לגדול לאחר מכן במאות שקלים מדי שנה. עד לאישור התיקון, הקצבה נשחקה בעשרות אחוזים מאז תחילת העשור הקודם, כשהוצמדה למדד המחירים לצרכן בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כשר האוצר.

במארס האחרון ובתום מאבק ממושך, החלה המדינה לשלם את קצבאות הנכות המוגדלות למאות אלפי נכים. במסגרת ההעלאה, כלל הנכים קיבלו תוספת של לפחות 470 שקל לקצבתם, ובעלי אחוז נכות רפואי נמוך קיבלו תוספת של עד 770 שקל. מקבלי קצבת שירותים מיוחדים בשתי הדרגות הגבוהות קיבלו תוספת של 200 שקל, ומקבלי קצבת אזרח ותיק נכה קיבלו תוספת של 235 שקל. בחודש מאי התחדשה המחאה, בדרישה להשוות את הקצבאות לשכר המינימום. במסגרתה, חסמו הנכים כמה פעמים את נתיבי איילון בתל אביב וכבישים מרכזיים בארץ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ