ההרוג ה-23: פועל בניין נהרג בנפילה לפיר מעלית באתר בנייה בחריש

ההרוג מוחמד אחמד זבן, תושב השטחים בן 23, התעורר אמש משינה באתר ונפל מהקומה השביעית. הבוקר נפצע קשה פועל שנפל מקומה רביעית באתר בנייה בקרית גת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פועל בניין נהרג אמש (רביעי) באתר בנייה של חברת נמדר בתים בחריש, כשנפל לפיר מעלית בקומה השביעית. המשטרה חוקרת את התאונה שבה נהרג הפועל, מוחמד אחמד זבן, בן 23 מהעיירה כפין שליד טול כרם. מבדיקה ראשונית של המשטרה ושל משרד העבודה והרווחה, עולה כי הוא ישן באתר ונפל בעת שקם משינה כדי להתפנות. מותו נקבע במקום.

התאונה התרחשה באתר "פרויקט הארבעה" של החברה בשכונת המגף בחריש. בחודש מאי השנה הוצא לאתר זה צו בטיחות בשל ליקויים שנמצאו בו. 

חילוץ הפועל שנהרג באתר הבנייה בחריש, אתמולצילום: מגן דוד אדום

מותו של זבן הוא התאונה הקטלנית השנייה באתר בנייה בתוך יממה וה-23 מתחילת השנה. זאת, בתוספת לשני עוברי אורח שמתו סמוך לאתרי בנייה עקב תאונות. אתמול נהרג פועל באתר בנייה ביישוב עארה, סמוך לכפר קרע, בקריסת תלולית עפר באתר. הבוקר נפצע קשה פועל בן 30 שנפל מגובה באתר בנייה בקרית גת. הוא פונה לבית החולים סורוקה כשהוא מורדם ומונשם.

במשרד העבודה לא מסווגים את התקרית כתאונת עבודה שכן לפיהם זבן לא היה פועל, זאת על אף שצוותי מד"א והמשטרה זיהו אותו ככזה. בביקור מפקח של משרד העבודה במקום נמצא כי הפיגומים באתר לא תקינים והוצא לו צו על הפרות בטיחות לצד צו סגירה ל-48 שעות.

זבן אינו הפועל הראשון שנהרג או נפצע כאשר נאלץ לישון באתר בנייה מסוכן. לדברי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בנייה, הדס תגרי, אותם פועלים הם בדרך כלל פלסטיניים ללא היתר עבודה, שנאלצים לישון באתר הבנייה. תגרי הדגישה כי חלק מהתאונות הקשות הנובעות מהתופעה אינן מדווחות כלל. "קיימת תופעה נרחבת של לינת לילה של עובדים פלסטינים, בדרך כלל כאלה שאין להם היתר עבודה, באתרי בנייה אשר כמובן אינם מתאימים כמתקן מגורים וחמור מכך, הם מסוכנים ביותר", אמרה. "החברות הקבלניות מעמידות פנים שהן אינן מודעות לתופעה, והרשויות - למעט המשטרה לעתים - מתנערות מאחריותן לפקח ולהבטיח שעובדים לא ישהו בתנאים מסוכנים אלו". היא אמרה כי הרשויות אף מתנערות מעצם הגדרת הנפגעים בתאונות מהסוג הזה כנפגעים בתאונות עבודה, על כל המשתמע מכך, וקראה למשרד העבודה והרווחה להידרש לתופעה.

2017 נפצעו שלושה פועלים באתר בנייה של חברת "פיסו רומי" במתחם "אנרג'י פארק" בחדרה לאחר שנפלו בלילה. שניים מהם נפצעו באורח בינוני ואחד באורח קל. על פי מידע שמסר ממינהל הבטיחות התעסוקתית של משרד העבודה והרווחה, הפצועים היו תושבי השטחים שלא החזיקו באישור שהייה בישראל. הפצועים טענו כי לא עבדו במקום, אלא חיפשו בו מקום לינה. חשיפת קשר בין הלנים באתרי הבנייה למנהלי העבודה, עלולה להסגיר את העסקתם של הפלסטינים שלא מחזיקים בהיתר ולהפליל את מעסיקיהם.

בדצמבר 2016, נהרג חאתם אבו עלי, בן 25 מיטא, לאחר שנפל במהלך פשיטה משטרתית על אתר "אפגד בקריה הירוקה" ברחוב יגאל הובויץ בקריית מלאכי. אבו עלי, נשוי ואב לילד ולילד נוסף שנולד לאחר מותו, שהה בקומה השישית של המבנה יחד עם שני פועלים נוספים. במהלך פשיטה משטרתית לאיתור שוהים בלתי חוקיים, הוא ניגש להביא תעודה מזהה ונמצא מוטל על הקרקע. לאחר פציעתו של אבו עלי, פנתה הקואליציה למאבק בתאונות בניין למינהל הבטיחות התעסוקתית. היא הצביעה על כך שעל פי סע' 6א החדש לחוק ארגון הפיקוח על העבודה, מחוייב מינהל הבטיחות התעסוקתית להוציא צו לסגירת האתר בשל התרחשות "אירוע שגרם למוות או לפציעה קשה של אדם". הקואליציה ביקשה לקבל את פרטי האתר והחברה הקבלנית.

חבר הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני) מסר בתגובה למותם של שני הפועלים השבוע: "השניים נהרגו רק כי אין מי שידפוק על השולחן ויזעק: 'לא עוד שפיכות דמים מיותרת'". בן ראובן קרא לשר העבודה והרווחה חיים כץ לזרז את התקנות בנושא פיגומים ורשתות סביב בניינים גבוהים.

מנמדר בתים נמסר: "חברתינו אינה מעסיקה עובדים ללא היתרי עבודה כחוק . האדם שמצא את מותו אינו עובד בחברתנו. מנהלי האתר מקפידים בכל סוף יום העבודה לסגור את האתר ולוודא שאין עובדים בתוכו. האדם שמצא את מותו נכנס לאתר בשעות הערב המאוחרות וזאת כפי הנראה בכדי למצוא מסתור שינה ללילה. מין הידועות היא שכל אדם שנכנס לאתר בנייה באישון לילה ללא הכרת האתר וללא חשמל ותאורה מינימלית מסכן את חייו". חברתינו מצטערת על מוות בנסיבות טרגיות שכאלו... אציין כי חברתנו לא קיבלה צו בטיחות במאי 2017".

עוד נמסר מהחברה: "הפיר היה מגודר בהתאם לכל הנהלים וגם צוות פקחים מטעם משרד העבודה שבחן את האתר לא הצביע על ליקוי בטיחותי כלשהו שגרם לתאונה. יתרה מכך, הפועלים שלנו אינם ישנים באתר כלל. מנהלי האתר מקפידים בכל סוף יום העבודה לסגור את האתר ולוודא שאין עובדים בתוכו".

ממשרד העבודה נמסר: "אדם נהרג שם לא כתוצאה מתאונת עבודה. פקח של משרד העבודה והרווחה הגיע וחילק שני צווים: צו אחד להפסקת עבודה ל-48 שעות על פי המחוייב בכל אירוע אובדן חיים,  וצו שני על הפרות בטיחות שנמצאו במקום". עוד נמסר מהמשרד מדובר בפרויקט של "נמדר בתים" בשכונת המגף בחריש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ