לא רק הפרדה: בניסיון לרצות חרדים, האקדמיה מתפשרת על איכות הלימוד

התוכניות לחרדים צריכות להיות "זהות, בפרט ברמת הסגל האקדמי" לתוכניות הלימודים הכלליות. אך בדיקה מצאה הבדלים משמעותיים ברמת המרצים ■ האתגר הבא באקדמיה: לקבוע "מיהו חרדי"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט באירוע באוניברסיטת אריאל, 2017
שר החינוך נפתלי בנט באירוע באוניברסיטת אריאל, 2017צילום: מוטי מילרוד

בישיבה שנערכה לפני כחודשיים, דנה המל"ג בדו"ח אשר בדק את רמת הלימודים בהנדסת תוכנה ומדעי המחשב במסלולים נפרדים לחרדים. "למרות הקשיים האובייקטיביים והאתגרים הרבים", קבעה ועדה בראשות פרופ' דני דולב מהאוניברסיטה העברית בירושלים כי "התוכניות ממריאות בכיוון הנכון" במכללות בהן נבדקו. בשביל בנט וראשי המל"ג, המקדשים את הצורך במסגרות נפרדות, זהו חיזוק חשוב.

ואולם, הדו"ח הוא גם ביטוי נוסף לסלחנות המל"ג כלפי מוסדות המפרים את ההוראות שהיא עצמה קבעה. זאת, לצד מקרים חדשים של הפרדה מגדרית (אחד המוסדות הפעיל ״חדר המתנה״, בו מחכים הגברים עד שמתחם הלימודים יהיה סטרילי מנשים), והבהרת הצורך "בבדיקה ובתדרוך" של מרצים חילונים "שלא לבטא תכנים שעשויים להפריע לקהל חרדי".

לפי הוראות מל"ג, תוכניות הלימוד במסגרות לחרדים צריכות להיות "זהות, בפרט ברמת הסגל האקדמי" לתוכניות הלימודים הכלליות. ואולם, הבדיקה מצאה הבדלים משמעותיים בדרגת המרצים בין שני סוגי המסגרות. "יש גיוס של מרצים מבחוץ, אולם כאן הבנו כי היה צורך להתפשר — וגויסו גם מרצים שאין להם תואר שלישי", נכתב בדו"ח על הקמפוס החרדי באשדוד של המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון.

"פשרות" דומות נמצאו גם במכללת עזריאלי. "על מנת לשמר סביבה שתהיה מקובלת על הסטודנטיות והוריהן, בשנתיים הראשונות יש בעיקר מרצות נשים שמלמדות את הסטודנטיות", קובע הדו"ח, "גויסו גם מרצות מן החוץ, ביחוד מהמגזר החרדי, דבר שאילץ במידה מסוימת פשרה. אף על פי שרובו המכריע של הסגל הינו מרצים עם תואר שלישי, ישנן מרצות עם תואר שני". כך גם במוסד השלישי שנבדק — המרכז האקדמי לב בירושלים. "הצורך בגיוס נשים שילמדו בתוכנית בשנים הראשונות מהווה קושי, ולעתים נדרשים להתפשר על הדרגה האקדמית של המרצות".

בסוף הדו"ח המסכם, ממליץ פרופ' דולב למל"ג לשנות את מדיניותה בשאלה המכרעת מי זכאי ללמוד במסלולים הנפרדים. "יש מקום להגדיל את אוכלוסיות היעד", הוא כתב, "יש לבחון אפשרות הגמשת הקריטריונים כדי לאפשר לאוכלוסיות נוספות להצטרף לתוכניות — וכדי לאפשר לאוכלוסיות נבדלות אחרות שלא מעוניינות בלימוד מעורב לקבל חינוך טכני בתחומים הרלוונטיים". המלצה זו ממקמת את חברי הוועדה שנבחרו ע"י המל"ג לצד "פורום קהלת" — שעתר לבג״ץ בדרישה לפתוח את התוכניות הנפרדות לכל דורש. לפני כמה שבועות מינה השר בנט את צבי האוזר, עמית בכיר בפורום קהלת, לחבר בוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המל"ג.

שאלת "מיהו חרדי" נתונה בוויכוח קשה בין תומכי ההפרדה המגדרית בהשכלה הגבוהה לאלה המתנגדים למהלך: הראשונים מבקשים להרחיב ככל האפשר את ההגדרה; האחרונים מזהירים כי הציבור החרד"לי, ובעקבותיו שאר הדתיים, ימהרו לנצל את האפשרות ללימודים נפרדים — העומדים בסתירה לעקרונות היסוד של האקדמיה.

"בשם 'הנגשת האקדמיה', מורים נבחרים על פי מינם ומידת דתיותם — גם במחיר של פגיעה באיכות", אומרת פרופ' אורנה קופרמן מהאוניברסיטה העברית, השותפה בעתירה נגד המסלולים הנפרדים, "האתגר הכלכלי בתחזוק כיתות קטנות מונע מהחרדים לקבל קורסי בחירה מגוונים. מי שבאמת דואג להשתלבות החרדים בחברה ובתעשייה, צריך להעניק להם לימודי ליבה. כל זאת, עוד לפני שדיברנו על הפגיעה הגלויה בשוויון תעסוקתי בחסות המל״ג".

בצעד חריג, פרסמו השבוע שלושת נציגי האוניברסיטאות בות"ת מכתב מחאה על התערבות פוליטית של השר בנט בעבודה המקצועית של הוועדה. "לאחרונה התקבלו הכרעות בהליכים מואצים ולא תקינים, ואף תוך עקיפת הוועדה", נאמר במכתב, "מקורן של החלטות אלו במניעים הנובעים לדעתנו משיקולים זרים". הביקורת של הפרופסורים מונא מארון, ישעיהו טלמון ויוסי שיין מתמקדת באישור המזורז לדבריהם שניתן לאוניברסיטת אריאל להקים פקולטה לרפואה ולמרכז הבינתחומי להעניק תואר דוקטור במשפטים. נדמה כי הביקורת הזו תקפה גם בכל הקשור לעיגון והרחבה של ההפרדה המגדרית באקדמיה.

מהמל"ג נמסר כי היא "אינה מתפשרת על הרמה האקדמית בתוכניות לחרדים וכן ש"הוועדה מצאה שקיימת זהות אקדמית בין המסגרות החרדיות למסגרות הכלליות, המקבילות להן במוסד". עוד הדגישו במל"ג כי למרות ההמלצה להגמיש את הקריטריונים בהגדרת הזכאים למסלולים הנפרדים הרי ש"אין שינוי בעניין זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ